شمردر گفتگو با ایسنا!

                      

مدتی است که جمعه شب ها همه سریال«مختارنامه» می بینند. به جز عدۀ قلیلی که چیزهای دیگر می بینند و ما کاری به این چیزها نداریم. گویی که جمیع تماشاگران این مجموعه، کلّهم اجمعین می خواهند که با ابواسحاق( یا همان مختار) در انتقام گرفتن از عمله و اکرۀ ظلم دستگاه یزیدی، پس از گذشت روز تاریخی عاشورا، همراه و همگام شوند و همذات پنداری کنند.

 حالا بگذریم از برخی صحنه ها و تک و توکی دیالوگ های بعضاً امروزی ــ اما زیادی امروزی شده اش ــ که به نظرم از دست در رفته!( مثل این که در کاخ ابن زیاد لعنتی که دارد وضو می گیرد؛ هیچکس نمی داند قبله کجاست و همانند مسابقۀ بیست سؤالی«از کی بپرسم؟» همه از هم می پرسند که قبله کجاست؟!.... آنهم کسانی که به شهادت تاریخ، اگر نه کلّهم اجمعین، که اکثرشان اهل نماز بوده اند و حتی طرف مقابل را ــ که مظهر اعلای نماز راستین غیرحکومتی بوده است ــ به بی نمازی متهم می کرده اند....

و یا در دیالوگ خنده دار دیگری، پسر ناصالح آن پیرزالی که مسلم تنها شده  در کوفۀ بی وفا را در خانه اش پناه داده بود؛ در طول مسیر آوردن شرطه های حکومتی به محلّ لو رفتۀ مسلم؛ در تأیید بلا اشکالی شرابخواری یزیدبن معاویه به رئیس شرطه های کوفه،می گوید:«می بخور، منبر بسوزان، مردم آزاری مکن!....» که یک کلام نامربوط ِ مربوط به همین چند دهۀ اخیر  و منتسب به یک ترانه خوان زمان شاهی است!... و خلاصه مواردی از این دست (یا از این  دست در رفته ها!).

عجالتاً بگذاریم و بگذریم. بندۀ شرمنده نیز که از مشتری های پروپاقرص این مجموعۀ تاریخی دیدنی از کارگردانی خوش سابقه و قوی پنجه در ساخت مجموعه های تاریخی ــ مذهبی هستم ــ  تا به همین امروز هچین خیالات می کردم که فقط این کمترین تا حدودی نخبه معتقد به ارائۀ یک «ابن زیاد» و «شمر» لعنتی متفاوتی در این فیلم است که البته از امتیازات واقع نگرانۀ آن نیز به شمار می رود. اما نگو که خود شمر مورد نظر نیز که تلفن همراهش در دسترس می باشد؛ بر این نکته مُقِرّ و معترف می باشد.

«محمد فیلی»،بازیگر هنرمندی که در سریال مختارنامه، نقش «شمر» را بازی کرده، در یک مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری دانشجویان(ایسنا) گفته است:«شمری که در این سریال تصویر شده، با آنچه که در گذشته شاهد آن بوده ایم، کاملاً متفاوت است....آقای میرباقری طوری این شخصیت را طراحی کرده که با تمام شمرهایی که ما تا به امروز از آنها شنیده و خوانده و در تعزیه ها دیده ایم، متفاوت است.»

بله، تا به حال، مردم ما همچین عادت کرده بودند که تا اسم شمر ملعون به میان می آید و قرار است به تصویر کشیده شود، یک شکل و شمایل مخوفی برای ظاهرش در نظر گرفته شود که در همان نگاه اول، هرچه دژخیمی و ددمنشی و پستی و پلشتی و پلیدی هست، از سر و رویش بریزد. یک چیزی در مایه های دراکولا یا بدترش دراکوکولا!.... در صورتی که در واقعیت تاریخی  و طبیعی اش این طوری نبوده،بلکه گاه این خوی سبعانه و دژخیمانه و بدمنشانه در نفس خاک بر سر شده و در طینت و طبع درونی و باطن نهفتۀ آنها بوده  و به لحاظ ظاهر با خیلی های دیگر تفاوتی از نظر قیافه نداشته،فقط باطناً قافیه را باخته بوده اند.

مصراع:  ای بسا ابلیس آدم روی هست...

