و بازهم فرقۀ ضالّۀ فیس بوکیّه!
ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٦   کلمات کلیدی:

                                           

ظاهراً این بحث مربوط به شبکۀ مجازی فیس بوک که از ابتدای دولت جدید کلید خورده است، تا ما را کچل نکند،حالا حالاها قصد ندارد دست از سر مبارک ما بردارد. گاهی زمزمۀ رفع فیلترینگ آن از گوشه ای شنیده می شود(که البته چندان هم منبع آن مشخص نیست)، و گاهی نیز زمزمۀ تکذیب رفع فیلترینگ از این سایت بلاتکلیف!....

در شکستن فیلترینگ:

            اینجا بشکنم،یار گله داره

                                        اونجا بشکنم،یار گله داره

وزیرامورخارجه: بشکن بشکنه،بشکن!...

وزیر ارتباطات: من نمیشکنم!....

ــ بشکن!

ــ بشکن، ولی خیلی ظریف!

***

وزیر ارتباطات:«هیچ قول و قراری وجود ندارد که سایت فیس بوک رفع فیلتر شود.» ــ به نقل از جراید فیلترنشده

از قرار مسموع، دوسه روز پیش،جناب محمود واعظی،وزیرمحترم ارتباطات، در مراسم ختم مرحوم پدر آقای ولی الله سیف،رئیس کل بانک مرکزی، شرکت کرده بوده اند که در حاشیۀ این مراسم،خبرنگاران بر گرد ایشان حلقه می زنند. بفرما.....فقط مانده بود که از حالا مراسم ختم ما حاشیه دار شود!

ایشان همچنین در خصوص حضور برخی از مسؤولان دولتی در فیس بوک، می فرمایند که:«این مسؤولان باید خودشان در این باره پاسخگو باشند.».....بروید از خودشان بپرسید!

بزرگی گفته بود:

                   علما جمله تلامیذ من اند

                                    بروید از خودشان ب...پرسید!

بستۀ پیشنهادی: وقتی هم خدا می داند و هم خیلی از بندگان خاص خدا؛ خب چرا شما ندانید که علاوه بر برخی مسؤولان دولتی، بسیاری از بزرگان اهل فرهنگ و هنرــ از جمله خود حقیرــ نیز عضو فیس بوک هستیم و بسیار هم استفادۀ بهینه از آن به عمل می آوریم؛ ترویج فرهنگ و هنر خودمان. این کجایش بد است؟(از اتاق فرمان اشاره می کنند که اونجاش!)....در عین حال چندفقره پیشنهاد عاجل داریم:

1ــ‌ توصیه به همکاران:از آنجا که ما خودمان نیز روزنامه نگاریم، از دوستان خبرنگار همکارمان می خواهیم که لااقل درمراسم ختم، یقۀ مشکی مسؤولان را نگیرند.بگذارید،فرد متوفی،خدابیامرز،مجلسش بدون حاشیه باشد.

آن مدیر و مسؤول، در مجلس عزا مسلماً ملول و متألم می باشد و ممکن است یک پاسخی بدهد که بعداً مجبور شود آن را از بیخ تکذیب نماید. ممنون از همۀ دوستان خبرنگاری که از راه دور و نزدیک تشریف آوردند. وسیلۀ ایاب و ذهاب، دم در مهیا می باشد. ان شاءالله که در شادی هایتان جبران کنند مسؤولان!

2ــ ایجاد دو دستگی:در جلسات هیأت دولت فخیمه، آقایان وزراء به دو دسته تقسیم شوند: وزرای واجد فیس بوک،وزرای فاقد فیس بوک. وزیر فیس بوکی و وزیر فیض بوکی!(یعنی خودش فیض می رساند و نیازی به فیس بوک نیست.)

فقط آن دسته از عزیزان که عضو فیس بوک می باشند، موقع جلسات جدی هیأت دولت،دل به کار بدهند و حواسشان به لایک زدن و کامنت گذاشتن یا استاتوس نوشتن نباشد. بهتر است سرعت اینترنت هیأت دولت شدیداً پایین کشیده شود. البته تا دم در فقط!

3ــ رفع یواشکی: از آنجا که خیلی ها ممکن است به فیلتر بودن شبکه هایی مجازی مثل فیس بوک، عادت کرده باشند و کم توقعی شان بشود که یکشبه فیلترینگ آن شکسته شود؛فلذا در این جور موارد و مواقع، خیلی ظریف می شود یواشکی، فیلتر را برداشت. یکهو و بی کله که خیلی ها جا بخورند، نه!...

(این روش،پیش از اینها،مثلاً در حوزۀ اقتصادی مملکت،بارها در خصوص گران کردن تدریجی و آهستۀ برخی از اجناس و خدمات دولتی،امتحان شده و بحمدالله کمترین واکنش و حساسیت را به دنبال داشته است.از ما گفتن. بازهم می توانید بروید از خودشان بپرسید!)

 


"او" با "ما" : ــ الو.... خواهش می کنم!
ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٧   کلمات کلیدی:

                         

آقای رئیس جمهور کشورمان، پس از چند روز اقامت در نیویورک و انجام یک سخنرانی محکم و متین و منطقی و مقتدرانه که مو لای درز آن نمی رفت؛ قصد حرکت به سمت فرودگاه و بازگشت به ایران را دارد که سیم صدا می کند:

ــ یعنی کی می تونه باشه این وقت شب؟!...(این را هیأت ایرانی از خودش پرسید.)

به اطلاع جناب روحانی رسانده می شود که ظاهراً آقای اوباما، برای صحبت مابااو، ابراز تمایل کرده. با نمایندۀ ایران در سازمان ملل تماس گرفته و گفته که تمایل دارم قبل از خروج پرزیدنت روحانی از نیویورک، چند دقیقه ای با ایشان،گفت و گو داشته باشم.

