ژورنال مدل موی پسران رسید!

 

خوشحالیم که مشکلات جوانان، یکی پس از دیگری دارد بکوب حل و فصل می شود. فقط مانده بود که راجع به نحوۀ اصلاح کردن موی سرشان به یک برنامه و طرح هدفمند برسیم که خوشبختانه مطلع شدیم داریم می رسیم. اصلاحات در همین حد هم غنیمت است. اصلاً وطیفۀ همۀ ماست که در اصلاح همدیگر بکوشیم. راجع به اصلاحات که حتماً نباید سیاسی وجناحی و مخملی فکر کرد. پا داد، در آرایشگاه ها هم می شود اصلاحات را پیاده کرد.  جاهای دیگر که پیاده شد.

 در همین راستاست که گویا ژورنال مدل های مو در دست تهیه و تدارک قرار گرفته است. مدل های منطبق با فرهنگ ایرانی و کوتاه کردن مو بر اساس سنت ها و آداب و آیین صد در صد داخلی که اگر با ستقبال مواجه شد، می توان برای صادرات آن هم فکری کرد. جوانان کشورهای دیگر هم بیچاره ها دل دارند. همه بشریت دوست دارند خوشگل و خوش تیپ و خوش فرم باشند. پس ما این اقدام را به فال نیک می گیریم.

 

 

بیت اصلاحی:

 

               بر این مژده گر جان فشانم رواست

 

                                    که اصلاح موی سران، باصفاست

 

 

اطلاع یافتیم که یک شرکت خصوصی در تهران در چند روز گذشته با برگزاری یک جشنواره و ضمن تجلیل از 600 آرایشگر سرشناس، یکسری ژورنال مدل موی مورد تأیید وزارت ارشاد در اختیار آرایشگران عزیز قرار گرفته تا به کمک آن با تهاجم و ترویج فرهنگ غرب به شدت مبارزه کنند. البته خود برادران آرایشگر ما نیز بعضاً  در سابق به طور خودجوش دست به تحرکاتی در خصوص مواجهه صحیح و اصولی با فرهنگ غرب می زدند که جای سپاسگزاری دارد. از جمله پیرمرد سلمانی محلۀ ما که با خط نستعلیق درشت بر سردر مغازه اش نوشته بود:«از تراشیدن ریش شما معذوریم». و یادم هست که هیچکس در محلۀ ما ریشش را نمی زد. چون معتقد بودند که به دردشان می خورد.

 

 

الآن در سطح جامعه با برخی مدل های غربی در زمینۀ موی پسران مواجه هستیم که واقعاً آدم خجالت می کشد نگاه کند: مدل تیفوسی، متال، تن تنی، خروسی، آناناسی، سیخ نو پریز،و.....مدل های عجیب و غریب دیگری که تماشا دارد. این در حالی است که خود ما در این خصوص بیل به کمرمان نخورده و از سوابق ایام؛ حتی از دورۀ ایران باستان، در خصوص آرایش مو صاحب سبک بوده ایم و اسنادش هم موجود است.

 

 این که شاعر گفته است:«تو مو می بینی و من پیچش مو»؛ نشان از وجود بیگودی در قدیم و پیچاندن موی سر از ناحیۀ بالای گردن می دهد. اصطلاحاتی چون: طرّۀ مو، چین زلف، گیسو فروهشته،سرتراشیده،موی قلندرانه،و.....امثالهم، گواه همین مدعاست که عرض شد. پاهی این مدل موهای ایرانی به قدری جذاب و پر کشش بوده که دل شاعر وقتی در کمند آن اسیر و فلک زده می شده، دلش نمی آمده که ول کند.

 

 

حافظ راست:

 

            تا دل هرزه گرد من رفت به چین زلف او

 

                              زآن سفر دراز خود، عزم وطن نمی کند

 

 

فلذاست که ضمن گرامیداشت این اقدام بازیافت مدل های موی ایرانی و الگو سازی در این راستا که خوشبختانه زیر نظر وزارت فخیمۀ ارشاد صورت می گیرد( و احتمالاً در واحد اصلاحات ارشاد)؛به تمامی جوانان ایرانی باغیرت توصیه می کنیم که از فردا موهای خود را طبق ژورنال های طراحی شدۀ ایرانی تحت نظر وزارت ارشاد(و نه گشت ارشاد) آرایش کنند تا هرچه زودتر به قله های سربلندی دست یابیم. اصلاح داخل سر هرچند خیلی مهم است؛ اما اصلاح خود سر نیز از حیث ظاهر واقعاً مهم است و آدم باید که ظاهر و باطنش یکی باشد. اگر مهم نبود که یکی از بزرگان اهل تمیز، خطاب به آرایشگرش نمی فرمود که:

