دولت خندان، پستۀ ناخندان!

                                                 

بروبچه های نسل امروزهمچین خیلی هم بیخود نگفتند که:«مارادونا را ول کن، غضنفر را بچسب!» ظاهراً الآن حکایت ماست که برماست. یعنی چی؟.... درست صحبت کن! یعنی این که ظاهراً باید عجالتاً بحث ارز و سکه را ول کنیم، موقتاً دو دستی بچسبیم به موضوع پسته. همان که نوع خندانش طرفدار زیاد دارد و جناب حافظ وقتی که می خواهد لب و لوچۀ یار را توصیفی زیبا کند، آن را سربسته به پسته تشبیه می کند و ضمن رعایت موازین مورد نظر چاپ و نشر وزارت ارشاد می فرماید:

           ای پستۀ تو خنده زده بر حدیث قند

                                مشتاقم از برای خدا یک شکر بخند

چندی است که قیمت پسته هم بدجوری افزایش پیدا کرده. حالا شما تصور کنید که یک کسی پراید داشته باشد، داخل پرایدش هم پسته داشته باشد. از هر که خواستگاری کند، بله را روی هوا گرفته است. منتهی الآن یک خرده ای مردم ابراز ناراحتی می کنند که آن 70 هزار تومانی که دولت می خواهد به عنوان «عیدانه» و با هدف کمک به دهک های پایین جامعه به آنان بدهد، کفاف خرید پسته شان را هم به زور می دهد.

خبر خوش پسته ای: خوشحالیم به اطلاع عموم مردم پسته دوست برسانیم که خوشبختانه مسؤولان مربوطه به فکر ارائۀ یک راه حل موقت افتاده اند. رئیس انجمن پسته در همین راستا اعلام کرده که:«بر اساس تفاهمنامۀ منعقد شدۀ میان صادرکنندگان و مسؤولان برای کاهش قیمت پسته، ازدیروز اول اسفند، پستۀ مرغوب صادراتی کیلویی 30 هزارتومان در نمایشگاه های بهاره و مراکز فروش عرضه می شود.»ایشان همچنین خاطرنشان کردند که:«خوشبختانه پسته به اندازۀ کافی برای تأمین نیاز شب عید وجود دارد و فقط باید قیمت آن را کنترل کرد.»بله؛ می بینید که در زمینۀ وجود و وفور پسته هیچ مشکلی نیست، جز کنترل قیمت آن که آن هم چیزی نیست؛یعنی برای ما چیزی نیست. سه سوته کنترلش می کنیم.

بسته(پست)ی پیشنهادی: حقیر به عنوان یک علاقه مند به پسته و ایضاً در راستای کمک به رئیس انجمن پسته، نکاتی چند را معروض می داریم(داخل پرانتز عرض می کنیم که دریغ و صد آوخ که حتی پسته هم انجمن دارد و طنز ما نه!):

1ــ هم پسته پنداری: الآن وقتش هست که مردم خودشان را جای پسته بگذارند که چه خونی می خورد بیچاره که بتواند لبی خندان کند. چنان که جناب صائب گفت.«دامن شادی چو غم آسان نمی آید به دست/پسته را خون می شود دل تا لبی خندان کند».

2ــ پستۀ دهن بسته: تا اطلاع ثانوی، برای کاستن از نرخ پسته . کاهش مصرف آن، در حدود دو سوم پسته های داخل ظرف آجیل را از نوع پستۀ سربسته و دربسته انتخاب کنیم. همان«پستۀ لال» دوست طنزپرداز فرانوم اکبرخان اکسیرــ دامت طنزه ــ که آن را به«سکوت دندان شکن» تشبیه کرده که البته بعید است قدرت و قاطعیت چکش را در شکستن سکوت پستۀ فراموش کرده باشد.

