انتقال پایتخت به زیر تخت!

                                               

در پی اعلام نامزدی برخی شهرها برای انتقال پایتخت، شایع کرده اند که یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری های سابق نیز که حواسش نبوده،اعلام نامزدی کرده که به طور قطع،این خبرکذب محض می باشد و به شدت این جور شایعات خنده دار محکوم می شود. بعضی ها از بیکاری، دست به چه کارهایی که نمی زنند. خدا به راه راستشان هدایت کند.

صحبت از انتقال پایتخت است. بله،این مطلب درست است و شایعه نیست. منتهی نه که طرح خیلی خوبی است، الآن قریب بیست سالی می شود که محل توجه است و راجع به آن صحبت می شود. خصوصاً هر وقت که بحث آلودگی هوا یا زلزله،بالا می گیرد. اما از خدا که پنهان نیست، از شما نیز چه پنهان که چون اجرای این طرح در عمل کمی سخت است؛ این است که هنوز زور کسی نرسیده تا پایتخت را به خارج شهر تهران هل دهد.

با اجازه حکیم نظامی:

                گر به سخن کار میسر شدی

                                        حالیه تهران ز فلک در شدی!

 

وزیر راه و شهرسازی: «انتقال پایتخت، یک ایده است و باید توسط گروه مطالعاتی وزارتخانه بررسی شود و بر اساس تجربۀ دیگر کشورها،این کار خیلی زمان می خواهد.» ــ به نقل از جراید روی گسل

تک مضراب: ما دقیقاً هم اکنون از جهالت درآمدیم و ملتفت شدیم که تا الآن وقت کافی نبوده و بیشتر از اینها باید به مسؤولان وقت داده شود. شاید یک چیزی در مایۀ زمان های معروف در زمین شناسی. خب خدا را شکر،چیزی هم که ما زیاد داریم،وقت. به یک کسی گفتند:«مبلغی به قرض به ما بده با مهلتی چند»؛ گفت:«مبلغ را که ندارم،اما مهلت هرچه بخواهید در خدمتم.»!

ادامۀ عرایض وزیر:«برای انتقال پایتخت،زلزله یا آلودگی هوا کفایت نمی کند؛بلکه باید مجموعه ای از دلایل گسسترده در این باره وجود داشته باشد که این امر نیازمند شناسایی مسائل فنی و اقتصادی است.»ــ به نقل ازجراید پایتخت

بستۀ پیشنهادی: بهتر است به عوض تک مضراب زدن بر فرمایش های متین جناب وزیر،به روال معمول و بی دردسر خودمان، بستۀ پیشنهادی بدهیم که صد در صد کاربردی تر است. ملاحظه بفرمایید:

1ــ انتقال جزء به جزء: همیشه گفتند که سنگ بزرگ نشانۀ نزدن است. ما خودمان خیلی پیشتر از اعلام جناب وزیر،شستمان خبردارشده بود که طرح انتقال پایتخت فقط در حد یک ایده است. اگر جز این بود که لااقل تا الآن یک گوشۀ کار گرفته شده بود.

حالا همه اش هیچ. توقع نداریم یک دفعه کل پایتخت را با جرثقیل بکسل کنند ببرند خارج تهران خالی کنند.خیر؛ گاو نر می خواهد و مرد کهن!...می شد در این سالها جزء به چزء انتقال داده شود. قطعاً تا الآن فقط برج میلادش باقی مانده بود که برای میخکوب کردن گسل ها به زمین لازم است. البته می گویند بالایش بستنی های خوبی هم می دهند.

2ــ ایجاد معضل بیشتر: اگر طبق فرمایش جناب وزیر،آلودگی هوا و زلزله،برای انتقال پایتخت کافی نیست؛ پس بفرمایند که چه مشکلات و معضلات دیگری لازم است به تهران اضافه شود تا مردم و مسؤولان اقدام کنند. به هر حال خوشحال می شویم اگر کاری از دست ما برآید. حداقلش این است که به سبک جناب حافظ شاعر،ما شبی دست برآریم و دعایی بکنیم/غم تهران تو را چاره ز جایی بکنیم.

