نان خشکه به تاریخ پیوست!

                                    

قدر نان تازه را کسی داند که به نان خشکه دچار شود. قدر نان خشکه را هم کسی داند که به گران شدن نان تازه گرفتار شود. و حالا حکایت ماست که برماست!...(به به، صحبت از نان شد، ماست هم خودش آمد!)

خبر هدفمند:«با گذشت 18 ماه از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، قیمت نان برای سومین بار در تهران و شهرستان ها رسماً 20 تا 30 درصد گران شد.»

                                                          ــ به نقل از هرچه جراید

در قناعت و گرانی:

              بار دگر قیمت نان شد دراز                              

                                    بی خبر از گفتۀ سعدیِّ ناز

 

             آن که به هنگام قناعت بگفت:

                            «ای شکم خیره به نانی بساز»!

بسته پیشنهادی: از آنجا که گران شدن مجدد نان احتیاج به هیچ آب و تاب و توضیح اضافه ای ندارد و مثل روز روشن است که هر که نان از عمل خویش خورد، بعد از این، نان گران از قبل خویش خورد؛ خیلی صاف و پوست کنده می رویم سراغ چند پیشنهاد تازه از تنور درآمده و خشخاشی:

1ــ جلوگیری ازآجرشدن نان: حالا که قیمت نان افزونتر از سابق و هدفمند شده است؛ لااقل مواظبت بیشتری بشود که کیفیت نان هم از سابق بهتر و باحال تر بشود. همچین نشود که فقط نرخ نان هی دراز و درازتر شود. سعی کنیم هر جنسی را هدفمند گران بکنیم، نه همینطور بی هدف. کیفیت پخت و پز نان هم افزایش یابد. مگر نه که نان برای خوردن است؟... و گرنه بابا بیخود نان داد. برای نخوردن، چه آجر چه نان!

2ــ فروش نان قسطی: از آنجا که شاطری کم کم با زرگری پهلو خواهد زد،همچون بسیاری از مایحتاج کلان و گنده که فروش قسطی دارند؛ از حالا چه نیکو خواهد بود اگر که شاطران عزیز نیز به این عمل حسنه، یعنی فروش نان در چند قسط اقدام نمایند. بعضی از خانواده ها ممکن است منبعد قادر نباشند یکجا و دم نقد نان بخرند. از اینرو، مجهز شدن نانوایی ها به دفترچه های قسط الزامی می باشد.

3ــ واگذاری نان مهر: مهرورزی به طرز عجیبی خوب است. فلذا چه اشکالی دارد که فقط به مسکن مهر اکتفا نکنیم و مسؤولین امر، باز هم دست در دست هم نهند به مهر و به کمک برادران چینی، میهن خویش را بیش از این کنند آباد؟!...به عنوان مثال، با افزایش قیمت نان و کاهش توانایی نان دار شدن همگان، خیلی خوب خواهد بود اگر اقشار با درآمد پایین را از طریق واگذاری نان مهر، نان دار کنیم. تسهیلات اجازه داد، می شود خشخاش هم به نان مهر اضافه کرد.

4ــ آب شدن نان خشکه: از حالا کار و کاسبی نان خشکی ها هم کساد می شود و باید که تغییر شغل بدهند. دیگر بعد از اینها بعید است یک لقمه از نان هم داخل  سفره ، آن قدر نخورده باقی بماند تا نعمت خدا کپک بزند یا تبدیل به نان خشکه شود. حتی احتمال خورده شدن سنگ نان سنگک هم هست اگر اشخاص دقت نکنند. از امروز کم کم باید نان خشکی ها را در موزه های تاریخ تطوّرنان سراغ گرفت. تاریخی که همیشه برای عده ای نان دارد، برای عده ای ندارد.

5ــ نصب دزدگیر در نانوایی ها: از نظر امنیتی بهتر است که از هم اکنون تمامی شاطران کشور اقدام به نصب دزدگیر در محل نانوایی و تنور و تغار خود کنند. همچنین برای حمل آرد نیز حتماً از ماشین مخصوص این کار و یک یا دو بادیگارد استفاده شود. کار از محکم کاری عیب نمی کند. روی خودرو هم می توان نوشت که: لطفاً آردی نشوید!

6ــ تقسیم و تفکیک نان: این راهکار طبقاتی را پیش از این هم که زمزمۀ گران شدن نان از دوردست های مملکت به گوش می رسید، عرض کردیم؛ منتهی الآن نیز که این گرانی جامۀ تحقق به خود پوشیده، مجدداً آن را تکرار می کنیم که فراموش نشود. این روزها آلزایمر بیداد می کند. دولت و ملت، همۀ محفوظات خود را داخل فلش یا رم می ریزند.

