شکرخند یلدایی دیماه برگزار می شود
ساعت ٦:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٧   کلمات کلیدی:

سلام بر اهل شکرخند و لبخند. همراهان همیشگی تبسم و تفکر که شعار شکرخند از ابتدای پیدایش بوده است و کماکان هم هست. گرامی باد این رویکرد!

 بشارت باد بر شمایان که از پس طولانی ترین شب سال(لیله مقدسه یلدائیه) و صرف هندوانه و انار توصیه شده در متون معتبر آریایی، شصت و نهمین محفل ادبی طنز شکرخند، روز شنبه، دوم دیماه به شدت هرچه تمامتر برگزار می شود.

این شکرخند،همزمان با ولادت باسعادت امام موسی کاظم(ع) و ایضاَ در آستانه ایام الله کریسمس و زادروز فرخنده حضرت مسیح(علی نبینا و آله و علیه السلام) تشکیل می شود که خب جای بسی شعف و شادمانی مضاعف دارد. شکرخند غنی شده!

منتظر دیدار خوب روی ماه شما هستیم. قدم بر چشم ما می گذارید. فقط چون جمعیت درهم فشرده است، مراقب باشید قدم بر جایی دیگر نگذارید!...

(کمافی السابق تکرار می کنیم که ورود برای همگان آزاد است. فقط اول صاحبان کارت عضویت در شکرخند، وارد گود سالن می شوند و پس آنگاه، کسانی که فاقد کارت هستند، مثل من!... تاکنون دیده نشده است که احدی از آحاد ملت همیشه صحنه، پشت درــ یا خدای نکرده لای در ــ مانده باشد. اسناد مصورش موجود است. بگم؟...)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

زمان شکرخند: شنبه 2/10/1391 ــ ساعت 4 بعدازظهر

مکان شکرخند: ضلع شمال غربی پل سیدخندان، خیابان جلفا، فرهنگسرای ارسباران


تشکیل ستاد حرف روبی!
ساعت ٦:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٧   کلمات کلیدی:

                                      

زمستان نرسیده و یلدا از راه نیامده، اولین برف الهی نازل شد. بسیار شیرین تر و دلچسب تر از واریز یارانه های دولت که پول خودمان را ماهانه به حساب خودمان می ریزد. الآن زمین روسفید است. چرا که آسمان بر سر حرفش بود و اگر هواشناسی مژده داد که موج جدیدی از بارش در راه است؛ در عمل نیز این گونه شد. بی آن که ادعای هواشناسی تکذیب گردد. باری؛ باران که بماند، برف بارید. فتبارک الله احسن الخالقین!

تشکر ملت: خدایا متشکریم....آسمون متشکریم!

ای من به قربان این خدا بروم که حرفش حرف است. کاش بعضی از بندگان خدا هم یاد می گرفتند. درست است که از قدیم الایام گفته اند:«حرف از روی حرف می آید و برف از روی برف»؛اما این دلیل نمی شود که بعضی ها مثل برف، حرف بزنند؛ بعد مثل برف پاک کن و برف روب، همان حرفها را پاک کنند و بروبند. نه انگار که برفی بوده و نه انگار حرفی زده شده!...

هشدار سعدی:

               لاف از سخن چو دُر توان زد

                                           آن خشت بود که پُر توان زد

شاید تعجب کرده باشید که حالا مگر چی شده که این طوری مثل آسمان، دلمان پر است و مثل رعد و برق، زدیم ضربتی برف و حرف را با هم قاطی کردیم؟ مگر همه نمی گویند که برف حرف ندارد؛پس الآن که دارد برف می آید، این حرف ها چیست؟.... چشم، الساعه عرض می کنیم. در این سالها بوده اند و هستند مسؤولان و مدیرانی که گویا فقط بلدند حرف بزنند. بی آن که به عواقب آن فکر کنند یا به امکان عملی شدن آن بیندیشند. حالا بعضی هایشان باز جسارت داشتند و امروز که یک حرفی زدند، فرداش آن را از بیخ تکذیب کردند.

درخواست مدیرمسؤول: لطفاً تا مطلب از همینجاش درز گرفته نشده، ادعای واهی خود را با یک مثال زنده، ثابت نمایید. در غیر این صورت، از چاپ آن معذوریم. به همان دلیلی که خود شما گفتید که حرف از روی حرف نباید بیاید و باد از روی برف!

