روز جهانی تخم مرغ!
ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱۸   کلمات کلیدی:

                                                 

ما تا به حال، روزهای جهانی زیادی را با همین دو گوش و چشم خود شنیده و دیده بودیم؛ مگر «روز جهانی تخم مرغ»عزیز که این خود البته نشان از حساسیّت استراتژیک و جایگاه سوق الجیشی این محصول صادراتی دارد. محصولی که در بدو امر از ناحیۀ مرغ و سپس از سوی وزارت بازرگانی صادر می شود.

روز شنبه گذشته، روز عزیزی بود: «روز دختران»؛ اما چه کنیم که متأسفانه امسال این روز فرخنده با روز جهانی تخم مرغ همزمان شده بود که من به سهم خودم از جامعۀ نسوان و دختران عزیز، شدیداللحن عذرخواهی می کنم و به ضرس قاطع اعلام می دارم که این دو مقوله هیچ ربطی به هم ندارند و هرکه بگوید دارند، کاملاً بی ربط می گوید. آدم که نباید هر رطب و یابسی را به هم ببافد و بلافد. سخنرانی در سازمان ملل که نیست!

 بگذریم تا نگذاشتند!...از قرار معلوم چون فعلاً وسع ما به خود مرغ نمی رسد و نمی صرفد که برایش روز جهانی برگزار کنیم؛ از سر قناعت ــ و به نشان علاقۀ جزء به کل ــ به گرامیداشت روز جهانی تخم مرغ بسنده کردیم. با راست و ریس شدن اوضاع ارز و طلا و هدفمند شدن یارانه ها ان شاءالله روز جهانی مرغ را نیز علیرغم پاره ای کارشکنی های بیگانگان و تحریم های تخم مرغی آنها برگزار خواهیم کرد.

تخم مرغانه:

              دستت چونمی رسد به مرغش

                                              دریـاب سریـع تخـم آن را! 

تک مضراب: تا کور شود هر آن که نتواند دید!....

به همین مناسبت، دیروز که از هر جهت 17 مهربود، در یک حرکت نمادین، در برخی مدارس زنگ صبحانه با تخم مرغ نواخته شد و طیّ آن اقدام به توزیع ساندویچ تخم مرغ در میان محصلین شد که با استقبال خیل عظیم دانش آموزان کوشا و مستعد مواجه گردید و این خود نشان از دریافت و درایت بالای جامعۀ دانش آموزی ما و درک درست آنها از شرایط کنونی دارد. به هر حال، تخم مرغ نیاز به تبلیغ دارد. این نکتۀ ظریف را خود مرغ نیز در جریان است. چنان که برای گذاشتن یک تخم، کلّی سروصدا می کند که عموماً به تأیید کارشناسان، جنبۀ تبلیغاتی و پروپاگاند تجاری دارد.

شاعر تخم شناس:

        صد دُر صدف دارد و دم بر نمی زند

                                        یک بیضه مرغ دارد و فریاد می زند

 

در همین راستا دکتر طلاکش ِ زحمتکش ، دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ، در یک نشست خبری در همین زمینه، با بیان این که شعار جهانی امسال ما عبارت عمیق و چند لایۀ«هر انسان سالم یک تخم مرغ در روز» است؛ اعلام کرد که چون تخم مرغ، یکی از کاملترین،ارزان ترین و فراوان ترین غذای پروتئینی است که پس از شیر[البته از نوع خوردنی اش]، جایگاه دوم را دارد؛ ایران نیز با تشکیل این ستاد قصد ترویج مصرف این پروتئین اقتصادی و با کیفیت را در سبد غذایی مردم همیشه در صحنه دارد.

ظاهراً وزارتخانه های جهادکشاورزی،بهداشت و آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما، میادین میوه و تربار و همچنین برخی از تشکل های خصوصی از اعضای اصلی ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ می باشند که ما همینجا به همۀ این اعضای دلسوز و زحمتکش از صمیم دل خسته نباشید عرض می کنیم.

جایگاه حساس تخم مرغ: علاوه بر آنچه که در جهت تبیین موقعیت استراتژیک تخم مرغ در بالا عرض شد، در پایین نیز به صورت فشرده به مواردی دیگر اشاره می شود که حاکی از اهمیت تخم مرغ در جامعه دارد:

1ــ تأثیر بر جنبش دانشجویی: تمام کسانی که تحصیلات عالیه داشتند و دارند، کلّهم اجمعین با تمام وجودشان(بخصوص ناحیۀ معده) لمس کردند که تخم مرغ ــ که جانم فدای او ــ اصلی ترین غذای آنها را بخصوص در وعده های صبح و شام تشکیل می دهد. به گونه ای که اگرنباشد(تخم مرغ را عرض می کنیم)، دانشجوی بلاتکلیف بی غذا می ماند یا عزا می گیرد که چی بخورد که در آن تخم مرغ نباشد. فلذا کمبود تخم مرغ، تأثیر منفی بر سیر تحصیلاتی و تحقیقاتی وی دارد و جلو رشدش را از بیخ می گیرد. تا چه رسد به کارهای فوق برنامه از قبیل جنبش دانشجویی و از این جور چیزها!

2ــ عامل توسعۀ غذایی: بر خلاف برخی مواد غذایی که فقط در چند شکل محدود قابل پخت و پز هستند؛ خوشبختانه تخم مرغ از ظرفیت بالایی در این جهت برخوردار است. با وجود گرم تخم مرغ، غذاهای بسیار متنوعی می توان از آب در آورد که اگر فقط بخواهیم نام ببریم، مثنوی هفتادمن کاغذ می شود. و این یعنی اجرای عینی و عملی «طرح توسعۀ غذایی در کشور» که بحمدالله مورد تأیید مسؤولان مملکتی نیز می باشد. مگر طرف بنا به دلایلی با اصل تخم مرغ و جایگاه حساس آن مشکل داشته باشد که تکلیفش روشن است.