"او" با "ما" : ــ الو.... خواهش می کنم!

                         

آقای رئیس جمهور کشورمان، پس از چند روز اقامت در نیویورک و انجام یک سخنرانی محکم و متین و منطقی و مقتدرانه که مو لای درز آن نمی رفت؛ قصد حرکت به سمت فرودگاه و بازگشت به ایران را دارد که سیم صدا می کند:

ــ یعنی کی می تونه باشه این وقت شب؟!...(این را هیأت ایرانی از خودش پرسید.)

به اطلاع جناب روحانی رسانده می شود که ظاهراً آقای اوباما، برای صحبت مابااو، ابراز تمایل کرده. با نمایندۀ ایران در سازمان ملل تماس گرفته و گفته که تمایل دارم قبل از خروج پرزیدنت روحانی از نیویورک، چند دقیقه ای با ایشان،گفت و گو داشته باشم.

ــ بفرمایید وصلش کنند به موبایل سفیر کشورمان....(این مطلب را آقای روحانی گفتند و سپس گوشی را برداشتند تا ببینند حرف حساب طرف آمریکایی چیست. به هر حال در فرهنگ ما،جواب سلام واجب است و فرمودند:اکرمواالضّیف ولو کان کافرا»!)

ــ الو....

ــ بله بفرمایید....

ــ اوباما هستم...

ــ بنده هم روحانی هستم....

ــ می خواستم در ارتباط با....

***

شرمنده اخلاق کنجکاوتان!... از اینجای مکالمه را مجبورم درز بگیرم؛چون راستش خود بنده نیز در جریان جزئیات این مکالمۀ 15 دقیقۀ تلفنی نیستم و فقط می دانم که ریاست محترم جمهوری،پس از بازگشت از سفر در جمع خبرنگاران کنجکاوتر از ما و شما حاضر شدند و گفت و گوها را سازنده و مثبت ارزیابی کردند. بعد از پایان گرفتن ارتباط تلفنی نیز یحتمل برای قطع ارتباط، گوشی را گذاشتند سرجاش. (به پیر،به پیغمبر که ما بیش از این هیچ اطلاعاتی در دست نداریم. سر گردنۀ خبری مملکت که ننشستیم!)

هشدار دیپلماتیک: برای آن که بعدها دچار تیک عصبی نشویم، توصیه می کنیم که از هرگونه جوزدگی و شعف شتاب زده و غیرمعقول خودداری شود. چرا که طرف آمریکایی با یک تماس تلفنی یک ربعی که نمی تواند 60 سال تخاصم هایی را که در جریان بوده، ماستمالی کند. حتماً باید که در عمل،حسن نیت خود را نشان دهد. اولین گام نیز، لغو تحریم ها و برگرداندن پروندۀ هسته ای ایران به آژانس است. آ‍ژانس سر کوچه مان را عرض نمی کنیم؛ منظورمان آ‍ژانس بین المللی انر‍ژی اتمی است. فلذا به شایعاتی از این قبیل که اوباما بعد از پایان مکالمۀ تلفنی اش به آقای روحانی پیامک داده که:«رسیدی خونه، اس بزن!»؛ گوش فراندهید و همه را در حد یک جوک بشنوید که بخندید.

گمانه زنی: این که چرا رئیس جمهور آمریکا، با وجود آن که رئیس جمهور ما به مدت پنج روز در نیویورک بودند، اما عدل گذاشتند همان دم آخر که ایشان عازم فرودگاه بودند، با ایشان تماس حاصل نمودند؛یک چیزهای حدسی من در آوردی به ذهن مشوِش ما خطور می کند که همینطور ممیزی نشده،عرض می کنیم:

1ــ محاسبات غلط: اوباما تا دقیقۀ آخر صبر کرده،بلکه تقاضای ملاقاتی صورت بگیرد؛اما دیده که نه،ظاهراً غلط حساب کرده و این تو بمیری از آن توبمیری ها نیست اگر سابق بود. فلذا با خودش گفته یک تماس تلفنی هم غنیمت است و کاچی به از هیچی. تا رئیس جمهور ایران از نیویورک خارج نشده، لااقل صدایش را از فاصلۀ نزدیک بشنویم. صدای روحانی مثل پدر روحانی لطیف است. و تنها صداست که می ماند. صمیمانه عرض کنم،جنس صداتو دوست دارم!(اندرون اوباما: تو رو خدا جواب بده.....الو.....خواهش می کنم!)

2ــ آزمایش کردن: اوباما می خواسته به سبک معروف«الو...ال....یک دو سه چهار....آزمایش می شود»، اول یک تماس تلفنی بگیرد،ببیند چه اتفاقی می افتد. اگر ایشان گوشی دستش هست،آیا طرف ایرانی هم گوشی را برمی دارد یا که چی؟...«تا سیم کشی نداری از دل با دوست/در دست تو از این تلفن گوشی نیست».شهریار ملک سخن فرمود. اوباما با خودش گفته، یحتمل شمارۀ کاخ سفید روی گوشی شان می افتد، می فهمند از کاخ سفید است. اگر جواب دادند، یک پیام دارد؛اگر جواب ندادند، یک پیام دیگر. غافل از این که گوشی سفیرما،پیغامگیر نداشته، بالاجبار و البته از روی احترام متقابل،جواب دادند. البته در حدی که جواب بقیه را هم بشود داد!

