یک جای کار اشکال دارد!
ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٧   کلمات کلیدی:

                                                

چندی پیش در یکی از جراید یومیه، به نقل از شبکۀ خبریBBC  یک مطلبی چاپیده شده بود که فی المجلس،شاخ از سرآدم بیرون می آورد.طوری که به موازات مطالعۀ خبر تا آخر، می توان نمودار سیر صعودی شاخ را به صورت شاخص، ترسیم کرد.

اصل خبر:«یک زن جوان از اهالی نیوزیلند،در حالی که خواب بوده است،مسافتی معادل 320 کیلومتر را در مدت زمان پنج ساعت رانندگی کرد و خوشبختانه بدون آن که به خودش آسیب برساند، سالم به مقصد رسیده است. جالب تر این که، وی با در این حالت رانندگی در خواب، برای دوستانش پیامک نیز ارسال می کرده که با توجه به نامفهوم بودن متن پیامک ها،دوستانش متوجه شدند که وی بار دیگر در خواب اتومبیل خود را روشن کرده و در حال رانندگی است.

 پزشکان بر این باورند که اگرچه ممکن است این داستان به نظر خیلی ها عجیب بیاید،اما غیرممکن نیست. رانندگی در خواب، از جمله اختلالاتی است که در سطح دنیا شایع است. اما این که فردی در خواب بتواند برای دوستانش پیامک ارسال کند،پدیده ای نادر است.»

اشکال یابی کار: اگر مختصری عقل برای ما قائل باشید؛ با این ذهنیت و با این پیش فرض که به نظر ما نمی شود خبر فوق را چشم بسته قبول کرد؛حالا سؤال ما اینجاست که به نظر شما کجای کار اشکال دارد؟....

1ــ اشکال گیرنده: اشکال اصلی از خود ماست که دیرباوریم و الکی در صحت خبر شک می کنیم؛بس که خبر ندیده ایم. فلذا باید که گیرنده های خودمان را دستکاری کنیم.

2ــ اشکال فرستنده: از آنجا که منبع اصلی خبر،شبکۀ خبرپراکنی BBC  است؛ فلذا شاید که اشکال از فرستنده باشد. یک خبری ساختند و پرداختند و انداختند، ببینند کی باورش می کند،کی باورش نمی کند. به کسی گفتند روباه می تواند از این پشت بام به روی آن پشت بام بپرد؛ گفت: راستش از این دم بریده،هرچه بگویید،برمی آید!

3ــ برداشت نادرست: خبر اشتباه درک و دریافت شده. احتمالاً طرف در خواب رانندگی کرده؛ یعنی خواب دیده که رانندگی کرده. خب در خواب هم خیلی از افراد،خیلی چیزها می بینند. حتی شبکۀ مستند می گفت که یک نفر شتر،در خواب بیند پنبه دانه!

4ــ اغراق خبری: عده ای خواستند خبری راجع به روشن کردن اتومبیل توسط یک نفر آدم در حالت خواب درست کنند؛با خود گفتند چرا خبر را چرب ترش نکنیم. یعنی هم چرب،هم ترش نکنیم. منتهی از دستشان در رفته،زیادی چربش کردند.

شما اگر در حالت خواب،10 متر رانندگی کنید،30 تا کشته و 40 تا مجروح برجای می گذارید؛ آن وقت کدام آدم عاقلی باور می کند که فردی در حالت خواب، 320 کیلومتر رانندگی کند، یک مو هم از سر کسی کم نشود؟ آخر طوری اغراق کنند که در خبر بگنجد!

5ــ اندازۀ گیری غلط: بعید نیست که در اصل خبر 320 سانتی متر بوده،اما خبر را کیلویی رد کردند،هر سانتش شده یک کیلومتر!... خدا نکند اندازۀ چیزی از دست آدم در برود. در برود، در رفته است دیگر!...بیخود که نگفتند:«اندازه نگهدار که اندازه نکوست».

6ــ پزشکان مسأله دار: به نظر ما، این پزشکان خارجی که ارسال پیامک در حال خواب را پدیده ای نادر دانستند،اما 320 کیلومتر رانندگی در حالت خواب را پدیده ای عادی و فوقش اختلالی شایع تلقی کردند؛هرچه سریع تر باید در نزدیکترین بیمارستان روانپزشکی محل،بستری شوند. یک ثانیه اش یک ثانیه است.

***

جمع بندی: حال با این تواصیف و تفاسیر که فرض و عرض شد؛ آیا به نظر شما فقط یک جای کار اشکال دارد، یا که صد جای آن؟!...آیا این داستان، واقعی است یا که باز شبکۀ خبری بی بی سی، کل جهان را سر کار گذاشته است؟...


تحلیف و ترافیک!
ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/۱٦   کلمات کلیدی:

                                                      

سیزدهم مردادماه داغ امسال، زمان برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور تازه نفس در مجلس بود. و اگر حافظ می بود، با عنایت به شادی اهل مجلس و ملت و مسؤولان از این انتخاب احسن، مجدداً تمام قد دم مجلس می ایستاد ومی فرمود:«مطربا،مجلس انس است،غزل خوان و سرود...».... و الی آخر که جاش اینجا نیست. اگرچه که مشارالیه در ادامه نیز حرف های بدی نزده و دعوت به صلوات فرستادن بر گذشته ها و دعوت به وحدت وهمدلی کرده است:«چند گویی که چنین رفت و چنان خواهد شد؟»

باری، سخن از مراسم تحلیف آقای روحانی، رئیس جمهور منتخب، در مجلس بهارستان بود. و خودمانیم،عجب مراسم تحلیفی!....بشکوه و پرطمطراق و باکلاس!...آدم حال می کرد رئیس جمهورش را ملاحظه می کرد. دم همه گرم. علی الخصوص ملت!

