یک جای کار اشکال دارد!

                                                

چندی پیش در یکی از جراید یومیه، به نقل از شبکۀ خبریBBC  یک مطلبی چاپیده شده بود که فی المجلس،شاخ از سرآدم بیرون می آورد.طوری که به موازات مطالعۀ خبر تا آخر، می توان نمودار سیر صعودی شاخ را به صورت شاخص، ترسیم کرد.

اصل خبر:«یک زن جوان از اهالی نیوزیلند،در حالی که خواب بوده است،مسافتی معادل 320 کیلومتر را در مدت زمان پنج ساعت رانندگی کرد و خوشبختانه بدون آن که به خودش آسیب برساند، سالم به مقصد رسیده است. جالب تر این که، وی با در این حالت رانندگی در خواب، برای دوستانش پیامک نیز ارسال می کرده که با توجه به نامفهوم بودن متن پیامک ها،دوستانش متوجه شدند که وی بار دیگر در خواب اتومبیل خود را روشن کرده و در حال رانندگی است.

 پزشکان بر این باورند که اگرچه ممکن است این داستان به نظر خیلی ها عجیب بیاید،اما غیرممکن نیست. رانندگی در خواب، از جمله اختلالاتی است که در سطح دنیا شایع است. اما این که فردی در خواب بتواند برای دوستانش پیامک ارسال کند،پدیده ای نادر است.»

اشکال یابی کار: اگر مختصری عقل برای ما قائل باشید؛ با این ذهنیت و با این پیش فرض که به نظر ما نمی شود خبر فوق را چشم بسته قبول کرد؛حالا سؤال ما اینجاست که به نظر شما کجای کار اشکال دارد؟....

1ــ اشکال گیرنده: اشکال اصلی از خود ماست که دیرباوریم و الکی در صحت خبر شک می کنیم؛بس که خبر ندیده ایم. فلذا باید که گیرنده های خودمان را دستکاری کنیم.

2ــ اشکال فرستنده: از آنجا که منبع اصلی خبر،شبکۀ خبرپراکنی BBC  است؛ فلذا شاید که اشکال از فرستنده باشد. یک خبری ساختند و پرداختند و انداختند، ببینند کی باورش می کند،کی باورش نمی کند. به کسی گفتند روباه می تواند از این پشت بام به روی آن پشت بام بپرد؛ گفت: راستش از این دم بریده،هرچه بگویید،برمی آید!

3ــ برداشت نادرست: خبر اشتباه درک و دریافت شده. احتمالاً طرف در خواب رانندگی کرده؛ یعنی خواب دیده که رانندگی کرده. خب در خواب هم خیلی از افراد،خیلی چیزها می بینند. حتی شبکۀ مستند می گفت که یک نفر شتر،در خواب بیند پنبه دانه!

4ــ اغراق خبری: عده ای خواستند خبری راجع به روشن کردن اتومبیل توسط یک نفر آدم در حالت خواب درست کنند؛با خود گفتند چرا خبر را چرب ترش نکنیم. یعنی هم چرب،هم ترش نکنیم. منتهی از دستشان در رفته،زیادی چربش کردند.

شما اگر در حالت خواب،10 متر رانندگی کنید،30 تا کشته و 40 تا مجروح برجای می گذارید؛ آن وقت کدام آدم عاقلی باور می کند که فردی در حالت خواب، 320 کیلومتر رانندگی کند، یک مو هم از سر کسی کم نشود؟ آخر طوری اغراق کنند که در خبر بگنجد!

5ــ اندازۀ گیری غلط: بعید نیست که در اصل خبر 320 سانتی متر بوده،اما خبر را کیلویی رد کردند،هر سانتش شده یک کیلومتر!... خدا نکند اندازۀ چیزی از دست آدم در برود. در برود، در رفته است دیگر!...بیخود که نگفتند:«اندازه نگهدار که اندازه نکوست».

6ــ پزشکان مسأله دار: به نظر ما، این پزشکان خارجی که ارسال پیامک در حال خواب را پدیده ای نادر دانستند،اما 320 کیلومتر رانندگی در حالت خواب را پدیده ای عادی و فوقش اختلالی شایع تلقی کردند؛هرچه سریع تر باید در نزدیکترین بیمارستان روانپزشکی محل،بستری شوند. یک ثانیه اش یک ثانیه است.

