تحلیف و ترافیک!

                                                      

سیزدهم مردادماه داغ امسال، زمان برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور تازه نفس در مجلس بود. و اگر حافظ می بود، با عنایت به شادی اهل مجلس و ملت و مسؤولان از این انتخاب احسن، مجدداً تمام قد دم مجلس می ایستاد ومی فرمود:«مطربا،مجلس انس است،غزل خوان و سرود...».... و الی آخر که جاش اینجا نیست. اگرچه که مشارالیه در ادامه نیز حرف های بدی نزده و دعوت به صلوات فرستادن بر گذشته ها و دعوت به وحدت وهمدلی کرده است:«چند گویی که چنین رفت و چنان خواهد شد؟»

باری، سخن از مراسم تحلیف آقای روحانی، رئیس جمهور منتخب، در مجلس بهارستان بود. و خودمانیم،عجب مراسم تحلیفی!....بشکوه و پرطمطراق و باکلاس!...آدم حال می کرد رئیس جمهورش را ملاحظه می کرد. دم همه گرم. علی الخصوص ملت!

از چند روز قبل از مراسم تحلیف آن روز، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، از اعمال یک برنامۀ ترافیکی ویژۀ این روز در اطراف مجلس و میدان بهارستان خبرداده بود و گفته بود که به خاطر حضور شخصیت های سیاسی بلندپایۀ داخلی و خارجی در این مراسم که در بهارستان منعقد می باشد؛ خودروهای شخصی و عمومی، از ساعت 14 تا 19 بعد از ظهر،نباید در محدودۀ میدان بهارستان و حوالی آن، تردد یا توقف داشته باشند. خب مسلم است که این تمهیدات راهنمایی و رانندگی لازم، هم از جهت امنیتی لازم است،هم از نظر تسهیل رفت و آمد مسؤولان در این روز حساس از این مقطع حساس کنونی معروف!

زبان حال رانندۀ آقای روحانی: آخیش ش ش...... عجب بهارستان بی ترافیکی! بهارستان نگو،گلستان و بوستان بگو!... آدم حال می کند توش رانندگی بکند. یعنی چی می شد هر روز همینطوری می شد؟ حیف که مراسم تحلیف،یک روز است!

بستۀ پیشنهادی: از امروز،رئیس جمهور جدید الورود، کارش را رسماً در پاستور شروع می کند و همین سر صبحی، خالی از لطف نیست اگر با اولین بستۀ پیشنهادی ما در اولین روز کاری خود آشنا شوند. بسته های ما در حکم هدیه و بسته های تقدیمی کاغذ کادو گرفته شده است که معمولاً در نهایت احترام و اشتیاق تقدیم می شود:

1ــ بیان زیرگوشی: خود جناب روحانی، همانند سایر مسؤولان مملکتی، به خوبی از اوضاع ترافیکی پایتخت اطلاع دارند و نیاز به گفتن ما نیست. چه کنیم که به حرف زدن عادت کردیم. ترک عادت هم که گفتند موجب مرض است. فلذا چاره ای از گفتن نیست. از رانندۀ جناب روحانی دوستانه خواهش می کنیم که یواشکی، سر فراگوش جناب ایشان آورده و خیلی آهسته بیخ گوش ایشان عرض کنند: قربان، مستحضر باشید که میدان بهارستان و اطراف آن،هر روز اینطور خلوت و خاص نیست. سایر روزها اوضاع ترافیکش حسینقلیخانی است!

2ــ اولویت بخشی: هیچ رئیس جمهوری تا به الآن نتوانسته به کمک مدیریت شهری، شاخ غول ترافیک تهران را بشکند. فلذا به دولت تدبیر و امید پیشنهاد می کنیم که اگر صلاح می دانند و دوست دارند که هر روز تهران مثل روز تحلیف باشد و هر مکان از پایتخت همچون بهارستان روز تحلیف؛ کاری کنند که از سنگینی ترافیک شهر کاسته شود. چه جوان ها که به موقع به مراسم خواستگاری دختر موردنظرشان نرسیده اند و طرف پریده است.

