سیاه و سفید نبینیم

                            

اگر سیاه و سفید دیدن خوب بود که نسل هرچه تلویزیون سیاه و سفید،از بیخ برنمی افتاد. آدم معتدل، آن است که همۀ رنگ ها را ببیند. لازمۀ این نوع نگاه هم بی رنگ بودن عینکی است که بر روی چشم است. سوای رنگ خدا، در روی زمین ، بهترین رنگ ها بی رنگی است. همۀ اختلاف ها از رنگ پذیری آدمیزادی شروع شد. تا حدی که جناب مولانا معتقد است:

           «چون که بی رنگی اسیر رنگ شد

                            موسی یی با موسی یی در جنگ شد»

          هر که تا گردن خودش را رنگ کرد

                                    گر که رایانه است،درجاهنگ کرد!

فلذاست که به ضرس قاطع(و بلکه شدیدتر)عرض کردیم که بی رنگی،نیکوترین و قشنگ ترین رنگ هاست. جناب حافظ هم،یک قرن بعد،همکار و همدردش مولانا را تنها نگذاشته و مواضع خویش را با مواضع وی هماهنگ کرده و خودش را غلام کسی دانسته که از جمیع رنگ های دنیوی که بوی تعلق دهد، آزاد باشد. و جالب این که رنگ چرخ روزگار را هم کبود و تیره دانسته است.

        «غلام همت آنم که زیر چرخ کبود

                               زهرچه رنگ تعلق پذیرد،آزاد است»

         اگر که رنگ تعلق گرفت هم بالکل

                             شبیه وصلۀ ناجور و چیز مازاد است!

خب، حالا که دلها آماده شد و بلوتوث ذهن ها روشن؛ سری می زنیم به مراسم افطاری جامعۀ اسلامی مهندسین،ببینیم آقای عسگراولادی(دبیرکل سابق حزب مؤتلفه)در راستای رنگ کردن چی گفتند. ایشان گفتند که نباید جریان های سیاسی را سیاه و سفید ببینیم و الآن آقای روحانی در حال مطالعه است تا در چینش کابینه اش، هم از اصولگرایان استفاده کند،هم از اصلاح طلبان.

این نکتۀ جالب را نیز خیلی شفاف گفتند که من ضمن تبریک به آقای روحانی،به ایشان تأکید کردم که شما رأی من نبودید؛اما حالا که انتخاب شدید، می گویم خیرالموجودین هستید.(کل عرایض به نقل از جراید است،کسی به لنگ ما نیندازد!)

بستۀ پیشنهادی: از آنجا که بنده نیز از نگاه سیاه و سفید خوشم نمی آید؛ به خصوص که اگر مارگزیده باشم که حتی از ریسمان سیاه و سفید هم می ترسم؛ لهذا در راستای آنچه عرض شد، نکاتی رهنمودگونه نیز اضافه می شود. باشد که در بی رنگ کردن فضای سیاسی کشور کمک کند:

1ــ عینک شفاف: همگان،علی الخصوص رجال سیاسی مملکت، عادت کنیم که عینک بی رنگی به چشم بزنیم. اگر حتی یک لکۀ کوچک هم روی شیشه اش باشد، همه را لکه دار می بینیم. دم مولانا گرم که چه خوب فحوای کلام گهربار ما را به نظم درآورده و فرموده:«پیش چشمت داشتی شیشه یْ کبود/زین سبب عالم کبودت می نمود».(که معلوم می شود خیلی پیشتر از اینها عینک وجود داشته؛حالا یا با دسته یا بی دسته!)

2ــ جمع آوری تی وی: اگرچه الآن عموم ملت و مسؤولان،تلویزیون رنگی دارند ــ و ای بسا هم سه بعدی!ــ اما هنوز نیز ممکن است کسانی باشند که تلویزیون سیاه و سفید داشته باشند و همه چیز را یا سیاه ببینند،یا سفید. فلذا اگر داریم می رویم دیش ضالّه شان را جمع کنیم، همان سر سیم متصل به دیش را که بکشیم، خود تلویزیون از پنجرۀ منزل تشریف می آورد بالا. البته با اجازۀ صاحبخانه. در عوض می توانیم یک تلویزیون رنگی به وی هدیه دهیم. همه اش یک چیزی را جمع نکنیم، یکبار هم یک چیزی اضافه بکنیم!

3ــ عدم هل دادن: تمامی جریان ها یا سردمداران جناح های موجود، اشکالی ندارد که به رئیس جمهور منتخب ــ حتی اگر به ایشان رأی نداده باشند ــ به ایشان پیشنهادهایی بدهند،اما مواظب باشند یک وقت ایشان را هل ندهند.

ما امید به تدبیر ایشان داریم و می دانیم که سیاه و سفید ندیدن اشخاص و مجموعه های سیاسی را در سر دارند. غیر این باشد، یک نفر هم از فلان گوشه در می آید می گوید به نظر من،مثلاً وزیر ارشاد دولت بعدی بشود آقای فلان الدوله که علی الظاهرشخصیت فرارنگی جامعی دارد. پیشنهاد می کنیم روی درِ محل استقرار آقای روحانی بنویسند: لطفاً فشار ندهید!

