املت ارزان و ارزان تر شد!...

 املت ارزان شد!

بارها گفته ایم، این یک بار هم روش؛ آدم نباید فقط نیمۀ خالی بندی شدۀ لیوان را ببیند. اگر در ماههای گذشته، شاهد مختصر افزایشی در زمینۀ قیمت ارز و سکه بودیم ــ که بحمدالله حباب وار بود و الآن روز به روز دارد می ترکد و پایین می آید ــ در عوض در پاره ای موارد استرات‍ژیک دیگر بعضاً با کاهش قیمت مواجه بوده ایم که همینجا جای سپاسگزاری شدیداللحن دارد.

خبر مسرتبخش: «معاون وزیر جهاد کشاورزی از افزایش تولید سیب زمینی و پیاز و گوجه فرنگی در پاییز امسال و کاهش قیمت این محصولات حساس نسبت به سال گذشته خبر داد.» ــ به نقل از جراید دیروز

ارزانی شما:

                گر دلار و ارز یک مقدار گردیده گران

                                      در عوض گردد پیاز و گوجه ارزان، غم مخور!

بسته پیشنهادی: بدون هرگونه صغرا ــ کبرا چیدن خاصی، بستۀ پیشنهادی خود را در راستای هر آنچه که عرض شد(آن هم عرض تک نرخی)، تقدیم حضور می داریم. باشد که بعد از باز کردن بسته شدن بسته، آن را پس نفرستید. گرچه باز بهتر از آن بندۀ خدایی است که سابقاً یارو گفته بود هدیه رو وانکرده، پس فرستاد!

1ــ تغییر رویکرد غذایی: الآن که گوجه و سیب زمینی و پیاز ناز نسبت به پارسال ارزانتر است، وقت آن است که در نوع غذای ملت یک تغییرات مصلحت آمیزی داده شود. در حال حاضر، درست کردن کوکو و املت و ...امثالهم، بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ بشر می صرفد و به اقتصاد خانواده و کشور کمک می کند. فقط اگر این وسط قیمت تخم مرغ هم پایین بکشد که دیگر زیاده عرضی نیست. اگرهم هست، ارز است که دست ما نیست.

2ــ سیاست حذفی: تا کی باید منت مرغ و تخم مرغ را بکشیم؟...آن هم ما که خودمان شهره به مرغ باغ ملکوتیم و....از این حرفها. هم اکنون که گوجه و پیاز املت شدنی و سیب زمینی کوکو پذیر، اگر چشم نخورند، ارزان شده اند و اسنادش هم موجود است؛ بهترین زمان ممکن برای حذف تدریجی تخم مرغ از سبد غذایی مردم است. نه به اجبار که به اختیار. برایشان نامه بنویسیم و از آنها بخواهیم که اگر مایل هستند، تخم مرغشان را حذف کنند. باور کنید که بدون آن هم می شود املت و کوکو درست کرد. و حتی می شود خورد. مگر آن که یا شور بشود یا بی نمک!

                                                                             «هشتم بهمن ماه 1390»

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

املت ارزان تر شد!

خوب دیدن و خوب گفتن، خیلی خوب است. واقعاً چه اشکالی داشت که آدمها وقتی به هم می رسیدند، لبخند می زدند و می گفتند:«چطوری خوب من؟...»؛نه مثل یکی از همکاران مطبوعاتی ما که به زعم خودش خیال می کرد شوخی خوبی می کند که سر صبحی هر که را می بیند،به او بگوید:«تو هنوز زنده ای؟!». خوب است که هنوز شاعر هم بود. پست مدرن هم بود. اگر نمی بود، چی بود؟!

در تأیید ما:

             ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم

                                       کار بد مصلحت آن است که مطلق نکنیم

توضیح ادبی: این دو مصرع، هر کدام از یک بیت مستقل و مجزا از هم برداشته شده است و ما همینطور خودسر زدیم به هم چسبانیدمشان ببینیم چه شکلی می شود که ظاهراً خیلی هم بد شد. درست است که ما«حافظ شیرازی» نیستیم، اما «حافظ منافع» آن مرحوم که می توانیم باشیم. البته اگر که خودجناب حافظ می بود،بعید بود یک همچین حرکت خودسرانه ای را مرتکب شویم. دیدیم نیست، گفتیم مرتکب شویم ببینیم چه می شود. الآن حواس همه پرت قیمت ارز و سکه است.