تأیید و تکذیب در دو صحنه: در راستای آنچه که عرض شد و سپس شاهد مثال خواسته شد؛ ذیلاً به موردی جدید در راستای قیمت گذاری خودرو اشاره می شود که در این هوای بس ناجوانمردانه سرد، بحث داغ روز است. در این راستا، آقای حسن رادمرد،معاون بازرگانی داخلی وزیرصنعت،معدن و تجارت، با دوخبرگزاری، دو مصاحبه ترتیب داده که اولی در تأیید آزادسازی قیمت خودرو است و دومی در تکذیب شدید آن!... مناسب برای سلیقه های مختلف با طمع های متفاوت.

صحنۀ اول/درمصاحبه با خبرگزاری فارس:

ــ«قیمت گذاری خودرو آزاد می شود و به تشکل ها وانجمن های مربوط به آن سپرده می شود. خودرو جزو کالاهای درجه دو محسوب می شود.»(به نقل از جراید همیشه در صحنه)

چند ساعت بعد:

صحنۀ دوم/ در مصاحبه باخبرگزاری مهر:

ــ«ماهیچ برنامه ای برای آزادسازی قیمت گذاری خودرو نداریم. خودرو جزو سبد کالاهای مصرفی خانوارهاست و قیمت گذاری آن همچنان در اختیار دولت قرار دارد.»(به نقل از همان جراید که عرض شد)

گمانه زنی اقتصادی: برخی از کارشناسان علاقه مند به سوار شدن خودروهای لوکس بر این باورند که دولت در حال تست زدن مردم و بازار برای اجرای زیرپوستی روند آزادسازی قیمت گذاری خودرو در راستای استقبال خودروسازان می باشد. همان سیاست اقتصادی حرکت باچراغ خاموش. این سیاست را هم غلط نکنم، از اصغرآقای آمپول زن سر کوچۀ ما ــ در نارمک ــ یاد گرفته که غالباً قبل از تزریق پنی سیلین و در آوردن آخ ملت، اول آن را تست می کند. حساسیت موضعی نشان داد، نمی زند.

تک پیشنهاد فوری:ازآسمان خدا همچنان دارد برف می آید و به نظر من در این هوا هیچ چیزی بهتر از تشکیل فوری «ستاد حرف روبی» نیست!...اگر موافقید،لایک بزنید. چی گفتم؟... اگر موافقید، تکبیر!

 


در پی افزایش آلودگی هوا اتفاق افتاد
ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱٢   کلمات کلیدی:

                     

به دنبال اعلام شفاف و قاطع ادارۀ هواشناسی، مبنی بر آلوده تر شدن هرچه سریع ترهوای تهران وکرج و پاره ای دیگر از کلانشهرها در این روزهای قشنگ پاییزی و تشدید آن در روزهای امروز و فردا، جامعه شاهد اتفاقاتی در واکنش به این مسأله بود که خبر آن به تدریج بر روی خروجی های خبرگزاری ها و رسانه های خبری قرار گرفت. آنچه در پی می آید، گوشه ای از این اتفاقات است.

***

تعطیلی سه نشریه

بنا به تشخیص هیأت نظارت بر مطبوعات، سه روزنامۀ معروف«پاییز نو»،«بهاردلکش»و«هوای تازه» به دلیل تلاش مستمر به منظور کوچک نمایی در زمینۀ آلودگی هوای تهران و صاف نشان دادن آن، به جرم تشویش اذهان عمومی و تحسین افکار خصوصی، به مدت سه ماه از هرگونه انتشاری محروم شدند.

به دنبال این اقدام، یک منبع موثق که نخواست نوع منبعش فاش شود، به خبرنگار«دیرنا»اظهار داشت:«جراید مذکور، پیش از اینها نیز در ارتباط با مقولۀ حساس گسل های پایتخت عین همین رویّه و رویکرد را در پیش گرفته بودند که  آن موقع به دادن تذکر کتبی به آنها بسنده شد که البته افاقه نکرد.»

 

تجمع اعتراض آمیز

روز گذشته، جمعی از خواهران و برادران دلسوز و هوادار سلامتی انسان ها، موسوم به «انصارحق الناس»، در یک حرکت خودجوش و در اعتراض به افزایش آلودگی هوای تهران و به خطر افتادن جان انسان های بی گناه، با تجمع آرام در مقابل سازمان حفظ محیط زیست، خواستار توجه و تلاش بیشتر مسؤولین در این زمینه شدند.

