نامه وارده:
ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱۳   کلمات کلیدی:

      

                         اعتراض جمعی از مردم

با سلام به ملت همیشه در صحنۀ ایران و حومۀ اطراف آن. همچنان که مستحضرید، در آستانۀ اجرای طرح بی نظیر هدفمند شدن یارانه ها ــ که بر بستری از یک اقتصاد سالم و به دور از تنش صورت می پذیرد و موفقیت آن حتمی است ــ شورای عالی هواپیمایی(که ان شاءالله عالی است، خداوند متعالی بفرماید) در یک اقدام لازم و منطقی و حساب شده، در راستای هرچه نزدیکتر کردن نرخ بلیت هواپیما به قیمت واقعی آن که مورد درخواست خود شرکت های هواپیمایی و نشانگر پیشرفت عجیب  کشور می باشد؛ اقدام به افزایش 30 درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی کرد که جداً جای تشکر و قدردانی دارد و آدم سرگیجه می گیرد که به چه زبانی احساسات بی شائبۀ خود را منتقل کند که نه سیخ بسوزد، نه کباب. حالا به صاحب سیخ و کباب، کاری نداریم. کارت سوخت دارد؛ یک جوری می سوزد و می سازد.  

 از سوی دیگر، همچنان که انتظار می رفت ــ و کماکان هم باز انتظار می رود ــ در یک اقدام همزمان و هماهنگ که واقعاً قابل تقدیر و ارج گذاری است؛ شرکت راه آهن نیز بدون فوت وقت که از آن صراحتاً ــ با عباراتی چون:«فی التأخیر آفات»ــ نهی شده است؛ قیمت بلیت های بخش خصوصی خود را به ویژه در محور جنوب کشور 30 تا 40 درصد بالا برد که به هر حال حضرت مولانات فرمود:«ما زبالاییم و بالا می بریم[یا می رویم]....».

 البته این اتفاق عجالتاً قطارهای بخش خصوصی را شامل می شود و از قرار معلوم قطارهای مال دولت را دربرنمی گیرد. البته جای امیدواری و بسی خوشوقتی است که بنا به گفتۀ منابع موثق بدون هرگونه نشتی احتمالی، رجاء واثق می رود که به زودی قطارهای بخش دولتی(معروف به رجاء)نیز به بخش شبه دولتی واگذار بشود.به هر حال وظیفۀ تمام ماست که بیش از پیش، بار دولت را سبک تر کنیم تا دوش های سترگ و نازکش یک هوایی بخورد. گناه که نکرده است زیر بار امانت رفتاه است!

با این حال و با عنایت به آنچه گفته شد؛ متأسفانه اطلاع پیدا کردیم که هنوز شرکت اتوبوسرانی بین شهری ــ علیرغم نزدیک شدن به هدفمند شدن ــ بدون هیچ هدف خاصی در خصوص افزایش قیمت بلیت اتوبوس هیچ گونه اقدام شایسته ای تا این ساعت به عمل نیاورده است که این تعلل و سهل انگاری، جای بسی شگفتی و گله مندی دارد.

لذا بدین وسیله( یا هر وسیلۀ ممکن دیگر) ما جمعی از مردم ایران، در کمال احترام و آرامش و با حفظ کمال خونسردی و بدون دمرو کردن هرگونه سطل آشغال که کار خیلی بدی می باشد و مال فرانسه و سایر بلاد کفر است؛ مراتب اعتراض صمیمانۀ خود را به عدم افزایش قیمت بلیت شرکت اتوبوسرانی بین شهری اعلام داشته؛ امیدواریم که مسؤولان این شرکت، هرچه زودتر به خود آمده و هماهنگ با شرکت هواپیمایی و شرکت راه آهن عزیز، برنامه های خود را هدفمند پیش ببرند و بیش از اینها موجبات نگرانی جمعی از ملت ایران را فراهم نیاورند. پیشاپیش دست همه را به گرمی و نرمی می فشاریم و خدا را شاکریم که اگر طرح هماهنگ سازی حقوقات به خوبی پیش نرفت؛ در عوض، طرح هماهنگ سازی قیمت ها بیش از حد به خوبی پیش می رود.

              از دست و زبان که بر آید              کز عهدۀ شکرش به در آید؟

 

                                                               «جمعی از ایرانیان مقیم کشور»