فیلمبرداری مجاز صحنه دار!

                                                                   

فکر بد نکنید!....سریع، تیتر مطلب راتوضیح می دهم که هزار و یک جور فکر جور واجور نکنید. عرض شود که فکر خوب هم واقعاً از اول پیدایش آدمیزاد، چیز شدیداً خوبی بوده است و دلیلی نیست که الآن هم نباشد. شما فرض بفرمایید که مثلاً از اول تاریخ بشری تا امروز، وقتی که دوتا وسیلۀ نقلیه (از درشکه و دلیجان گرفته تا خودروهای کلاس بالای امروز) به هر دلیلی به هم می زدند، مدتها باید در سطح خیابان یا بزرگراه علّاف می شدند و با ایجاد ترافیکی سنگین، خلقی را هم به کلّی پکر و اعصابشان را داغان می کردند تا بالاخره جناب افسر تصادفات از راه برسد و کروکی محل تصادف را ترسیم نماید تا بلکه مقصر اصلی شناخته شود.

گاهی هم مشکلات دیگری بر اثر کج اندیشی برخی از رانندگان نادر پیش می آمد. مثلاً یکبار یک رانندۀ ساده لوحی با ماشین مبارکش زده بوده به یک مغازه و وقتی که پلیس می رسد، ایشان می رود پیش مأمور وظیفه شناس و در خواست نادرستی می کند و می گوید که نمی شود یک جوری کروکی تصادف را بکشید که مغازه دار مقصّر قلمداد شود؟!....که خوشبختانه با برخورد درست مأمور وظیفه شناس سریعاً متنبّه شده، به راه راست هدایت می شود. و ماشینش به پارکینگ!  

ابتکار تصادفی: خوشبختانه اخیراً باخبر شدیم که از سوی ادارۀ راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام شده است که رانندگان درگیر تصادفات خسارتی، برای تبدیل آن به حسن تصادف، به عوض ایجاد سدّ معبر می توانند تلفن همراهشان را در آورند و از صحنۀ تصادف فیلمبرداری کنند تا وقتی افسر تصادفات رسید، فیلم را نشان وی دهند تا مقصر را تشخیص دهد.

این جوری، از حالا هم تصادفات ما به صورت لذتبخش و بدون جار و جنجال و دعوا و سرو صدا ختم به خیرمی شود؛ و هم دوربین فیلمبرداری موبایل ها بالاخره یک استفادۀ قانونی به درد به خور پیدا می کند که همه اش صرف فیلم های الکی و بیخودی نشود. این فلمبرداری از صحنه، تنها فیلمبرداری صحنه دار بلا اشکال می باشد.

احتمالات تصادفی: از حالا وقتی که بین دو خودرو در حال حرکت، تصادفی بر حسب اتقاق روی دهد، ممکن است که شاهد صحنه های محتمل زیر باشیم:

1ــ دعوا بر سر موبایل: ممکن است هریک از رانندگان دارای موبایل دوربین دار مدعی شوند که مال آنها چون درجۀ مگاپیکسلش بالاتر است، بهنتر و شفاف تر از صحنۀ تصادف فیلم می گیرد. لهذا توصیه می شود که در این قبیل موارقع، حتماً حق با راننده ای باشد که تلفن همراهش از دوربین بهتری برخوردار است. ایشان می تواند با موبایلش فیلم بگیرد و رانندۀ دومی از او و نحوۀ فیلمبرداری اش فیلم بگیرد که افسر تصادفات بتواند همزمان هم صحنه و هم پشت صحنه را مشاهده کند تا دستش بازتر باشد.

2ــ لزوم آموزش فیلمبرداری: چون فیلم گرفتن از صحنۀ تصادف با فیلم گرفتن از عمّۀ آدم فرق دارد؛ از اینرو(یا از هر رو) توصیه می شود که حتماً در کلاسهای تئوری آموزش رانندگی، حتماً نحوۀ فیلمبرداری با موبایل نیز به کسانی که می خواهند گواهینامه بگیرند، آموزش داده شود. استفاده از میزانسن مناسب، زاویۀ فیلمبرداری، جلوه های ویژۀ چشمگیر، نور کافی صحنه در تصادفات شبانه، زوم کردن روی مناطق ضربه دیده و ارائۀ تصاویر کلوزآپ لازم از عقب و جلو خسارت دیدۀ خودرو....و امثالهم؛ از جمله نکات مهم برای یادگیری رانندگان همیشه در صحنه است.

3ــ ضرورت خرید تخمه: مسلم است که افسر تصادفات عزیز، هرچه با اعصاب راحت تری به تماشای فیلم ــ یا فیلم های ــ گرفته شدۀ از صحنۀ تصادف بپردازد؛ در ترسیم کروکی تمیز و شناسایی مطمئن تر رانندۀ مقصّر موفق تر عمل خواهد کرد؛ لهذا رانندگان محترم به محض وقوع تصادف،می توانند ابتدا اقدام به عمل فیلمبرداری نمایند و سپس به صورت دَنگی دُنگی مقداری تخمه از نزدیکترین بقالی در دسترس تهیه نمایند و منتظر باشند تا افسر تصادفات وارد شود.

 

/ 16 نظر / 64 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساجده جبارپور

بیچاره اونایی که موبایلشون 1100هنوز البته کسایی که موبایل درست حسابی ندارن بهتره ماشین نخرن پله پله بالا برن بهتره موفق باشید

یک روز که گرم حرف بودم به موبایل از بخت بدم زد و تصادف کردم ماشین نووم لِه و لَوَردِه گردید زآن پس به موبایل خوشگلم تُف کردم سلام استاد [گل][گل]

علی اصغرنجفی(اغو)

یک روز که گرم حرف بودم به موبایل از بخت بدم زد و تصادف کردم ماشین نووم لِه و لَوَردِه گردید زآن پس به موبایل خوشگلم تُف کردم سلام استاد [گل][گل] اون یکی کامنتم انگاری بی اسم و رسم بود![نیشخند]

شلغم

خب بالاخره افسر هم تا ده دوازده ساعت افتابیش نمی شه چون نه سد معبری وجود داره نه به هم خوردن صحنه و هر وقت عشقش کشید پیداش می شه

بانوی نیمه شب

درود این مطلبتون رو در جام جم گمونم خوندم... آ آ آ آ آ آپم...آخیش عطسه ایی بودها...دستمال خدمتتونه؟[زبان]

به رسم خنده

کلاس های طنز نویسی کانون طنز به رسم خنده همراه با استاد نادر ختایی دوره های جدید طنز نویسی در حوزه های شعر ، داستان ، متن های رادیویی و ... با حضور استاد نادر ختایی ، در فرهنگسری گلستان برگزار می شود . در این دوره علاوه بر آموزش طنز نویسی به صورت حرفه ای و تخصصی در نظر داریم به منظور آشنایی با سبک ها و تجربه های دیگر استادان این عرصه ، از حضورشان در کلاس بهره مند شویم . مهلت ثبت نام تا تاریخ 18 / مهرماه ، و تاریخ شروع کلاس ها از 19 مهر ماه خواهد بود . زمان برگزای کلاس ها ، دوشنبه های هر هفته ساعت 15 الی 17 در فرهنگسرای گلستان واقع در میدان هلال احمر خیابان گلستان می باشد . دوستان شهرستانی علاقه مند هم می توانند باهمین کیفیت از دوره های طنز نویسی استفاده کنند . دوستان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن های 77815173 و 09192445807 تماس حاصل فرمایند .