4ــ در مقام کاش: اگرچه گفته اند:اگر را با مگر چون جفت کردند/از ایشان بچه ای شد کاشکی نام!...اما با این حال، کاشکی نصف این انتظارات فرارنگی و دعوت به سیاه و سفید ندیدن، در دولت های قبل هم اتفاق می افتد که الان همه اش را از آقای روحانی نخواهیم. انگار که فقط ایشان باید سیاه و سفید ببیند، نه مثلاً جریان مؤتلفه و جریان آبادگران و جریان جامعه مهندسین و جریان اصلاحات و جریان مردمسالاری و جریان کیهانی و جریان کهکشانی و.....کلی جریان دیگر که خودش کلی جریانات دارد!

                                     

/ 35 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م.کوچک

در گیرنده های سیاه و سفید، زانوبندی که به پای چپش هست اونو از حریفش متمایز میکنه...

مریم السادات

به نقل از راویان تاریخ ، 45 سال پیش در چنان فردا روزی که از قضا " یکشنبه " نیز بود ، پسری پا به عرصه ی وجود نهاد که امروز از قلم شیوا و کلام چسبناکش ، طوطیان شکر شکن را به هنگ سیالی گرفتار آورده است و او کسی نیست جز : جناب استاد رضا رفیع ! قربان ! تبریکات صمیمانه ی این حقیر را از شهر گنبدهای فیروزه ای - اصفهان - پدیرا باشید! ایام به کام.

koneko

سلام استاد رفیع. من طرفدار پر و پا قرص برنامه‌های شمام و میخواستم یه تشکر ویژه بکنم بابت برنامه‌های خوبتون. شما فوق‌العاده‌اید! استاد باور کنید خیلی خوشحال میشم اگه افتخار بدید و از وب من دیدن کنید. باز هم مرسی

یاسر زائری از نطنز

تولد آقا رضا رفیع پسر خندان و خنده آفرین تربت حیدریه مبارک فلذا : به کجا چنین شتابان ؟حسن از حبیب پرسید ، مگه تو فضول هستی پسر پدر ژپتو ، بتمرگ گوشه ای تا نزدم به سیم آخر ، فقط این بدان که امشب بروم به ضرس قاطع در خانه ی رفیقی که رضا رفیع باشد و هوای جیب ایشان ، پسرم فجیع باشد ، سفرت به خیر اما سر راه وقت برگشت پدرم بخر برایم دو سه پرس بختیاری که عجیب گشنه ام من ، بخرم ولی عزیزم ، چرا سیرمونی نداری ، به نهنگ گفته زکی ، شکمت که کارد خواهد با آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای آقا رضا رفیع و ایضا نیمه ی گمشده ی ایشان.آقا رضا جاودانه بطنز- ارادتمند : یاسر زائری - نطنز

ستاری

نان خواستیم دیگ سیاه دادند گفتیم صنعت و اشتغال زغال باطری ساعتشان کردند گفتیم وام اشتغال بنده کو ضمن چند عدد ضامن هفت خان ضمیمه کردند خواستیم ازدواج گفتند از قرایض منسوخ است گفتیم مسکن کلید طلایی غار تار را افتخار کردند از مجاز آمدیم گفتند وبلاگ صفحه سیاه وفونت سیاه و کیبورد سیاه گفتیم آزادی کلاغمان دیدند و پی شکار گفتیم شایسته سالاری همه را حجر الاسود دیدند تقدیر ما سیاه هست و سیاه دیده شدن قلب ها سیاه هست و مردمک چشم ها سیاه لیک فقط امامه ی دولت تدبیر سفیداست و امید ما سفید این نوشته قدمی بزرگ در راستای پیشرفت تمدن ایران است این جسارت را برما ببخشایید .

حمید صدری

با سلام خدمت شما آقای رفیع من مطالب طنزی در هفته نامه ی شهرضا ( هفته نامه ی محلی شهرمان شهرضا)می نویسم اما گاهی که مطالب کلی تری می نویسم نمی دانم کجا ارائه دهم و یا چاپ کنم می خواستم از جناب عالی کمک و راهنمایی بگیرم . سپاس از لطفتان اگر من با یک رایانامه هدایت نمایید. آخرین مطلب هم درباره ی تهدید گوجه پرانی بعضی ها ست. با نهایت سپاس صدری

نجمه قاسمی

امروز روز توست…..روز میلادت دنیا تبسم کرده است امروز با یادت امروز بی شک اسمان ابی ترین ابیست چرخ و فلک همچون دلم درگیر بی تابیست تولدت مبارک

koneko

سلام استاد. تولدتون مبارک![گل]

یاسر زائری از نطنز

سلام آقا رضا از علیرضا نیک نژاد و احمد پاک نژاد شاعران صفحه ی شکرخند اطلاعات هفتگی خبری دارید؟؟؟چون تا اطلاع ثانوی که مدتش نامحدود است هیچ اثری از ایشان یافت می نشود گشته ایم ما.لطفا اطلاع رسانی بفرمایید و خانواده ای را از نگرانی برهانید[نیشخند] به جوینده مژدگانی داده خواهد شد[نیشخند]

متنبه شدم!!!