 

 

 

          سرم را سرسری متراش ای استاد سلمانی

 

                          که ما هم در سرای خود سری داریم و سامانی

 

 

مدل های پیشنهادی: ما نیز در راستای انواع مدل های پسرانۀ اصلاح موی سر نیز پیشنهادهای ارزنده ای داریم که فی البداهه با شما در میان  می گذاریم. همچنان که ظاهراً یکی از پیشنهادهای عوامل علمی و اجرایی طراحی ژورنال های مذکور، نامگذاری مدل های جدید ما به نام استان ها بوده است. احتمالاً جرقۀ این طرح زیبا در سفرهای استانی این دوستان زده شده است. به هر حال، ما هم برایشان داریم:

 

1ــ مدل سرزده: زدن مو از ته یا ماشین کردن موی سر از بیخ ، عمل حسنه ای بود که از قدیم الایام مرسوم بود. خصوصاً در دوران مدرسه و سربازی که باعث هوا خوردن سر شخص و رشد مبانی فکری وی می شد. متأسفانه امروز نه تنها به این مدل مو کمتر اعتنا می شود که برعکس، هر کس هم که خودش مو ندارد، می رود می کارد. کلی هم خرج خرید پیازچه اش می کند که اشک آدم را در می آورد.خدا از کچل کفترباز یا حسن کچل یا امثالهم نگذرد که سایر کچل ها را هم زیر سؤال بردند.

 

2ــ مدل کلاهی: طوری موها از چهار جهت اصلی صاف و دچار اصلاحات شود که بشود سر شخص کلاه گذاشت. کلاه که روی سر قرار گیرد، خیال صاحب کلاه از بابت موی سر  راحت می شود. در قدیم هم کسانی مثل قلندران که صد درصد ایرانی الاصل بودند معمولاً کلاه سرشان می گذاشتند. عموماً نیز رشد می کردند وعارف می شدند.«نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست/ کلاه داری و آیین سروری داند»؛ ناظر به همین مدل موی است که عرض شد. این مدل در زمستان بیشتر جواب می دهد و استفادۀ دو منظوره پیدا می کند و کمتر آدم حس می کند که هوا بس ناجوانمردانه سرد است.

 

3ــ مدل از پیش ساخته: امروزه علم و تکنولوژی شدیداً پیشرفت کرده و خیلی چیزها را به صورت پیش ساخته عرضه می کنند. فلذا شرکت های خصوصی مخصوصی می توانند اقدام به ساخت و پرداخت یکسری موهای از پیش ساخته و طراحی شده در چهارچوب موازین مورد نظر نمایند تا دغدغۀ آرایشگران عزیز نیز کمتر شود. ممکن است برخی افراد مغرض یه این الگوهای از پیش طراحی شده، عنوان کلاه گیس بدهند، که بیخود می دهند. می خواهند تشویش اذهان عمومی کنند که کور خواندند. کاری می کنیم که مو به تنشان سیخ گردد. گرچه به خاطر تشابه به مدل غربی مو سیخ سیخی(یا همان سیخ تو پریز)، مجبوریم طور دیگری با آنها عمل نماییم. همان تراشیدن مو از ته، بهتر و به صرفه تر است.

 

4ــ مدل گوجه ای: در این مدل، تمامی موها در یک منطقۀ خاص و حساس که از چشم انداز بیرونی خوبی هم برخوردار باشد، تجمع کرده و سپس با یک عملیات غافلگیرانۀ ضربتی، به وسیلۀ یک بند مخصوص( کش سابق!) آنها را مهار کرده، به هم چنان می بندیم که هیچ بادی نتواند آنها را پراکنده کند. چنان که طرف مث آن شاعر بندۀ خدا ننالد و نگوید که:«هر سر موی حواس من به جایی می رود....».این مدل گوجه ای بلانسبت عین رُب می تواند در مواقع ضروری یا زوری از هم باز شود.بعضی ها ممکن است موی لخت بپسندند و بله را بگویند.

