عرضۀ مستقیم گاو!

                                       

شیر تو شیر شدن اوضاع لبنیات، اتفاق خوبی نیست که کسی از آن استقبال کند. این چنین شیری خدا کی آفرید؟... فلذا این که یک مقام محکم صنفی لبنی به ضرس قاطع اعلام بفرماید که ایهاالناس،در زمینۀ صنایع لبنی به زیان دهی رسیده ایم؛ اصلاً خوب نیست و امیدواریم که در روزهای آتی، حرف ایشان از بیخ تکذیب گردد. بلکه خیال ما و سایر مسؤولان عزیز از این حیث راحت شود. ناراحتی خیال بد چیزی است. خواب نوشین را از چشم آدم می رباید و باعث می شود که شما هی در سر جایتان غلت و واغلت بزنید.

به زبان فصیح مشهدی:

                 تا سحر جُل مِزِنوم، خُو به سراغُم نِمیَه

                                               هی دلُم مثل بچه، بَهنۀ بیجا مِگیره

زیرنویس فارسی: تا سحرگاهان در جای خودم غلت می زنم و خواب به سراغ بنده نمی آید. دل من مثل بچه ها به طور مرتب بهانه های بیجا و بی مورد می گیرد.(خدایش بیامرزاد عماد خراسانی عزیز،شاعر خوش ذوق شعر محلی عاشقانۀ«یرگه کار مو و تو دره بالا مگیره»را که ما یک بیت آن را در بالا خرج شیرش کردیم و امیدواریم که ما را ببخشاید.)

اصل خبر: «مشاور انجمن صنایع لبنی ایران با اشاره به واردات شیرخشک صنعتی با ارز آزاد، گفت: بخشی از شیرخشک های وارداتی در گمرک های کشور، به بهانه های مختلف بلوکه شده و ترخیص نمی شود.وی با بیان این که کارخانه های لبنی، شیرخام را همچنان با قیمتی بیش از رقم توافق شده با دامداران(کیلویی 930 تومان) می خرند،افزود: متأسفانه غیر از چند دامداری در تهران، بقیه دامداری ها برای عقد قرارداد با کارخانه های لبنی از خود رغبتی نشان نداده اند و هم اکنون زیان کارخانه های لبنی به منفی یک درصد رسیده است.»(به نقل از خبرگزاری شیرنا!)

بستۀ پیشنهادی: بنی آدم،همگی، کلهم اجمعین، باید که برای رشد خود حتماً شیر بخورند. اگر شیر لازم نبود که خدا گاوشیری را نمی آفرید. فلذا همه ــ دولت و ملت ــ باید دست به دست هم دهیم و مشکلات مربوط به شیر و گرانی آن را حل و فصل کنیم. بندۀ شیرپاک خورده به سهم ناچیز خود در این راستا عرایضی دارم:

1ــ حذف واسطه: با کنار گذاشتن واسطه های مختلف، اصل جنس،یعنی خود گاو را به سوپری های محل تحویل دهیم. تاریخ نشان داده که هرجا سخن از شیر بوده، همیشه پای یک گاو در میان بوده است. شما همین حکایت تاریخی عمیق و فلسفی«اتل متل توتوله» را ملاحظه بفرمایید. همان اول کار صحبت از گاو حسن در میان است که بررسی کنید ببینید گاو حسن چه جوره؟...و بعد از بحث و بررسی های کارشناسانۀ بسیارتوسط کمیتؤ تحقیق و تفحص معلوم می شود که گاو مربوطه«نه شیر دارد و نه جایگاه ارائۀ شیر». و سپس در مراحی بعد مشخص می شود که اصلاً گاوی در کار نیست و گاوش را بردند هندستون که همان هندوستان فعلی باشد که در پرداخت پول گاز و نفت ما تعلل می کند.

2ــ خشک کردن شیر: اگر واردات شیر خشک از خارج به هر دلیلی فعلاً با مشکل مواجه است؛ عجالتاً از روشهای سنتی کم هزینه برای تولید شیر خشک استفاده کنیم. یه نایلون درست و حسابی را باد کنیم؛ سپس یواش از پشت گاو به وی نزدیک شویم و ناغافل نایلون را بترکانیم. مطمئن باشید که شیر گاو به شدت خشک خواهد شد. نشد، با شما خشکه حساب می کنم.

