با تخم مرغ چه کنیم؟

                               

با توجه به قیمت بالای تخم مرغ در این روزها، بسیاری از مردم که بندۀ کمترین را در کوچه و خیابان ملاحظه می کنند، از این حقیر روسیاه سؤال می نمایند که: الیوم با تخم مرغ چه کنیم؟... بخوریم؟...نخوریم؟... یک در میان بخوریم؟... برویم توی ترک؟... و قس علیهذا!....

قبل از این که بنده چیزی بگویم؛ اجازه بدهید ببینیم بقیه چه می گویند. بقیه یعنی پاره ای از مسؤولان مربوطه. عنایت بفرمایید:

1ــ دبیر ستاد ترویج تخم مرغ: هر انسانی برای حفظ سلامتش باید روزی یک تخم مرغ بخورد.

ــ مردم عزیز: چشم. به نکتۀ ظریفی اشاره فرمودید. یادم باشد حتماً روزی یک تخم مرغ بخورم!

2ــ یک کارشناس تغذیه وزارت بهداشت: تخم مرغ ها را برای نگهداری، نشویید؛ زیرا راه ورود میکروب از طریق منافذ موجود روی پوست باز می شود. باید آنها را نشسته، بلافاصله در یخچال بگذارید.

ــ همان مردم عزیز: ممنون که گفتید. مانده بودیم این همه تخم مرغ را چه جوری نگهداری کنیم و کجا بگذاریم؟

3ــ معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت: تخم مرغ شانه ای 5100 تومان است و فروش بالاتر از 6000 تومان، تخلف است.

ــ باز هم همان مردم عزیز: وای ی ی... خدای من، راست می گویید؟...رفتم که یک شانه تخم مرغ بخرم. امشب یک املت درست و حسابی افتادیم. سر راه، گوجه یادم نره!

4ــ سوپری سر کوچه: خواب دیدید، خیر باشد!...یک شانه تخم مرغ شما شد 9000 تومان!

ــ و باز هم همان مردم عزیز قبلی: ولی عرض کردند که.......

ــ .... بله، عرض کردند!

بستۀ پیشنهادی: از آنجا که از مجموع عرایض فوق، باز هم چیزی دستگیرمان نشد که بالاخره با معضل اساسی تخم مرغ چه کنیم؛ در نهایت باز مجبوریم که خودمان دست به کار ارائۀ رهنمود شویم. فلذا علی العجاله چند پیشنهاد راهبردی ــ کاربردی، تقدیم حضور می کنیم:

1ــ طرح تعویض: یک شانه تخم مرغ بدیم، یک مرغ بگیریم.

2ــ طرح تعریض: تمهیدات و تسهیلاتی برای مرغ ها به وجود آوریم که بیشتر تخم کنند.

3ــ حلوا حلوا کردن: تا اطلاع ثانوی از شکستن تخم مرغ اجتناب ورزیم و آن را روی سر بگذاریم، حلوا حلواش کنیم.

4ــ اختصاص دادن: تخم مرغ را به سفرۀ هفت سین اختصاص دهیم و سالی یک بار آن را مورد مصرف قرار دهیم. مثل آن چیزهای دیگر این سفره.

5ــ تخم مرغ چینی: مسلماً چین که جمعیت وحشتناکی دارد، قطعاً تعداد مرغ هایش هم باید خیلی زیاد باشد. از این رو ــ برای تأمین نیمرو ــ تا مدتی از چین، تخم مرغ وارد کنیم. مزیّت تخم مرغ چینی این است که زودتر هم شکسته می شود.

6ــ تفکیک تخم مرغ: اگر فعلاً قیمت تخم مرغ را نمی شود پایین کشید؛ بد نیست که اقدام به تقسیم بندی و نامگذاری رده های جدید آن کنیم. به این ترتیب:

الف ــ تخم مرغ کامل

ب ــ تخم مرغ نیم

ج ــ تخم مرغ ربع

د ــ و....دیگر اندازه های کمتر و مناسب تر!

/ 33 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمدرضا اردلان

شماره 6 .... تفکیک بشه و هر روز قیمتش از طریق رسانه ها اطلاع رسانی بشه !!!

ساسان

گفتم كه تخم مرغا كي ميرسي به دستم درغيبتت ملول و زار و خموده هستم گفتا برو جلو كه ديگرمرا نبيني ازسفره هاي چون تو من بارخويش بستم گفتم ز مهرورزان رسم وفا بياموز مردم من از خماري كي ميكني تو مستم گفتا به خواب شايد بيني وصال مارا انهم بعيد باشد به به به ناز شستم از اه وناله ي من گفتم بترس روزي گيرد چو دامنت را اخر خدا پرستم از اسمان نبارد گفتا به حرف گربه انهم سياه چون تو پرواز كرده جستم

یک اشنا

سلام اقای رفیع من برنامه تو کفش اخبار تون رو دنبال می کنم واقعا که بسته های پیشنهادی جالبی دارین فقط یه سوال شما اهل کجایین اخه خیلی لهجه دارین[قلب]

ساسان

بيا تا تخم مرغي را برراي تو كنم املت كه هم بهتر ز معجون است هم بهتر ز هات چاكلت اگر ديروز كردي ناز پس حالا بكش نازش چو باشد ارزويي دور زرده را زدن گازش كدامين زودتر امد بگو كه مرغ يا تخمش شده مقبولتر امروز تخم از سينه ي لخمش ندارد پاسخي منطق به اين پرسش كماكان هيچ غلام درگهش گشتند صد مهره هزاران پيچ تهي شد عشق ليلا از دل صد پاره ي مجنون چو جايش تخم مرغي امد و در شيشه كردش خون اگر شد بيستون كنده به دست عاشق فرهاد زعشق تخم مرغي من دهم البرز را بر باد بضاعت بيش از اين املت ندارد خارخاسك هر چند به مردم جمله تخم مرغ " حق " را اوست حاجتمند ارادتمند:خارخاسك

نخودی

یه کار دیگه میشه کرد ، ملت خودشون تخم بذارن!

چاپار سافت

سلام. تعدادی از مطالبتون رو خوندم. با توجه به محتوای خوبی که شما توی وبلاگتون دارید، خوشحال میشم اگر با هم تبادل لینک داشته باشیم. لطفا سایت من رو ببینید و اگر مایل بودید توی سایتم برام پیغام بگذارید تا تبادل لینک کنیم. قبلا هم پیغام گذاشتم براتون ولی جوابی ندادین :( راستی لینک کوتاه شده ست. اگر روش کلیک کنید بعد از چند لحظه سایت من باز میشه. منتظر پاسختون هستم.

morteza

این هم مثل خیلی دگه از نوشته ها تون عالی بود دلم نیومد نظر ندم قلمتون سرشار از خوشی باد

جانی دلینجر

زنده باد آقای رفیع! زنده باد

مژده شاد

یاد فیلم زیر نور ماه افتادم پسر طلبهه می یاد می گه خوردن تخم مرغ مکروهه اون یکی یه کم رب گوجه می زنه می گه الان دیگه جایزه ! [چشمک]