3ــ سیار بودن پایتخت: اگر زمانی که تهران را به عنوان پایتخت می ساختند، زیر آن چرخ گذاشته بودند؛الآن مسؤولان عزیز ما این دغدغه ها و مشکلات بیخود را نداشتند و به کارهای مهمترشان می رسیدند. ولی خب اگر دیگران در گذشته کوتاهی کردند، این دلیل نمی شود که ما نیز الآن کوتاهی کنیم.

فلذا در هرجا که می خواهیم پایتخت جدید را علم کنیم؛بهتر است که زیر آن چرخ هایی گذاشته شود تا اگرباز آلودگی هوایی چیزی باعث پیدایش طرح و ایدۀ انتقال پایتخت شد؛این کار سه سوته،انجام پذیر باشد. آسان مثل آب خوردن یا بردن پایتخت به زیر تخت!

/ 51 نظر / 249 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هکیم

سلام عالی بود استاد رفیع عزیز جسارتا لینک شدید.

نیما

سلام آقارضا نتایج مسابقه خیلی مردمی کی اعلام میشه؟آخه پای مبلغ کلانی وسطه[نیشخند] یهو اختلاس نشه برن کانادا؟[خنده]مسئولین رسیدگی کنن[نیشخند]

درسا

سلام خوبید؟قند پهلوی سری جدید مثل سری اول هیجان وجذابیت نداشت خیلی کسل کننده وبی حال بود

یکی از ما 11 نفر

سلام فکر نمی کردم تایید کنید در هر صورت خواستم بگم :پس خودتونم قبول دارید عادل نیست که تایید می کنید[نیشخند]

اسحاقی

سلام من هم پیرو درخواست آقای امیر، خواهان دانلود یا هر راهکاری که شما پیشنهاد بفرمایید هستم منتها هم سری اول و هم سری دوم. پیشاپیش از مساعدت و عنایت حضرت عالی کمال امتنان را دارد.

زینب یکی دیگه از همون یازده نفر

سلام آقای رفیعا برنامه تون واقعا عالی و جذابه من از اهالی حلقه رندان هستم خوشحالم که این فضا رو ساختین برای کسایی که فیسبوک نمیرن و ندارن

خادم الحسن

سلام واقعأخدا قوت ودستمریزاد....برنامه قند پهلوعالی بود....عالی....چرا شبکه7 آخه؟؟ چرا من باید فقط سه قسمت ببینم بعد تموم بشه.... چرا دیر؟ من سری اول ودوم رو از کجا میتونم بگیرم؟ دیگه برنامه نمیسازید؟ زدید رو دست احسان علیخانی ولی! خیلی خوشحالم....خیلی...

علی

سلام بر شما اقای رفیع اجازه میخواستم چند تا از مطلب وبلاگتون رو تو وبلاگم کپی کنم البته با نام خودتون .........امید وارم راضی باشید. در ضمن لطفا از سری بعد قند پهلو هر بار قبل از برنامه یک شکلات تلخ میل کنید تا وسط برنامه خشک و بی حال نباشید.

رزا بداغی

این شعر بی ارتباط نیست با پخش تصاویر ساز در تلوزیون : لحظه ای ساز و نوا هویدا شد بعد از آن دلهره ها پیدا شد ده شماره بی مجوز دیدیم چشم ما آلوده دنیا شد ساز داد ایمان ما را بر باد ای خدا واحسرتا غوغا شد من و دنیا بی تعارف دیدیم چه قمر در عقربی برپا شد

آسیه

سلام آقای رفیعی.امیدوارم حالتون خوب باشه.آقا چرا قند پهلو اینقدر کوتاهه؟واقعا ممنون از اینکه این وبلاگ رو ایجاد کردین تا کسایی مثل من که به فیس بووووووووووووووق دسترسی ندارن هم یه جایی داشته باشن.واقعا ممنون خوشحال میشم که به وبلاگ من هم سر بزنید و اگه دوست داشته باشین تبادل لینک انجام بدیم. قند پهلو و پا تو کفش اخبار عالیه.امیدوارم ادامه داشته باشن و شما هم همیشه موفق باشین.