/ 39 نظر / 48 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طنزدوست

سلام استاد! من خود از آن دسته افرادی هستم که معتقدم به هر که رای داده ام الان آقای روحانی رییس جمهور من است و باید با ایشان همکاری کرد و برای موفقیتشان دعا. اما آیا به این میزان تعریف کردن از ایشان(در وبلاگ و تلوزیون)قبل از شروع کارشان درست است؟ شاید این بیشتر نقد رییس جمهور پیشین شود؟که شاید دیگر درست نباشد! موفق و موید باشید یا علی

دکتر ارنست

قند پهلویی و بعد از صرف افطار آمدی!!!!!! شنگدل حالا که من مهتادم و تنها چرا ؟؟؟؟ ( یعنی به برنامه تون معتاد شده بیدیم ) ایول

خاهر

برادر رفیعم سلام قند پهلو خیلی زیبا و نو بود به این می شد بگی مسابقه مشاعره نه اونایی که همش شعرای دیگران رو از حفظ می خونن. کاش سری جدید برنامتون به زودی پخش بشه البته با شرکت کنندهای بیشتر و داوری بهتر. چن تا اشکال که از اجرای برنامه در نظرم هست عرض می کنم. یکی این که بعضی از کلمات مثل( لا ادری و ته چین) رو زیاد استفاده می کردید و یه جا کلمه محوطه رو به جای تلفظ با ضمه با فتحه بیان کردید که با توجه به اشتباه رایجی که از عوام در تلفظ این کلمه دیدم نمی دونم شما از روی عمد این رو گفتید یا شامل همون اشتباه رایج می شد. ممنون

مهسا

اقای رفیع شما بی نظیـــــــــــــــــــــرید........ همین

بیننده قند پهلو

جناب آقای رفیع سلام و خدا قوت . برنامه خوب شما باعث سرور و شادی تمام اعضای خانواده ما گردید. از جنابعالی کمال تشکر را داریم.آرزومند سلامت و سعادت شما و خانواده و مادر گرامیتان هستیم.به امید ساخت برنامه های بهتر و موفق تر انشاالله.[گل]

ضعیفه

سلام و عرض ادب کماکان شیرینی قند پهلو ، کامم را خوشمزه میکند... قطعا بی نقص نبود اما این برنامه ابتکار عمل قابل توجهی داشت... سرزنده باشید و سالم

sina

صلام و درود بر اقای رفیع. واغعا خودطونین اگه واغعا خودطونین منو طو یاهو ادد کن جون من

ناشکیبا

و خوب بود آقای رفیع آن یکباره بودنتان که کم میشد اندکی این ملال های هر روزه با آن خندیدن های از روی درد که با خندیدن همه چیز یادم میرفت و جمله ی های کوتاهی که پایانهر فصل برنامه دلمان را قنج میداد / امروز و همین حالا پیدایتان کردم و دلم قند پهلو خواست باز هم و چاره ی جز نوشتن نبود سبز بمانید همچنان که هستید و دعایمان کنید آقای رفیعِ خوب.

تینا

سلام غزل طنز ، با حضور دوستان و اساتید طنزپرداز کشور باید عرض کنم که قبلن دوستان طنز پرداز، ایده ی طنز دسته جمعی رو اجرا کرده اند و این کار تازه ایی از این لحاظ نیست ولی چیزی که این کار رو متفاوت کرده... با احترام دعوتید به گل و لبخند !

Morteza

دست استاد رفیع عزیز را می بوسیم اما خوب رفاقت سر جاشه و بزغاله دانه ای هفت صنّار ! به افتخار برادر "جک استراو" که قرار است تشریف بیارن : ای دوست شنیده ام که "جک" می آید با دسته کلید و نم نمک می آید از زیر لحاف اعتدال و تدبیر بیرون سر و دمّ روبهک می آید و دوبیتی دیگر تقدیم به سازنده ی کلید کاخ های سعد آباد و نیاوران برای استقبال از قابوس و فتلمن و جنتلمن های دیگر: آسوده بخواب تا تو را ناز کنم / آهنگ جدید فتنه را ساز کنم / این درب بروی بعضیا باز شود / گر تکیه ی بر حسن کلید ساز کنم !