در پرو‍ژۀ تقسیم نان، باید آن را به شکل های کامل و نیم و ربع تقسیم و تعریف کرد تا هرکس مطابق با قدرت خرید خود اقدام به نان خری کند. این کار بهتر است که زیر نظر بانک مرکزی صورت نگیرد. به هزار و یک دلیل!...یک دلیلش این که کم کم ممکن است 300 و 500 و یا مثلاً 1399 عدد نان سنگک به عنوان مهریۀ عروس اعلام شود و کمر داماد، خدای نکرده، بشکند!

 

                                        

/ 15 نظر / 51 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بیداد کرمانشاهی

با سلام و درود خدمت استاد عزيز:[گل] اي شكم خيره بسوز و بساز زان كه دگر نان بكند قهر و ناز خشكه ي نان هم نشود سهم تو با وزغ بركه شوي همنواز! ياد زماني كه تو پر مي شدي نان و كبابي برِ دوغ و پياز مي ندهد قيمت نان را كفاف مبلغ يارانه كه گشته مجاز!

ساني

زماني طفل ها دندان ندارند ضعيفندند و تو گويي جان ندارند پس از چندي كه دندان هست در كام ميان سفره هاشان نان ندارند

عبدالعظیم ولی الهی(آقابزرگ)

با سلام و عرض ارادت جناب رفیع: در مورد گرانی نان از قدیم گفتند: هر که نان از عمل خویش خورد!!. و دیگر اینکه: گربه مسکین اگر نان داشتی کار کی با موش گریان داشتی قبلا" مردم دچار برق گرفتگی می شدند ولی از این به بعد نان نمی توانند بگیرند ولی دچار نان گرفتگی می شوند.

reza

سلام آقاي رفيع من واقعا از مطالب شما و شخصيتان خوشم مياد مجري برنامه هفته نامه اصلا به درد نميخوره منو ياد معلم زبان فارسيمون مي اندازه حتما به وب من هم بيايد اگر با تبادل لينك موافقيد منو با اسم وبم لينك كنيد وبگيد با چه اسمي لنكتون كنم. هميشه خندان باشيد

یک دانه من

تعجب میکنم چطور با این وضعیت آزادی بیان که مجری ها با گفتن یه جمله انتقادی جمع و جور زرت ممنوع التصویر میشن شما چطور استوار سر جاتون موندید؟!! البته میدونم که انتقادای شما واقعن به جاست ولی از مسئولان ما این همه روشنفکری بعیده!!

مصطفي مهدي پور

سلام حال شما خوب است انشاءالله آقاي رفيع؟ از موقعي كه برنامه هفته نامه رو ديدم به شعر طنز علاقه مند شدم. ايني كه براتون ميزارم اولين شعر طنزمه(البته كلا همين يه شعرو گفتم تقريبا) و البته اسنادش هم موجوده!و از شما تقاضا دارم نظر خود را بگوييد. و راهنمايي هاي لازم را بفرماييد . اگر هم قابل خواندن در برنامه هفته نامه بود اطلاع دهيد. لطفا نظرتان را در وبلاگم بگذاريد و اما شعر: به نام خدايي كه نان آفريد كبابو برامان گران آفريد به نام خدايي كه سبزي از اوست پياز و سالادْ فصل و ترشي از اوست خدايي كه تافتون داد و بربري و در ساندويچي به ما بندري به ما داده او قيمه و آش و سوپ و داده به ما كوفته قدر يه توپ دو سيخ جوجه داده يه من ماست موسير كه ما ميل فرموده گرديم سير. ندا داد شيخي به حال عتاب كه يا رب تو دادي به ما نان و آب وليكن تو ما را به فرياد رس كه هستي به عالم تو فرياد رس چه گويم كه در كوي ما تخم مرغ به قيمت شده قدر يك دانه مرغ وليكن تو كن درد ما را دوا كه سنگك شده قدر يك خون بها خداوند سبحان چو اين را شنيد و غمناكي شيخ را چون بديد شيخ را فيض اعلي،نائل نمود1 و يارانه ي تير نازل نمود2 1.&qu

leila

سلام استاد..... راستی حالتون بهتر شد؟ اون روزی حسابی نگرانتون شدیم [اضطراب] شاید به قول ایشون کلسترولتان بالاس!!؟ نکنه نانتان تو روغن بوده و خوردین و .... فک کنم اگه نان به نرخ این روزا بخورین بهتر شین [شوخی] با شعرهای اون روزتون در باب لیلی حسابی حال کردم... سلامت و سرزنده باشین.

پوروچیستا

درود بر شما آقای رفیع من که انتظار دارم تو همین شبا یکی از سر خط خبر های اخبار این باشه: با توجه به رسیدن قیمت نان به سکه ، بزودی ربع نان ، نیم نان ، تمام نان "طرح قدیم: برشته" و "طرح جدید : دور خمیری" پیشفروش می گردد! تارنگار زیبایی دارین.. و این همه طنز در سخن شدیدا قابل تحسینه... بدرود