ــ بفرمایید وصلش کنند به موبایل سفیر کشورمان....(این مطلب را آقای روحانی گفتند و سپس گوشی را برداشتند تا ببینند حرف حساب طرف آمریکایی چیست. به هر حال در فرهنگ ما،جواب سلام واجب است و فرمودند:اکرمواالضّیف ولو کان کافرا»!)

ــ الو....

ــ بله بفرمایید....

ــ اوباما هستم...

ــ بنده هم روحانی هستم....

ــ می خواستم در ارتباط با....

***

شرمنده اخلاق کنجکاوتان!... از اینجای مکالمه را مجبورم درز بگیرم؛چون راستش خود بنده نیز در جریان جزئیات این مکالمۀ 15 دقیقۀ تلفنی نیستم و فقط می دانم که ریاست محترم جمهوری،پس از بازگشت از سفر در جمع خبرنگاران کنجکاوتر از ما و شما حاضر شدند و گفت و گوها را سازنده و مثبت ارزیابی کردند. بعد از پایان گرفتن ارتباط تلفنی نیز یحتمل برای قطع ارتباط، گوشی را گذاشتند سرجاش. (به پیر،به پیغمبر که ما بیش از این هیچ اطلاعاتی در دست نداریم. سر گردنۀ خبری مملکت که ننشستیم!)

هشدار دیپلماتیک: برای آن که بعدها دچار تیک عصبی نشویم، توصیه می کنیم که از هرگونه جوزدگی و شعف شتاب زده و غیرمعقول خودداری شود. چرا که طرف آمریکایی با یک تماس تلفنی یک ربعی که نمی تواند 60 سال تخاصم هایی را که در جریان بوده، ماستمالی کند. حتماً باید که در عمل،حسن نیت خود را نشان دهد. اولین گام نیز، لغو تحریم ها و برگرداندن پروندۀ هسته ای ایران به آژانس است. آ‍ژانس سر کوچه مان را عرض نمی کنیم؛ منظورمان آ‍ژانس بین المللی انر‍ژی اتمی است. فلذا به شایعاتی از این قبیل که اوباما بعد از پایان مکالمۀ تلفنی اش به آقای روحانی پیامک داده که:«رسیدی خونه، اس بزن!»؛ گوش فراندهید و همه را در حد یک جوک بشنوید که بخندید.

گمانه زنی: این که چرا رئیس جمهور آمریکا، با وجود آن که رئیس جمهور ما به مدت پنج روز در نیویورک بودند، اما عدل گذاشتند همان دم آخر که ایشان عازم فرودگاه بودند، با ایشان تماس حاصل نمودند؛یک چیزهای حدسی من در آوردی به ذهن مشوِش ما خطور می کند که همینطور ممیزی نشده،عرض می کنیم:

1ــ محاسبات غلط: اوباما تا دقیقۀ آخر صبر کرده،بلکه تقاضای ملاقاتی صورت بگیرد؛اما دیده که نه،ظاهراً غلط حساب کرده و این تو بمیری از آن توبمیری ها نیست اگر سابق بود. فلذا با خودش گفته یک تماس تلفنی هم غنیمت است و کاچی به از هیچی. تا رئیس جمهور ایران از نیویورک خارج نشده، لااقل صدایش را از فاصلۀ نزدیک بشنویم. صدای روحانی مثل پدر روحانی لطیف است. و تنها صداست که می ماند. صمیمانه عرض کنم،جنس صداتو دوست دارم!(اندرون اوباما: تو رو خدا جواب بده.....الو.....خواهش می کنم!)

2ــ آزمایش کردن: اوباما می خواسته به سبک معروف«الو...ال....یک دو سه چهار....آزمایش می شود»، اول یک تماس تلفنی بگیرد،ببیند چه اتفاقی می افتد. اگر ایشان گوشی دستش هست،آیا طرف ایرانی هم گوشی را برمی دارد یا که چی؟...«تا سیم کشی نداری از دل با دوست/در دست تو از این تلفن گوشی نیست».شهریار ملک سخن فرمود. اوباما با خودش گفته، یحتمل شمارۀ کاخ سفید روی گوشی شان می افتد، می فهمند از کاخ سفید است. اگر جواب دادند، یک پیام دارد؛اگر جواب ندادند، یک پیام دیگر. غافل از این که گوشی سفیرما،پیغامگیر نداشته، بالاجبار و البته از روی احترام متقابل،جواب دادند. البته در حدی که جواب بقیه را هم بشود داد!

 


دعوت به لبخندبهاری در شکرخندی پاییزی
ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٥   کلمات کلیدی:

ای پستۀ تو خنده زده بر حدیث قند

                                     مشتاقم از برای خدا یک شکر بخند

بدینوسیله ــ یا هر وسیلۀ مجاز دیگر ــ به اطلاع عموم علاقه مندان به طنز و لبخند می رساند که هفتادو هفتمین محفل ادبی طنز شکرخند، یوم الشنبه(!)مورخۀ ششم مهرماه، مصادف با بیست و هشتم سپتامبرالحرام، با شدت هرچه تمامتر برگزار می شود.

مکان، همان محل ثابت همیشگی،یعنی فرهنگسرای ارسباران،واقع در ضلع شمال غربی پل سیدخندان، خیابان جلفاست و ساعت شروع برنامه نیز رأس ساعت 4 بعداز ظهر؛ اگر زمین به آسمان نیاید(یا بالعکس)!

کماکان ورود برای عموم مردم طنزپرور عزیز آزاد می باشد؛ منتهی نقل است که هرکس زودتر از ساعت چهار،در محل حادثه حاضر شود،احتمال این که صندلی گیر بیاورد، بیشتر خواهد بود. والله اعلم!...