جمع نقیضین آمار محال نیست!

                                       

عده ای در طول تاریخ حکمت و فلسفه همچین چو انداخته اند که:«جمع نقیضین(یا ضدّین) عقلاً محال است.» بله، عقلاً!....اما فعلاً در بحث ما صحبت از این چیزها نیست. سخن بر سر برخی آمار و ارقام موجود در زمینه های مختلف است که اگر چه در نگاه اول ممکن است کمی تا قسمتی با هم کنار نیایند یا به ضرب دو من سریش هم به هم نچسبند؛اما در نگاهی عمیق تر و دقیق تر و کارشناسانه تر و غیره تر مشاهده می کنیم که اشتباه کردیم و به راحتی باهم کنار می آیند اگر کمی مهربان تر در کنار هم بنشینند.

مولانا + ما:

                از نظرگه گفتشان شد مختلف

                                        آن یکی دالش لقب داد، آن الف

                در کف هریک اگر شمعی بدی

                                   دستشان می سوخت کلاً بیخودی!

به عنوان مثال و مثل،توجه شما را به تازه ترین آماری که در زمینۀ کاهش یا افزایش جرم و جرائم در کشور«همه چی آرومه»، جلب می نماییم. لطفاً توجه خود را جلب کنید:

پزشکی قانونی اعلام کرد:«روزانه 3 نفر با سلاح سرد کشته می شوند.»ــ جراید

جانشین فرماندۀ نیروی انتظامی اعلام کرد:«آمار قتل و جرائم افزایش نیافته است.»ــ همان جراید

استنتاج فلسفی: هم پزشکی قانونی درست می گوید، هم نیروی انتظامی حمایتت می کنیم. چطور؟...این طور: جمعیت کشور افزایش پیدا کرده است. یعنی اگر بالفرض قبلاً از 50 میلیون آحاد ملت، 10 نفر با هم درگیر می شدند و با فراموش کردن موقت شعر معروف سعدی که ثابت کرده است:«بنی آدم اعضای یک پیکرند»،یقۀ همدیگر را چسبیده اند و بعضاً همدیگر را آبکش کرده اند؛خب طبیعتاً وقتی جمعیت موجود بشود 70 میلیون نفر،مسلم است که 2 نفر به آن 10 نفر اهل دعوا اضافه می شود و روی هم رفته، سرجمع، 12 نفر دست به یقه(یخۀ سابق!) می شوند.

بسته پیشنهادی: لطفاً از وجود مبارک ما برای توجیه و توضیح سایر آمار و ارقام های به ظاهر متناقض، استفاده شود تا فرار مغزها نکردیم.

حکایت مینی ماستمالیمی: دو نفر نزد ملا آمدند تا  ملا صحت حرفهای به ظاهر متناقض آنها را با یک نگاه کارشناسانه بررسی کند. ملا حرفهای نفر اول را شنید و گفت: «تو راست می گویی!». سپس حرفهای نفر دوم را شنید و گفت:« تو هم راست می گویی!». زن ملا مگر در آنجا بود. از این جمع بندی ملا به شگفت آمد و پرسید:«تو که به هر دو گفتی تو راست می گویی!...این چه طرز قضاوت است آخر؟». ملا نگاهی به او کرد و گفت:«تو هم راست می گویی!»

پارازیت: جداً که تو یکی راست می گویی!...

 

/ 37 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قاصدک

سلام در این میانه ما هم گفتیم تو هم راست می گویی هرچند دیر ولی تولد هم مبارک باشد .

مژده ژیان

درود جناب رفیع عزیز در مجمعی که جمله معاشران حق گویند،گویا این من و شماییم که ره کذب پیشه کرده ایم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! پاینده قلم سرختان برقرار سر سبزتان

آرش فرهنگ پژوه

هر وقت از مادرم می پرسم راست میگی؟ او در جواب می گوید تره رو قیمت ماس میگی! حالا شده حکایت این دوستان!

محمد

سلام شهادت حضرت علی رو بهت تسلیت میگم. التماس دعا.

شهرآشوب

یا ارفع من کل رفیع سلام خوبی ارباب؟ وقت کردی منم لینک کن خدارو خوش میاد[عصبانی][عصبانی]

حسین

سلام آقای رفیع ممنون از اینکه ایمیل زدید و آدرس جدیدتونو ارسال کردید. امیدوارم اینو دیگه فیلتر نکنن. دوستون داریم آقای رفیع [لبخند]

لبخندالشعرا

سلام خسته نباشید "با خلیج همیشه پارس" آپم لطفا بیاین و حتما نظر بدید.

پایگاه خبری سبد نیوز (www.s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s.com)

ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی پایگاه خبری سبد نیوز پس از ماه ها تحقیقات آکادمیک و میدانی به این نتیجه رسید که تنها در سه حوزه فرهنگ و هنر ، اقتصاد و فن آوری اطلاعات اخبار و رویدادهای گوناگون را از ده ها خبرگزاری ، روزنامه ها، سایت ، شبکه های ماهواره ای و... جمع آوری کند و در بخش ها و زیر مجموعه های تخصصی در اختیار علاقمندان بگذارد. چناچه شما نیز همچون هزاران کاربر دیگر دغدغه هایی از جنس هنری ، اقتصادی و یا آی تی دارید با ما همراه شوید و در صورت تمایل می توانید آخرین اخبار این پایگاه را در سایت و یا وبلاگ خود داشته باشید، کد اخبار سبد نیوز را از آدرس زیر در وبلاگ خود کپی کنید: http://w‌w‌w‌.s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s.c‌o‌m/links.php با تشکر پایگاه خبری سبد نیوز w‌w‌w‌.s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s.‌c‌o‌m i‌n‌f‌o‌@‌s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s‌.‌c‌o‌m

حسین بیطرف

خیلی خوب بود مخصوصا اون تیکه ی ملاش