ماهی بدون سکته!
ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱٧   کلمات کلیدی:

                                                                                     

این خیلی خوب است که هرچه گوشت قرمز برای آدم(حتی ما!)ضرر دارد؛ در عوض گوشت سفید مرغ و ماهی دریا و سایر وابستگان آبزی، باعث پیشگیری از هرگونه سکته کامل و ناقص و حتی سکتۀ ملیح می شود. البته تا خواست خدا چی باشد.

 پدر امیرحسین مدرس(هنرمند خوش ذوق و توانمند)، هرگاه که بنده یا اخوی ما را ــ که پسرعموهایش بودیم ــ می دید، سفارش می کرد که اگر هر شب یک سیب بخورید، هرگز سکته نخواهید کرد. و مسلم است که در این راستا خود ایشان هم هر شب یک سیب می خورد. سالها گذشت؛ یک شب امیرحسین به من زنگ زد و با بغضی در گلو گفت:«بابا دیشب سکته کرد و به رحمت خدا رفت!»

نظر قضایی مولانا:

            از قضا سرکنگبین صفرا فزود

                             روغن بادام خشکی می نمود

البته هیچ وقت نباید قاعده را فدای استثناء کرد. عقلای قوم فرموده اند که به خاطر مویی ترک پوستین کردن خطاست. آنچه قاعده است این است که خارج از تقدیر قضایی، برخی ر‍ژیم های غذایی در جلوگیری از بروز برخی بیماری ها می تواند مفید و مؤثر باشد.  شما به متن خبر زیر عنایت بفرمایید تا صدق عرایض ما دستگیرتان شود:

آخرین خبر بهداشتی:«یافته های جدید محققان حاکی است که گنجاندن غذاهای دریایی همچون ماهی در برنامۀ غذایی هفتگی می تواند خطر ابتلا به سکتۀ قلبی را تا 50 درصد کاهش دهد.»

در حاشیۀ خبر: در متن خبر فوق، نگفتیم که محققان مورد اشاره انگلیسی هستند که معتقدان به تئوری سابق«هرچه هست، زیر سر انگلیس است»؛ در این راستا هم دچار توهم و ترس نشوند. دو لقمه می خواهند ماهی بخورند،بگذار راحت بخورند. بنده های خدا حرامشان نشود.

بستۀ پیشنهادی: عقل سلیم حکم می کند که همیشه توصیه های پزشکی و بهداشتی را جدی بگیریم. حالا چه از داخل توصیه شده باشد، چه از خارج. همۀ انسان ها ممکن است سکته کنند. ایرانی و انگلیسی نمی شناسد. فلذا ما نیز در راستای اثر گذاری بیشتر، توصیۀ محققان فوق الذکر که گفتند ماهی بخورید تا سکته نکنید؛ چند نکتۀ ناقابل را حاشیه وار عرض می کنیم:

1ــ کندن برچسب قیمت: هرچند که خود ماهی ممکن است جلو سکته را بگیرد، اما از کجا معلوم که قیمت ماهی باعث ایجاد سکته نشود؟ آن هم درجا و به شکل سنگکوپ!...می رویم ماهی بخوریم، می بینیم ماهی ما را خورد!

2ــ تجویز ماهیتابه: سالهاست که ماهیتابه تحت تْثیر تهاجم ماهواره، تغییر ماهیت داده است. اسمش ماهیتابه است، اما رسماً داخلش گوشت قرمز تف می دهند. اگر واقعاً ماهی تا این حد ــ یعنی دقیقاً تا حدود 50 درصد ــ می تواند از سکته پیشگیری کند؛ به نظر من که همۀ پزشکان باید در نسخۀ بیماران خود، خصوصاً بیماران چاق و چله شان، حتماً ماهی هم تجویز کنند. لااقل ماهی یک ماهی. یک ماهیتابه هم در نسخه برای مریض بنویسند که تهیه کند.

3ــ پرداخت ماهیانه: دولت نیز کماکان به ملت کمک کند که کمتر سکته نمایند. برای تسهیل این امر، ماهانه مبلغی را به عنوان مابه التفاوت قیمت ماهی دولتی با ماهی آزاد، به حساب مردم واریز نماید. عین آن 28 هزار تومانی که بابت نان واریز شد. به زودی باید یارانه را تخصیصی و تفکیکی پرداخت کرد. وقتی کلی پرداخت می شود، معلوم نیست به چی می رسد!

4ــ ماهی چینی: ته چین ماهی دیدیم اما این که ماهی از چین وارد شود، تا الآن چیزی ندیدیم و نشنیدیم. فکر کنم کمبود دریا و اقیانوس دارند و گرنه تا الآن انواع ماهی های چینی، مهمان سفرۀ نفتی ما بودند. پیشنهاد می کنم که این دفعه بیایید ما غافلگیرشان کنیم؛ یعنی ما به چین ماهی صادر کنیم. البته قبلش از طریق دیپلماسی خارجی به آنها اطلاع دهیم که انگلیسی ها گفتند ماهی جلو سکته را می گیرد.