تجمع کنندگان که از ساعت 11 روز گذشته دست به تحصن زده بودند و کمتر نفس می کشیدند،بنرها و پلاکاردهایی با شعارهایی همچون:«هوای ماروداشته باش،هواتو دارم»،«ما بی هوازی نیستیم»،«اگر هوا نداریم، بریم از چین بیاریم»،«اکسیژن اکسیژن، حمایتت می کنیم»،«ذرات سرب ولگرد، اعدام باید گردد»،«مرگ بر ترافیک»،«تا اصلاح این هوا از پا نمی نشینیم»،«اصلاح طلب، اصول گرا،هوا هوا هوا هوا»و.... در دست داشتند که گاهی هم برای رفع خستگی، زمین می گذاشتند.

گفتنی است که در حاشیۀ تجمع مذکور، یک تجمع خودجوش دیگر نیز در اعتراض به فیلم«من مادر هستم» در مقابل دیوار کوتاه وزارت ارشاد شکل کرده بود که پس تبیین اصل «الاهم فالاهم» توسط سخنرانان و توضیح قاعدۀ«لاضرر و لاضرار فی الاسلام»، تجمع حاضر نیز با کنار گذاشتن پلاکاردهای خودجوش خود، به تجمع معترض به آلودگی هوا پیوستند.

این تجمع آرام، خودجوش و مردمی که با مجوز لازم از سوی مراکز قانونی صورت گرفته بود؛ با قرائت بیانیه ای در محکومیت هوای آلودۀ تهران به کار خود پایان داد. رئیس سازمان حفظ قشنگی محیط زیست در همین رابطه اعلام کرد که این سازمان به زودی تصمیمات خود را در این زمینه اعلام خواهد کرد.

 

استعفای یک مدیر

در پی تشدید آلودگی هوای تهران بزرگ، و در همدلی و همدردی با شهروندان عزیز،رئیس کمیتۀ کم کردن به زور از آلودگی هوای تهران و حومه، از سمت خود استعفا کرد که با استقبال مدیر جدید مواجه شد.

این مدیر مستعفی در پاسخ به خبرنگاری که ماسک به دهان و بینی داشت و در همان حال به سختی داشت از زیر ماسک چسبیده اش ازعلت استعفای بموقع این مدیر سؤال می کرد، گفت:«من نتوانستم آلودگی هوای تهران را کم کنم. خودم کم آوردم. روشهای کارشناسی پاشی شدۀ آب پاشی و مه پاشی هم جواب نداد. فلذا می روم شاید مدیر بعدی که می آید، بتواند چیزی از آلودگی هوای تهران کم کند. چون من حقوقی که می گرفتم،بابت کاستن از آلودگی هوا بود که در عمل چیزی نمی توانستم بکاهم. پدر من هیچ وقت لقمۀ شبهه ناک در سفرۀ ما نگذاشت. تا چه رسد به این که بخواهد در کاسۀ ما بگذارد.»

 

درخواست مناظره هوایی

دو نامزد احتمالی انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری،بدون توجه به تغییرات تاکتیکی دولت دهم در موضوع جا به جایی های استراتژیک اخیرکه یقیناً در راه رضای خدا صورت گرفته است و همچنین ضمن قدردانی از اقدام خوب فرماندۀ نیروی انتظامی در برکناری رئیس پلیس فتای تهران بزرگ به خاطر قصور و ضعف در نظارت کافی بر عملکرد پرسنل تحت امر خود در قضیۀ پروندۀ وبلاگ نویسی به نام ستار بهشتی که منجر به فوت نامبرده گشته است؛ خواستار برگزاری یک مناظرۀ تلویزیونی با موضوع«آلودگی هوا» شدند.

این کاندیداهای احتمالی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، پیروز واقعی میدان رقابت انتخاباتی را با توجه به نیاز مبرم مردم به هوای تازه، کسی دانستند که در راستای از بین بردن آلودگی هوای تهران و ترافیک مشهور آن، تازه ترین و ناب ترین راهکارهای قابل اجرا را ارائه دهد. یکی از درخواست کنندگان این مناظره در همین رابطه گفت:«یکی از شعارهای اساسی من در انتخابات آینده این است: واریز اکسیژن به حساب ملت».

***

با صدای مادرم از روی تخت می افتم پای تخت!....

ــ ماسک منو ندیدی؟....