لهذاست که ما نیز، شدید اللحن،هم از جناب داوود میرباقری تشکر زیاد می کنیم که با بینشی درست به ارائۀ یک شمرمتفاوت موفق شده اند، و هم از خود شمر مورد نظر(یعنی جناب فیلی که با تمام رقت قلب خود متقبل ایفای این نقش سخت شده اند) کمال امتنان و سپاسگزاری را به عمل می آوریم که در گفت و گویی صریح و بدون ترس از شناخته شدن با ایسنا، در ترسیم چهرۀ شمر ملعون نکاتی ارزنده و راهگشا را بیان کرده اند.

 سابق براین در تعزیه ها معمولاً مردم قدیم از کسی که نقش شمر را بازی می کرد، دل خوشی نداشتند و گاهی شمر تعزیه چنان نقش خود را خوب بازی می کرد که حرص همۀ تماشاچیان را همراه با اشک آنها در می آورد. در شهر خود ما یک شمر تعزیه بود که وقتی از شمرخوانی اش خسته می شد، می رفت یک گوشه ای می نشست برای خودش سیگار روشن می کرد و شمر سیگاری، خیلی دیدن داشت!(این دیگر خیلی شمر متفاوتی بود. البته در حین استراحت!)

خود بنده نیز در سال 80 یک داستان طنزی در هفته نامه سیاسی ــ اجتماعی «گل آقا» در ایام محرم نوشته بودم که نقش «شمربن ذی الجوشن» آن را جوان دم بختی بر عهده داشت که چون خارج از نمایش کاپشن به تن می کرد، در محل به او به شوخی«شمربن ذی الکاپشن» می گفتند!(شمری بسیار متفاوت از آنچه داخل تعزیه دیده  شده بود!)

لعنت و رحمت: بیایید این ماه محرمی، بر شمر اصلی و اورجینال واقعۀ کربلا تا می توانیم لعنت بفرستیم، و بر عکس، بر شمری که به خوبی در سریال مختارنامه نقش بازی کرده و احتمالاً برای خودش هم سخت بوده، رحمت فرستیم و دست مریزاد گوییم. شمر داریم تا شمر!....ثعزیه خوان مخلص پیچ شمران هم دو تا شمر دارد که یکیش تمام بچه هایش تحصیلات عالی دارند و ان شاءالله خداوند متعالی بفرماید.

/ 38 نظر / 58 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسدالله سلیمی

با سلام فراوان خدمت اوستای خودم جسارتم ببخشید میخواستم بپرسم همذات پنداری درسته یا همزاد پنداری دوستدار تان

محمد روحانی ( نجوا کاشانی )

سلام و عرض ادب ما شما را می خوانیم و لذت می بریم شما چطور ؟ ........... با حضور بانک ها در " بوستان " پول پارو می کنم با دوستان پول می خواهی بیا از این طرف فیل می خواهی برو هندوستان

باغ ادب

سلام و عرض ادب ای کاش و صد ای کاش در کنار ثبت و ضبط چنین فیلم های ارزشمندی، مبلغی! هم به هویت ملی و تاریخی کشور توجه می شد و تاریخ بیهقی و شاهنامه و تاریخ جهانگشا که خود الحق تاریخی مصور هستند چنین هنرمندانه به صحنه نمایش در می امد ند[گل].

علی اصغرنجفی(اغو)

سلام استاد آقا ماکه اصلا نه می رسیم ببینیم و نه دیدیم این سریال مختارنامه رو یعنی کار و شغل آوارگی دارمون وقت و اجازه دیدن تلویزیون رو به ما نمیده. البته از ندیدن برنامه های تلویزیون همچین ناراضی هم نیستیم! بخوان تا آخر قضیه[چشمک][لبخند] راستی،بابت چ ا پ بازهم تشکرفراوون[گل][گل][گل]

پریsa

سلام دوست عزیز من خیلی دوست دارم به برنامه هاتون بیام اگر امکان داره ,rj برنامه تون رو برام کامنت بزارید ...راستی شما کارگاه طنز هم برگزار می کنید؟؟؟

آرتین25ساله. اراک

سلام وقت پرتقالیتان بخیر استاد گرامی وعزیز اگر ممکن است اسامی کتاب های که نوشته برایم ایمیل کنید فراوان از شما دوست عزیز سپاسگزارم

پرنده ماهی

سلام به رضا رفیع عزیز من به شخصه از شنیدن حرفهای شما خیلی لذت میبرم تبریک میگم به خاطر فکر خلاقتون اگر به وبلاگ من هم بیاین خوشحال میشم یا علی

شیرین

سلام آقای رفیع من از طرفداران پروپاقرص شمام و همیشه برنامه های شما در رادیوجوان رو گوش میدم. [گل] خیلی خوشحال میشم که به منم سر بزنید... منتظرم.... یاعلی... [خداحافظ]