 

5ــ مدل دهقان فداکار: نظر به این که در اختراع و ابداع مدل های ایرانی مو از برای جامعۀ پسران ــ و ان شاء الله بعدها برای نسوان ــ برخی پرامترهای بومی وفرهنگی و ارزشی هم باید لحاظ شود؛ بد نیست که بعضی از مدل ها بر اساس نحوۀ آرایش موی سر شخصیت های اجتماعی و داستانی ادبیات تاریخی ما طرح ریزی شود. مثلاً عکس ریزعلی خواجوی( با تمام ارادتی که به ایشان و عمل تاریخی شان دارم و امیدوارم که فکری هم به حال گسل های تهران بنمایند)اگر در ژورنال های مدل موی پسران قرار گیرد؛ آرایشگران ماهر و نخبۀ این مملکت می توانند موی سر جوانان را طبق این مدل ارزشمند بزنند که هر کس ببیند برایش تداعی معانی هم می شود.

 

6ــ مدل هرچی شد شد: در این طراحی مو، جوان ما با اعتمادی که به مراکز تصمیم گیری برای سر خود دارد، به صورت خودجوش، خودش را دربست در اختیار آرایشگر و ژورنال ایرانی وی قرار می دهد تا او با مهارتی که در کارش دارد، با توجه به مشخصات کلۀ فرد، موی او را آرایش و پیرایش کند. حالا گرد شد لغلغو، دراز شد خاک انداز. این بهتر از آن است که جوان ما به صورت خودسر اقدام به اصلاحات کند که خدای نکرده ممکن است غربی از آب درآید و موجب گسترش گرایش به ماهواره کذایی شود. 

/ 25 نظر / 66 بازدید
نمایش نظرات قبلی

آقاي رفيع مطالب وبلاگ داداشتون كجا داره چاپ مي شه ؟ ستون دريچه اطلاعات كه تخته شده!!!!!

آشنا!

یک بار دیگر از اول بخوانید جواب سوال تان را خواهید گرفت! به خاطر این که جایگاه کسی را درست نشناخته اند... و در ضمن این آخرین بار است و خیالتان راحت...

مهدی دانش(ترک میرزا)

سلام استاد[گل]خوبید؟ شنا فقط زیرآبی بلدم!! این رانوشتم تا بدانید آن لاین در خدمتتان هستم!![شوخی]

محمد جاويد

سلامي چو بوي خوش آشنايي فرستم به سوي تو در هر كجايي [گل] ياران و برادران همه كل بزنيد توي رگ خود دوتا فلافل بزنيد تا اينكه هدفمند شود كلهّ اتان چون دختركان به موي خود تل بزنيد پاسخاتت خيلي جالب انگيز ناكه [گل]

آشنا

آقای رفیع !چرا کامنت رادینو برداشتید ؟

نه وقتش را دارم، نه حال و حوصله اش را؛ به خدا نمي رسم و خسته ام. مرا دوستان عزيزم بايد به گرفتاري ها و روزمرّگي ها و روزمرگي هايم ببخشند در اين خراب آباد!.....دوست دارم به همه سر بزنم، به كامنت همه پاسخ بدهم و.....اما دست ما كوتاه و فرصت بر نخيل!! اگر برسم دوست دارم كه به احترام نظر لطف دوستان، به همه پاسخ دهم. اما... دوست ندارم اینطور خسته و بی حال و بی حوصله باشین!!!!!بهتون نمیاد!دقول بدین امثال این جمله دیگه تکرار نشه.خوب؟[تایید]

روشنا

اتفاقا این ژورنال باعث مفسده است آدم از کنار آقایان ژورنالی رد بشه بعد نگه فدای موهای خوشگلت[نیشخند] میشه؟ خدایی میشه؟ خوب مگر نه اینکه این روزا از زمین به آسمون می باره [عینک]

فرناز ارکانپور

به خاطر دارم که تقریبا چندی پیش دست به اقدامی زدم بار اول نبود ولی گند بالا آمد پس کله ی مبارک برادرمان را اصلاح میکردیم که مدل آخر "هر چی شد شد " درآمد لازم به ذکره که با رضایت کامل دست به چنین عمل شگرفی زدم ولی جای شما خالی با دیدنش دقیقا به مدت یک هفته خندیدیم!

اسکندری

اگراین اصلاح طوری باشد که ازاو هم رضا باشند قطعا" به جایگاه رفیعی میرسد.

s

حالا گیریم ما که اصلاح طلبیم(!)از این مدل هل بهره گیریم.پس اصولگرا ها از کدام مدل استفاده کنند؟![شوخی]