3ــ واریز شیرانه: دولت هم می تواند کاری بکند.همچنان که در قضیۀ نان، مبلغی بابت مابه التفاوت افزایش نرخ نان به یارانه اضافه کرد؛ یک مبلغ ماهانه نیز تحت عنوان مثلاً«شیرانه»یا «شیربهاء» به ملت بدهد. جای دوری نمی رود. بچه های مردم شیر می خورند،بهتر رشد می کنند،بهتر فکر می کنند.

4ــ لبنیات خودساخته: سابق بر این، مردم خودشان اگر گاو نداشتد، یک دبه شیر از یک گاوداری می خریدند،به منزل می آوردند و خودشان از آن ماست و پنیر و کره و کشک و قرقروت و سایر مشتقات لبنی را استخراج می کردند. تحت نظارت کیفی خودشان، هم سالم تربود، هم که ایجاد اشتغال می کرد. مثلاً یکی از آشنایان خود بنده، شیر صاف می کرد. البته کراراً به وی توضیح داده بودم که از زیرپوش های دست دومش برای صاف کردن شیر استفاده نکند. این جوری که بیشتر، زیرپوشش صاف می شود.

 

/ 10 نظر / 36 بازدید
حمید

مطلب جالبی بود. موفق باشید ;)

ادوارد نوئل

اصولا به قول بزرگی: "این که قیمت شیر به ثبات نمی رسد به این دلیل است که با یک عده گاو طرف هستیم!" عزت زیاد

رضا

عاشقتم بوووووووووووووووووووووووووووووقققققق

رضا

رفتم بدنسازی گفتن برای اینکه بتونی بدنت رو به فرم ایده ال برسونی باید پروتیین رو با شیر حل کنی و روزی پنج بار یا پنج لیوان بخوری با شیر .حالا تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل. دلیل این کار هم لاغر بودن اینجانب است که چون در آستانه ازدواج می باشم کت وشلوار به تن نحیف و لاغر بنده زار میزند چ کنیم که درگیرودار ازدواج و چاق شدن و گرانی شیر گیر کرده ایم .یاعلی

انیس

سلام اینو واسه پستتون نوشتم : یک پیاله ماست گر تو داری شاهی گر رو سفره ات کره تو داری شاهی هر روز که صبح بر بری بیات به دست گر خامه به روی آن بمالی شاهی یک شیشه ی کشک اگر که داری شاهی یکه لقمه پنیر اگر که داری شاهی نا شکری نکن در این هوای مشتی یک استکان دوغ که داری شاهی گاهی شعر طنز مینویسم این چهارشنبه هم میخوام بیام ارسباران یه شعر راجع به پستان (گاو ) نوشتم میشه اونجا خوند؟!

علی دلفاردی

سلام دوست طناز، ماگاهی از نوشته ای طنزآمیز شما در نشریه ادبی و محلی کمنزیل کرمان با درج نام خودتان بهره میبریم و هدفمان هم خدمت است وهم استفاده ان شاا... که راضی باشید

محمد جواد

سلام ... آقا رضا....آقا دمتون گرم... شیرتون داغ... قلمتون پاینده باد... بسیار مطلب شیر تو شیر گاوی قشنگی بود... تیتر مطلب هم عالیه...تو جمعه ایرانی هم خیلی ناقلا شدین آقا... زنده باشید ...من از طرفدارتون هستم... یزد همو ملاقات کردیم...آقا چاکریم در حد تیم ملی غنا...

ندا

بسیار عالی بود.مرسی.این بند رو هم به خبرتون اضافه کنید که همین الان کارخانه داران مشهدی به دلیل اینکه عرضه شیر خام به بازار براشون صرفه اقتصادی نداره اقدام به خشک کردن شیر تازه می کنن!آقا کی گفته که ما با مشکل شیر خشک مواجهیم! مشکل جای دیگه است!یه پیشنهاد دیگه هم میشه داداونم اینه که ملت از خیر خوردن شیر بگذرن!و دولت هم شیر و کالای لوکس اعلام کنه!!! به کجا داریم میریم؟!خدا داند! کم مونده هوا هم سهمیه بندی بشه...