***

جمع بندی: حال با این تواصیف و تفاسیر که فرض و عرض شد؛ آیا به نظر شما فقط یک جای کار اشکال دارد، یا که صد جای آن؟!...آیا این داستان، واقعی است یا که باز شبکۀ خبری بی بی سی، کل جهان را سر کار گذاشته است؟...

/ 45 نظر / 61 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نفیسه سالمی

سلام آقای رفیع قندطنز به کامتان همیشه شیرین باشه نه کمی تا قسمتی جدی -شمارو قندان دونستم برای طنرنوسیستون میخواستم نظربدبد چطوره تعبیرم اهل خراسانم خراسان همسایه خراسان شمالی از بجنوردم

رضا.الف

یا عرض سلام و ضمن تشکر بابت مطلبتون که البته خیلی به قول معروف باش حال نکردم میخواستم بدونم سری جدید ((قندپهلو)) در صدد تولید و پخش است یا خیر ؟ با تشکر

اِشی

والا ما الآن یک سالِ قبول نمیشیم تو آزمونِ رانندگی اونوقت بعضیا تو خواب....

سما

سلام من جدیدا اجراتونو دیدم وای شما وحشتناک فوق العاده اید. می دونستید؟؟؟؟؟؟؟؟[تایید]

ستاری

بنده به طنز شما اعتیاد دارم و به خاطر این اعتیاد کسی حاضر نیست دخترش را بدهد در تحقیقات محلی استخدام شهرداری که قرار بود شهردار بشم رد شدم هیچ خانه بهبودی هم نیست که ترکمان بدهد آخه داش من مجبور بودی اومدی قند پهلو ساختی که ما رو هم در کوچه های مجازی وبلاگ خواب کردی حالا که اینطوریه هفته ای یک بار مطلب بزار خماریم بر طرف بشه .

صفری

سلام استاد اینجاست که که شعر استاد زرویی صدق می کنه : ما که رندیم و شهره روی زمین / مردمی ساده ایم و ظاهر بین بی نهایت سپاس بابت پست قشنگتون . شرمنده فقط ی سوال : برنامه شکر خند هنوز هم برگزار میشه ؟

زهرا

الان منم به دوستام اس ام اس نا مفهوم بدم می گن تو خواب رانندگی کرده [ابرو]

سید علیرضا شاهنگیان

با سلام خدمت استاد رفیع بنده ی کمترین ، خیلی تعجب کردم که استادی چون شما مطلبی به این بدیهی و واضحی را متوجه نشده اید . البته شاید هنوز توفیق حاصل نشده که یک توک پا تشریف ببرید نیوزلند یا انگلستان ، تا با دو چشم خون فشانتان ببینید که فرمون یا به قول شما قدیمی ها رول ماشین های آن دو دیار سمت راست هست . حال اصل ماجرا چون معمای که حل شد آسان شد بر شما نیز نمایان شد ... این خانم بنده خدا کنار راننده در ماشین نشسته بودند و به خواب رفته بودند . اما ماشین ایشان از همین ماشین های غرور انگیز خودمان بوده مثلا سمند یا دور از جانتان پراید که فرمان سمت چپ هست و شاگرد راننده سمت راست . خبرنگار اکثراً کودن بی بی سی چهل پنجاه و الخ ، یک لحظه این دور از جانتان پراید را دیده که خانمی در آن در حالت خواب دارد رانندگی می کند . فی الحال خیالات کرده او راننده بوده و ....[لبخند]

دهکده پیله ورین

آغا یه پسرخاله دارم رانندس اونم می گه من بارها شده تو خواب رانندگانی ! کردم . تازه می گه اینقدر اونایی رو که زنگ می زننو منو از خواب بیدار می کنن « بـــــوق » می دم [تعجب]

رییس سندیکای فلتر شکن می دم شارز می گیرم

مورد 3 نمیتونه باشه چون حد اثر زمان خواب دیدن 5 دقیقه است