3ــ پیش فروش پسته: در صورت تداوم افزایش نرخ پسته، دولت آن را دو سه ماه قبل از عید پیش فروش کند. البته قیمتش را علی الحساب حساب نکند. بی رودرباستی شفاف باشد. ملت که با دولت این حرفها را ندارد.

4ــ مراقبت از سیگاری ها: سابق اگر از یک دوست سیگاری می خواستیم که سیگار نکشد، در عوض از او می خواستیم که به جاش پسته بخورد. اما الآن برای یک همچین تعارفی باید اول وام بگیریم. فلذا مواظب باشید که تعداد سیگاری ها بیشتر نشود.

5ــ معجون و مجنون: آبمیوه فروشی ها یک شیرموزی درست می کنند که به خاطر چیزهای مقوی داخلش تقریباً حکم سوخت موشک را دارد. منتهی چون دیگر خوردنش با مزاج همه سازگار نیست، اسمش را از «معجون» به «مجنون» تغییر دهند. قیمت مواد داخلش، آدم را دیوانه می کند!... تا اطلاع ثانوی، زنده باد آب هویج!

/ 24 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
؟

مژده: پنج شرط ایران از طرف استکبار پذیرفته شد - پیشنهاد اول ایران این است که گفتگوها باید هدفمند باشد.باید نقطه هدف و ابتدائی و انتهایی در این گفت وگو ها مشخص باشد. به این ترتیب طراحی یک چارچوب برای گفتگوها و اصول و اهداف آن ضروری است. ۲- پیشنهاد دوم این است که این گفتگوها اگر بخواهد موثر باشد باید مبتنی بر گام‌های متقابل باشد. ۳- بحث سوم ایران این است که باید چارچوب گفتگوها مشخص و روشن شود که انتهای این گفتگوها چه وقت است و چگونه باید باشد و این مسیر چگونه قرار است طی شود. ۴ و ۵- بحث چهارم و پنجم ایران نیز مربوط به بحث حقوق و تکالیف جمهوری اسلامی ایران است و اینکه کشورهای طرف مقابل باید حق غنی سازی را برای ایران در چارچوب «ان پی تی» به رسمیت بشناسند و نباید از حقوق هسته ای ایران کاسته شود یا تکالیفی بیش از ان پی تی تحمیل بشود. روشن شدن این بحث، تکلیف تحریم های شورای امنیت را نیز به لحاظ حقوقی روشن می کند. هورااااااااااااااااا

سلام جناب آقای رفیع. من پدر امیرپارسا یکی از نفرات اول وبلاگ نویسی هستم. خواستم از اجرای بسیار خوب شما در مراسم جشنواره شکوفا تشکر کنم. یک جمله سوال گونه ای هم داشتم که خصوصی برای جنابعالی می فرستم.[چشمک]

؟

عکسهای عزاداری رئیس جمهور برای چاوز http://javoonariaieghabile.blogfa.com/

میلاد

پوست پسته کیلویی 10،000 تومان! جهت ریختن دم درب منزل، کف ماشین و...! برای پز دادن!!

گردان

آقای رفیع چرا دیر به دیر برای وبلاگتون پست می زارید؟

همکار

آقای رفیع اجراتون توی تلویزیون عالیه من از طرفدارای پر و پا قرصش هستم بگید آیا توی عید هم اجرا دارید یا نه؟ موفق باشید يك گردان

زامی

اين اقتصاد و اين تورم خنده رو از دهن پسته هم گرفت[وحشتناک]

محمود سلطانی

درود بر شما روزگارت پسته ای باد دوست داشتی سری هم به ما بزن، نزد، لینک کن ، نکن . هر کاری میخواهی بکن برادرجان

ساني

پيشنهاد مي كنم دولت محترم(!) يارانه اي جهت خريدپسته در اختيار ملت بگذارد به نام "پستانه" ايضاً مي تواند پسته دست دوم وارد كند از پيرزن هاي چيني كه فقط نمك پسته رو مكيدن و مغز پسته سالم مونده شاد باشيد