از چند روز قبل از مراسم تحلیف آن روز، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، از اعمال یک برنامۀ ترافیکی ویژۀ این روز در اطراف مجلس و میدان بهارستان خبرداده بود و گفته بود که به خاطر حضور شخصیت های سیاسی بلندپایۀ داخلی و خارجی در این مراسم که در بهارستان منعقد می باشد؛ خودروهای شخصی و عمومی، از ساعت 14 تا 19 بعد از ظهر،نباید در محدودۀ میدان بهارستان و حوالی آن، تردد یا توقف داشته باشند. خب مسلم است که این تمهیدات راهنمایی و رانندگی لازم، هم از جهت امنیتی لازم است،هم از نظر تسهیل رفت و آمد مسؤولان در این روز حساس از این مقطع حساس کنونی معروف!

زبان حال رانندۀ آقای روحانی: آخیش ش ش...... عجب بهارستان بی ترافیکی! بهارستان نگو،گلستان و بوستان بگو!... آدم حال می کند توش رانندگی بکند. یعنی چی می شد هر روز همینطوری می شد؟ حیف که مراسم تحلیف،یک روز است!

بستۀ پیشنهادی: از امروز،رئیس جمهور جدید الورود، کارش را رسماً در پاستور شروع می کند و همین سر صبحی، خالی از لطف نیست اگر با اولین بستۀ پیشنهادی ما در اولین روز کاری خود آشنا شوند. بسته های ما در حکم هدیه و بسته های تقدیمی کاغذ کادو گرفته شده است که معمولاً در نهایت احترام و اشتیاق تقدیم می شود:

1ــ بیان زیرگوشی: خود جناب روحانی، همانند سایر مسؤولان مملکتی، به خوبی از اوضاع ترافیکی پایتخت اطلاع دارند و نیاز به گفتن ما نیست. چه کنیم که به حرف زدن عادت کردیم. ترک عادت هم که گفتند موجب مرض است. فلذا چاره ای از گفتن نیست. از رانندۀ جناب روحانی دوستانه خواهش می کنیم که یواشکی، سر فراگوش جناب ایشان آورده و خیلی آهسته بیخ گوش ایشان عرض کنند: قربان، مستحضر باشید که میدان بهارستان و اطراف آن،هر روز اینطور خلوت و خاص نیست. سایر روزها اوضاع ترافیکش حسینقلیخانی است!

2ــ اولویت بخشی: هیچ رئیس جمهوری تا به الآن نتوانسته به کمک مدیریت شهری، شاخ غول ترافیک تهران را بشکند. فلذا به دولت تدبیر و امید پیشنهاد می کنیم که اگر صلاح می دانند و دوست دارند که هر روز تهران مثل روز تحلیف باشد و هر مکان از پایتخت همچون بهارستان روز تحلیف؛ کاری کنند که از سنگینی ترافیک شهر کاسته شود. چه جوان ها که به موقع به مراسم خواستگاری دختر موردنظرشان نرسیده اند و طرف پریده است.


شکرخند امرداد، همراه با رقص چاقو!
ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٩   کلمات کلیدی:

 

6 روز گذشته از تولد ناقابل مان به عنوان باعث و بانی شکرخند(6 مرداد) و همزمان با آخرین روز کاری دولت فعلی و در روز موسوم به «احمدی بای بای!»، هفتاد و پنجمین محفل ادبی طنز شکرخند(البته با یک هفته تأخیر به خاطر تقارن شنبۀ اول ماه با لیالی قدر و ایام سوگواری مولا علی ــ ع)؛ ساعت 4 بعداز ظهر روز شنبه 12 مرداد در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

حضور تمامی شکرخندیان همیشه در صحنه و علاقه مندان به طنز فاخر همراه با تفکر و تبسم، باعث شادی گذشتگان و آیندگان طنز و علی الخصوص اهل حال(یعنی زمان حال) خواهد شد. تماشای لبخند نازنین شما، قشنگ ترین هدیه برای برگزار کنندگان شکرخند است. شکرخندی که به کوری چشم معاند و حسود و بخیل و زیرآب زن و .... امثال این عزیزان فعال در پشت صحنه در این هشت سال دفاع مقدس از طنز، همچنان با قدرت و قوت هرچه تمام، به حرکت آرام و ادبی خود ادامه می دهد.

            ای پستۀ تو خنده زده بر حدیث قند

                               مشتاقم از برای خدا یک شکر بخند  

در این جلسه از شکرخند، طنزپردازان خوب برنامۀ پر مخاطب «قندپهلو» نیز که شب های ماه مبارک رمضان از شبکۀ آموزش سیما پخش می شود، حضور خواهند داشت و برای دوستان، شعر خواهند خواند. باز هم تکرار مکررات خواهد بود اگر بگوییم که: ورود برای عموم دوستداران شکرخند آزاد است و هیچ گونه کارت عضویت و کارت ورود و کارت سوختی لازم ندارد.

بسته پیشنهادی: جا دارد اگر اهل شکرخند،این نوبت از این محفل صمیمانه را غرق در گل و شادی و هدیه و لبخند کنند!(نه که خیلی جا برای نشستن خود ما هست، باز می گوییم: جا دارد اگر.........!) 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

زمان: شنبه 12/5/1392 ــ ساعت 16

مکان: ضلع شمال غربی پل سیدخندان،خیابان جلفا،فرهنگسرای ارسباران