 

/ 36 نظر / 92 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ستاری

رضا رفیع جیگر من فیلتر شکن ندارم چکار کنم بیام تو فیسبوکت ؟ پیشنهاد میشه به جای وبلاگ و این همه فیس بوک بازی و مشتقات دیگر یک سایت خوشکل برای خودت درست کن ما هم تکلیفمون باهات روشن بشه یا نباید به عالم شهرت می اومدی حالا که اومدی باید خرج کنی - وب سایت رسمی داشته باشی بهتره . تا کی هنرمندای ما باید از تکنولوژی دور باشن دوره احمدی نژاد نیست که بگم لزوم نداره آن فرد دیگر رفته است نیست حالا شما با دکتر حسن رسالت دارید شادی رفته رو برگردانید. البته جسارت بنده رو هم بر من ببخشایید .

رابعه العدویّة القیسیّة:)

ایضن سلام بر شما استاد، خوبه که نفرمودین رابعه ی بلخی! (با اون سرنوشت غم انگیزش!) پس ایشالا شکرخند بعدی میخونم شعرم رو. (البته غالب شعرهایی که میگم جدی هستن؛ مثل اونایی که براتون ایمیل کردم؛ خوشحال میشم اگه وقت داشتین یه نگاه بهشون بندازین.) شبتون خوش.

درسا

سلام چه عجب جواب یکی ازکامنت ها رو دادی !!!!!!!! دیگه داشتم ناامید میشدم[لبخند]

گوشه نشين

سلام خيلي باحال بود! برنامه ي جمعه ايراني به خصوص يه اشتباه كوچولو دوست داشتني است به وب منم سربزنيداما آرام سرتون نشكنه!!!

مهدیار

با سلام شنیدم سری جدید برنامه قند پهلو قراره ساخته شه!درسته؟؟ خواهشا زمان دقیق پخش برنامه رو تو وبلاگتون اطلاع رسانی کنید فقط یه چیزی خواهشا برای سری جدید یکم کم تر تکراری باشید!!! سری قبل اجراتون خوب بود ها!ولی یکم تکراری بود مثل تکرار هرشب قضیه "لا ادری" که قدیم میگفتن و... اینا! یه چیز دیگه!یکم هم اجازه بده بنده خدا شهرام شکیبا حرف بزنه!گناه داره انقد وسط حرفش میپری!

حدیث بهزادی

سلام به استاد عزیز خودم..... پست جدید عالی بود مثل هیشه........[تلفن]

غزل

سلام جناب رفیع خسته نباشید. ممکن نظرتون رو درباره اولین شعر طنز من بگید؟ "گل در بر ومی در کف و معشوق به کام است" این ها همه از دولت تدبیر به راه است گو دنبالِ ویزا و گرین کارت نباشید که زین پس پرواز و اقامت تو نیویورک مجاز است عمریست که در مذهب ما غرب حرام است ولیکن چون پای منافع به میان است حلال است گوشم همه برنرخ دلار , سکه و ارز است چشمم همه بر نوع روابط نگران است کم ناز بکن دکتر و این بار تو بزن زنگ زان رو که برادر اوباما چشم به راه است از قفل چه گویی که این حرف پر ننگ است از لطف کلید تو همه قفل ها با ز است خواهان صلح هستیم و حقوق متساوی "وان کس که چو ما نیست دراین شهر کدام است" در صورت دیداری حضوری مقامات دو کشور دیگر نگویم ممنون تو هستم که مدیون تو هستم سزا است مصرع اول وچهاردهم عینا ازغزل46 حافظ برداشته شده.

نیره

سلام ودرود بر جناب رضا رفیع گرامی تارنمای زیبا و جالبی دارید امروز با آن آشنا شدم همیشه صفحه طنز شما را در روزنامه جام جم می بینیم دست شما درد نکنه برنامه تلویزیونی شما که قند پهلو بود عالی بود و تنها برنامه خوب سیما بود که هر شب حتا تکرار آن را می دیدیم کاش این برنامه ادامه یابد و شاعران طنزپرداز درآن شرکت نمایند این جستارتان هم بسیار زیباست از شما سپاسگزاریم اگر شد به وب تاریخی ما هم سری بزنید شادمان خواهیم شد در پناه ایزد یکتا ودرکارتان پیروز وسربلند باشید

رییس سندیکای فلتر شکن می دم شارز می گیرم

اکرمواالضّیف ولو کان کافرا»!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟ یعنی اونا مهمون ما بودن؟[نیشخند] یعنی ینگه دنیا در اصل ما ماست؟؟؟؟[بغل]