راز مخوف لبخند مونالیزا !
ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۱۱   کلمات کلیدی:

این برادر هنرمندمان جناب لئوناردو داوینچی هم در طول پنج شش قرن گذشته ، خوب همۀ خلق الله را سرکار گذاشته است . این نابغۀ ساخت ایتالیا در میان صدها تابلوی که نقاشی کرد ، یک تابلو هم از چهرۀ متبسم و مشکوک یک زن ساده و نجیب و عجیب به نام «مونالیزا»رسم کرد که فقط به خاطر لبخندش بیش از تمامی نقاشی های داوینچی ، معروف و مشهور شد و الآن هر کس که وارد موزۀ لوور فرانسه می شود ، از همان نگهبان دم در ، اول سراغ مونالیزای خدابیامرز را می گیرد . انگار که دارد می رود خواستگاریش !

اظهار نظر:

         گر به تو افتدم نظر، چهره به چهره ، رو به رو

                        کشف کنم تبسمت، نکته به نکته، مو به مو

در این سده ها و سالها آن قدر راجع به اسرار این لبخند ساده و صمیمی نظر داده شده که اگر خود مونالیزا زنده می بود ، همین لبخند معمولی کمرنگش تبدیل به قهقهه های آن چنانی می شد . طوری که خود داوینچی هم از خنده روده بر شود . بعید می نماید که این نقاش کارکشته در زمان اجرای این نقاشی ، این همه حرف و حدیث و حدس و گمان را پیش بینی می کرده است. اگر می کرد، باور کنید که بقیۀ تابلوهایش را هم از همین مونالیزا می کشید. فوقش یک دستمزدی چیزی به او می داد و از وی خواهش می کرد که یک یکماهی ــ علی المدّة المعلوم ــ در چهارچوب موازین لازم، مدل نقاشی او شود. لبخندش یک چیز همچین خاصی هم نیست. یک کم زیرپوستی و کمرنگ و پنهانی است. همین. در مملکت ما هم سابقاً وجود داشته و اسنادش هم موجود است.

شیخ بهایی فرماید:

             بی وفا نگار من، می کند به کار من

                                خنده های زیر لب، عشوه های پنهانی

کشف اسرار لبخند : اخیراً نیز با بالا گرفتن بیکاری در اروپا، عده ای از محققان به صرافت آن افتادند تا با استفاده از اشعۀ ایکس به راز لبخند مونالیزا بیشتر پی ببرند که ظاهراً پی بردند و اعلام کردند که راز این لبخند، در شیوۀ ویژۀ رنگ آمیزی این بخش از تابلو نهفته است. ظاهراً داوینچی از تکنیکی به عنوان «محو کاری» استفاده می کرده که برای این کار، گاه تا حدود 40ــ30 لایۀ نازک رنگی را بر روی هم ترکیب می کرده است. از قرار معلوم، آن موقع قیمت رنگ ارزانتر از حالا یا حتی مفت بوده . رنگ مفت ، مدل مفت !

کشفیات مخوف ما : علیرغم برخی «کشفیات» نزدیک به «کشکیّات» پاره ای از محققان عالم، ما که خود آخر لبخند شناسی و متخصص لبخندهای داخلی و خارجی می باشیم؛ بر این باوریم که خیلی هم نباید یک بلخند ساده را این قدر پیچیده اش کرد که هی بر قیمت تابلو مونالیزا و معروفیت داوینچی افزوده شود. به نظر ما که لبخند مورد نظر هیچ هم اسرارآمیز نیست و مثلاً می تواند ناشی از مواردی همچون موارد زیر باشد که فشرده عرض می کنیم:

1 ــ مونالیزا داشته به داوینچی می خندیده که کار بازار اقتصاد و سیاست را ول کرده، آمده از راه هنر پول در آورد .

2 ــ داشته به شوهرش می خندیده که خیال می کرده مونالیزا رفته سرزمین محصول برداشت کند.

3 ــ مونالیزا داشته به هدفمند شدن اقتصاد ایتالیا یک لبخند زیرپوستی نامشخصی  می زده که خیلی تابلو نباشد، سیاسی شود.

4 ــ مونا جان کارمند بوده و هرچه داوینچی می گفته بخند، خنده اش نمی آمده؛ چون آخر برج بوده!

5 ــ مونالیزا به علت عدم تمکن مالی نمی توانسته دندانهایش را ارتدونسی کند و موقعی که خنده می کرده، یک مقدار چهره اش نازیبا می شده که چون خانم ها هم معمولاً نسبت به این قبیل چیزها حساس می باشند، ترجیح داده یک لبخند محو تحویل داوینچی و آیندگان کنجکاودهد.

6 ــ داوینچی در حین کشیدن چهرۀ مونالیزا برای او جوک تعریف کرده که چون کمی یخ بوده، مونالیزا فقط برای سنگ روی یخ نشدن وی یک لبخند فتوژنیک زده که طرف خیط نشود.

7 ــ مونالیزا داشته طنزهایی مثل همین طنزهای ما را می خوانده که بین حالت گریه و خنده معلق مانده و چون دیده کارش از گریه گذشته است/ به این خندیده است!