جمع نقیضین آمار محال نیست!
ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۳   کلمات کلیدی:

                                       

عده ای در طول تاریخ حکمت و فلسفه همچین چو انداخته اند که:«جمع نقیضین(یا ضدّین) عقلاً محال است.» بله، عقلاً!....اما فعلاً در بحث ما صحبت از این چیزها نیست. سخن بر سر برخی آمار و ارقام موجود در زمینه های مختلف است که اگر چه در نگاه اول ممکن است کمی تا قسمتی با هم کنار نیایند یا به ضرب دو من سریش هم به هم نچسبند؛اما در نگاهی عمیق تر و دقیق تر و کارشناسانه تر و غیره تر مشاهده می کنیم که اشتباه کردیم و به راحتی باهم کنار می آیند اگر کمی مهربان تر در کنار هم بنشینند.

مولانا + ما:

                از نظرگه گفتشان شد مختلف

                                        آن یکی دالش لقب داد، آن الف

                در کف هریک اگر شمعی بدی

                                   دستشان می سوخت کلاً بیخودی!

به عنوان مثال و مثل،توجه شما را به تازه ترین آماری که در زمینۀ کاهش یا افزایش جرم و جرائم در کشور«همه چی آرومه»، جلب می نماییم. لطفاً توجه خود را جلب کنید:

پزشکی قانونی اعلام کرد:«روزانه 3 نفر با سلاح سرد کشته می شوند.»ــ جراید

جانشین فرماندۀ نیروی انتظامی اعلام کرد:«آمار قتل و جرائم افزایش نیافته است.»ــ همان جراید

استنتاج فلسفی: هم پزشکی قانونی درست می گوید، هم نیروی انتظامی حمایتت می کنیم. چطور؟...این طور: جمعیت کشور افزایش پیدا کرده است. یعنی اگر بالفرض قبلاً از 50 میلیون آحاد ملت، 10 نفر با هم درگیر می شدند و با فراموش کردن موقت شعر معروف سعدی که ثابت کرده است:«بنی آدم اعضای یک پیکرند»،یقۀ همدیگر را چسبیده اند و بعضاً همدیگر را آبکش کرده اند؛خب طبیعتاً وقتی جمعیت موجود بشود 70 میلیون نفر،مسلم است که 2 نفر به آن 10 نفر اهل دعوا اضافه می شود و روی هم رفته، سرجمع، 12 نفر دست به یقه(یخۀ سابق!) می شوند.

بسته پیشنهادی: لطفاً از وجود مبارک ما برای توجیه و توضیح سایر آمار و ارقام های به ظاهر متناقض، استفاده شود تا فرار مغزها نکردیم.

حکایت مینی ماستمالیمی: دو نفر نزد ملا آمدند تا  ملا صحت حرفهای به ظاهر متناقض آنها را با یک نگاه کارشناسانه بررسی کند. ملا حرفهای نفر اول را شنید و گفت: «تو راست می گویی!». سپس حرفهای نفر دوم را شنید و گفت:« تو هم راست می گویی!». زن ملا مگر در آنجا بود. از این جمع بندی ملا به شگفت آمد و پرسید:«تو که به هر دو گفتی تو راست می گویی!...این چه طرز قضاوت است آخر؟». ملا نگاهی به او کرد و گفت:«تو هم راست می گویی!»

پارازیت: جداً که تو یکی راست می گویی!...