باز یاران با یارانه!

                                          

امروز، خیلی شاد و شنگولم. چقدر قشنگ است این روز ابری که باز باران با ترانه می خورد بر بام خانه. روزی که یارانۀ نقدی ملت را دولت مهرورز به حسابشان واریز می کند. بندۀ کمترین که عضو کوچکی از این ملت می باشم، همینجا بدون تکبر و به ضرس قاطع اعلام می دارم که:«بر این مژده گر جان فشانم رواست...»

ــ خب که چی؟...

ــ «که این مژده آسایش جان ماست».

ــ گفتی«ماست»؛ قیمت لبنیات هم که می گویند قرار است اصلاح شود.

ــ بله، اصلاحات کلاً خوب است. بخصوص این روزها از حیث اقتصادی اش که از نان شب هم واجب تر است. با این حال، بنده یک همچین فرمایشی نکرده ام.

ــ بنده هم که عرض نکردم شما گفتی که!... اوضاع عرض ما مثل وضعیت موجود ارز نیست. حساب و کتاب دارد. این مطلب را جناب محمدحسین نکویی مهر،رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفته و در ادامه  گفته:«انجمن تولیدکنندگان و تشکل های لبنی متعهد شده اند که اگر توسط برخی از کارخانجات، افزایش قیمتی 10 درصدی صورت گرفته باشد؛ آن را برگردانند.»

ــ صبر کن...صبر کن... کسی بر نگرداند تا نایلون بیاورم.

ــ برای چی؟...

ــ که آن 10 درصد اضافه گرفته شده را برگردانند توش!

بفرمایید؛ این هم از مختصر گفتمان ماستمالی شدۀ ما با رفیق کج بحثمان که عدل وسط عرایض مربوط به یارانه مان، پای لخت می پرد وسط. که چه بشود؟... که لابد ما را با این «تشکل لبنی» درگیر کند. هرچه هم که هی لب می گزیم که مپرس؛ به خرجش نمی رود که نمی رود. کلاً انگار دخل و خرجش بهم ریخته. یحتمل این مرکز آمار ایران یک چیزی می دانسته که اعلام کرده:«خرج خانوارها بیش از دخلشان است.»

ختم کلام: از بحث قشنگ یارانه پرت شدیم؛ اما این دلیل نمی شود که حرفهای پرت بزنیم. فلذا خطاب به امثال این رفیق کج بحثمان ــ که در بالا ذکر خیرش رفت و به پایین نکشید ــ عرض می کنیم که آدم هیج وقت خدا نباید ناشکر باشد. اگر رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفته که قیمت لبنیات اصلاح خواهد شد؛ خب باید از وی تشکر کرد و دهنش را گل(با ضمه) گرفت. خب،خوب می شد اگر ایشان هم مثل جناب رفیعی، مدیر کل دفتر نظارت بر محصولات کشاورزی و غذایی همین سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، ضمن ابراز نگرانی شدیداللحن، آب پاکی روی دست همۀ مصرف کنندگان عزیز می ریخت که:« امکان کاهش یا متعادل کردن قیمت سیب زمینی،پیاز،گوجه فرنگی و حبوبات میسر نیست.»؟...

ــ حرف خود را پس گرفتم. مرحمت فرموده ما را مس کنید!...(این حسن ختام بر عرایض ما را همان رفیق کج بحث فوق الاشاره مان آمد که تا آمدیم از آنچه نهایتاً عرض کرد،تشکر کنیم؛ گفتند رفته است دنبال ارز...باعرض شرمندگی!)

/ 29 نظر / 51 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن طاهری

سلام... بازم اومدم به روزم اومدم...با "نهایت مچل شدن" همه ش یه دیقه س...بیا[گل]

ا.اکبری

سلام با احترام دعوتید به نقد[گل]

من خودم

هر که جز عشق به دل پرورد او انسان نیست... خوشحال خواهم شد از نظرتان بهره مند شوم.

فرزین کشاورز

سلام استاد خیلی مخلصم لینک شدید بدون چشمداشت لینک کردن خاک پای شمام من

پریسا وفائی

سلام لذت بردم .ممنون

میرآخور

سلام. با "دیالوگ های خاک بر سری" به روزم منتظر تشریف فرمایی شما هستیم

سلام جناب رفیع خداقوت لینک فروشی: در اول خوب میگردن توی وبها نمیذارن کامنتی مگه اینکه بدونن یارو کلی داش مشتی ست تبادل نه که این فروش لینکه میتونن پروفایل از حفظ بخونن که احساست علاقه ت به کجا?چه? میرن نوع غذاتو درمیارن خورشت قیمه ، پلو،کله پاچه چه قدر تعریف و تمجیدهای بیخود که احساست روونه مثل دریا دلت پهنای باند هلی کوپتر و محتوای طبعت کلو پاترا ودرادامه...[گل][لبخند]

مهرداد عابدی

سلام آقای رفیع. بنده از طرفداران مطالب شما هستم. و بیشتر مطالبتون رو تو روزنامه جام جم می خوندم و چند روز پیش با وبلاگتون آشنا شدم. من تو دانشگاه علوم پزشکی زنجان درس می خونم و اینجا توی بخش طنز نشریه ای به اسم شفاف مشغول هستم و می خواستم که با اجازه ی شما از مطالب وبلاگتون استفاده کنم. بی زحمت اجازه نامه مبارک را به ایمل این کوچکترین بفرستید.

ردیف اخریا

سلام آقا! ما که از وقتی یارانه میدن هشتمون بیشتر زیر نهمون گرو رفته! شما ها رو نمیدونم