کنترل تکانه های تورمی

                                

کنترل کلاً چیز خوبی است . اگر نبود که شما تلویزیون کنترل دار نمی خریدید. با خودروتان از بیرون به سمت منزل می آیید و شدید هم باران گرفته است. اما شما نیازی ندارید که از ماشین پیاده شوید و بروید در پارکینگ را باز کنید؛ از همان داخل اتومبیل، دکمۀ ریموت کنترل را می زنید و جل الخالق، درهای پارکینگ به روی شما باز می شوند. ناپلئون بناپارت هم درِ خانه و اصطبلش ریموت کنترل نداشت. ببین شما کی هستی؟...

شعرکنترل شده:

                     سرخود کجا سفت وشل می شوم

                                             بدانم اگر کنترل می شوم؟

                     نه آرام چون لاک پشت ریلکس

                                       نه درگیرباهول وهل می شوم

پس برای شما ثابت شد که کنترل چیز خوبی است. فلذا حق دارد وزیر اموراقتصادی و دارایی اگر با هدف جلوگیری از تکانه های تورمی پایان سالی،پیش پیش، به فکر کنترل آن بیفتد. تا الآن هم اگر توانستیم جلو غول بی شاخ و دم تورم را بگیریم؛ راستش با همین کنترل ها بوده است. الکی که نیست!

آقای سیدشمس الدین حسینی گفتند:«با توجه به این که در ماههای پایانی سال قرار داریم،باید سیاست های مدبرانه ای برای صرفه جویی اجرایی شود تا از رشد پایۀ پولی و در نتیجۀ آن افزایش تورم جلوگیری شود.» ایشان ممانعت از احتکار در بازار و همچنین پرهیز از رسانه ای کردن تورم را نیز از دیگر راهکارهای لازم برای مهار تورم در فصل پایانی سال عنوان کردند.

بستۀ پیشنهادی: وقتی صحبت از کنترل، آن هم کنترل گرانی و تورم در کار باشد؛ هرکسی باید به اندازۀ وسعش نخودی در این آش بیندازد. حالا نخود انداختنی ما چیست؟... همین راهکارهایی که در ادامه عرض می کنیم:

1ــ رسانه های باحال: همچنان که گفته آمد، رسانه ها نباید کاری کنند که مردم اگر مختصر تورمی در بیرون هست، آن را در رسانه مشاهده کنند. همان که در بیرون می بینند، هفت پدرشان را کافی است. بد نیست رسانه های عزیز ــ که الهی داغشان را نبینیم ــ نمودارهایی را ترتیب بدهند که به نحوی مقتضی و مورد نظر، آمار و ارقام تورم بی شعور را نزولی نشان دهند. مگر همه از نزولات آسمانی خوششان نمی آید؟ خب، گاهی نزولات زمینی هم بد نیست.

2ــ توزیع عینک: چطور شد الآن بعضی تلویزیون های سه بعدی آمده که شما به همراهش چند تا عینک مخصوص هم می گیرید که موقع تماشا بتوانید تصاویر را سه بعدی ببینید؛ خب در سایر زمینه ها مثل این زمینه باید پیشرفت کرد. چه اشکالی دارد مردم موقع ملاحظۀ قیمت برخی اجناس و کالاها و خدمات، یک عینک ریزبینی به چشم بزنند که تورم را ریز ببینند.

3ــ استفاده از پماد: مادربزرگی داشتم که زانوهایش بدجوری دچار تورم شده بود و از بین همۀ مکاتب ایسم دار، به رماتیسم گرایش پیدا کرده بود. آن خدابیامرز همیشه برای کنترل تورم جفت پایش از یک پماد مخصوص ضد تورم استفاده می کرد که می بایست آن را در موضع مورد نظر بمالد. این کار با نظارت کیفی پدربزرگ انجام می شد. خب الآن امثال این پمادها شاید بر روی سایر اواع تورم ها نیز جواب دهد. امتحانش مجانی است. فوقش پول پمادش را هم خود ملت می دهد.

4ــ پخش آهنگ های آرامبخش: تلطیف فضای تورم خیز بازار با پخش انواع آهنگ ها و ملودی های آرامبخش نیز از دیگر راهکارهای مفید و مثبت است. مثلاً شرکت های تلفن همراه می توانند در این راستا اقدام نمایند. ساخت آهنگ انتظار«همه چی آرومه/گرونی محکومه/من چقدر خوشحالم/به خودم می بالم....» که مناسب برای زنگ انواع گوشی هم هست. یا مثلاً این کلام و آهنگ که:«توی ده شلمرود/تورم کیلویی چند بود؟...» و..... از این قبیل که عرض شد.

  

/ 12 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سحر

به روز هستم ...[گل]

مریم

بسیار زیبا بود مرسی

آدم

درجواب شعر : تورم در شهر در بدر نیست این ماییم که تورم دربدرمون کرده اون که جا خوش کرده . شایدم ما خیالاتی هستیم و خیال می کنیم تورم هست. همه چی آرومه من چقدر خوش بختم....

نیلوفرانه

انتهای تمام خنده ها . . .شیرین است پوشاندن تلخی با طعم لبخند . . . هنرتان را میستایم.... طنزتونو دوست دارم...تشکر رو وظیفه خودم میدونم. خدا قوت خوشحال میشم به وب من هم سر بزنین...

؟

حماسه ای حماسه روغن نفت نماسه

ترمه

سلام.یه پست فوری گذاشتم

فریبا

شما میدونید اقتصاد مقاومتی یعنی چی؟ شکل مدرن قناعته این روزها نقل محافل شده

بیدار

به به چ شعر طنزی خیلی خوش گذشت حال کردم لطفا به من هم سر بزن البته غالب مطالبم طنز نیست ولی خوشحال میشم من را هم از تجربیاتت بهره مند کنی[نیشخند]

شبنم

سلام وادب زیباست جناب رفیع عزیز دعوتین خوشحال میشم لینکم کنین