جای دوری نمی رویم که دل نگران شوید. همین دیروز، در همین مکان طنزآمیز خودمان، تیتر مطلبمان این بود که:«املت ارزان شد!». در آن مطلب، با اشاره و استناد به این حرف خوشایندمعاون وزیر جهادکشاورزی که گفته بود قیمت سیب زمینی و پیاز و گوجه(مصالح اساسی املت)، به خاطر زیادی تولیدات پاییزی، نسبت به سال گذشته ارزان تر شده است؛ از ملت دعوت به عمل آوردیم که از حالا املت و کوکو بیشتر بخورند. در ادامه نیز اظهار امیدواری کرده بودیم که قیمت تخم مرغ هم ان شاءالله ارزان شود که اگر این یکی هم بشود، واقعاً املت خوردن می چسبد و می صرفد. باری، نگاه که مثبت باشد، هرچه پیش می آید، مثبت است. و در این مورد هم پیش آمد.

جدیدترین خبر:«به گزارش خبرگزاری فارس،هر شانه تخم مرغ در شهر تهران، به طور میانگین، شانه ای 5 هزارتومان عرضه می شود. این در حالی است که در 6 ماه گذشته، این کالای اساسی در هر شانه ای فراتر از 10 هزارتومان هم شده بود.» ــ به نقل از جراید دیروز

پارازیت انداختنی: گذشت آن روزهایی که بعضی از اقشار آسیب پذیر، با چشمانی اشک آلود خطاب به شانه های تخم مرغ موجود درمغازه ها می گفتند: شانه هایت را برای گریه کردن دوست دارم، دوست دارم!

بفرمایید....بفرمایید تخم مرغ! ای کاش چیز بهتری از خدا خواسته بودیم. گوجه و سیب زمینی و پیاز که دیروز اعلام کردیم ارزان شده؛ فقط مانده بود تخم مرغ که امروز ارزانی اش را اعلام کردیم. ارزانی شما باد. ملت بساط املت را امشب علم کند که از هر حیث می چسبد. املت ارزان، خوردن دارد. بخورمش الهی!

ادامۀ مثبت نگری:

                      منم که دیده نیالوده ام به بد دیدن

                                                   منم که خوب بگویم ز تخم مرغیدن!

                                                                                 «نهم بهمن ماه 1390»

/ 14 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

سلام خوب من [لبخند][گل]

مش قاسم

یک روز برای اولین بار دیدم تورا به ماهواره زار چون چهره فاخرت بدیم ان روی چو نادرت بدیدم گفتم به خودم که اشنا بود از دهکده ما یا اونورا بود تا یاد شکرخند به ذهنم امد ان چهره خوش رنگ به ذهنم امد افسوس نه شاعرو عکاسم نه ساکن پایتختو نه خاصم تا در بزم شما شوم چو مهمان با شخص شخیصی شوم همزبان افسوس که ارزو به من بود حرام چون صیغه نخوانده نشود همکلام

علی رودگر (سام خان)

با عرض سلام خسته نباشید خدمت طناز عزیز بنده ابتدا شما را مجله وزین گل آقا شناختم و با طنز شما آشنا شدم نمیدانم که چه بلایی بر سر گا آقا آمد که دیگر به دستمان نرسید و ... تا اینکه چشم ما به جمال جنابعالی در رادیو هفت آشنا شد و ... تا الان که سایت شما را پیدا کردیم و .... آن سالها برای گل آقا و زنبور آن شعرکی سرودیم که .... حالا تقدیم شما میکنم : زنبور گل آقا همه را نیش زند چون زنگی مست از پس و پیش زند لطفی بود از جانب آن مرد سخن هر نیش که او بر غنی و درویش زند ............. لطفا بگویید که چطور میشود برای رادیو هفت که شما هم هستید شعر طنز فرستاد. با تشکر

فرزین کشاورز

سلام با مطلب لاس وگاس بروزم خوشحال میشم از حضورتون[لبخند]

علی ناصریان مطلق

سلام آقای رفیع من تازه یه وبلاگ طنز راه اندازی کردم اگه میشه منو راهنمایی کنید و چندتا ازون بسته های پیشنهادی مشتی برام بفرستید تا مستفیذ بشم.یاعلی http://khandabazar.persianblog.ir/

فرشته مهر

آیه ماه : به نام خداوند بخشنده مهربان بگو : او خداي من است جز آن خدايي نيست من بر او توکل کرده ام و روي اميدم همه به سوي اوست رعد _ 30 سلام و موفق باشید ...

fhنوی نیمه شب

وبلاگ بانوی نیمه شب پس از 5 ماه آ آ آ آ آ آ آ آ آپ شد... آخیش...عجب عطسه ای بودهاااا

لیز

سلام چه خبر از شکرخند اسفند ماه؟