برگزاری شدیداللحن شکرخند مهرماه
ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٩   کلمات کلیدی:

سلام بر همه اهالی فهیم شکرخند و رحمه الله و برکاته!

بدینوسیله (یا هر وسیله مجاز دیگری) به اطلاع عموم اهل تبسم و تفکر می رساند که شصت و هفتمین محفل ادبی شکرخند، درست روز شنبه یکم مهرماه در فرهنگسرای ارسباران، برگزار می شود. حاضرین وبلاگ به اطلاع غایبین برسانند. 

 ورود برای عموم علاقه مندان آزاد است. فقط آنها که کارت شکرخند دارند، اول وارد سالن می شوند و سپس آنهایی که مثل من کارت ندارند. به همین صفا و سادگی!

                 ای پسته تو خنده زده بر حدیث قند

                                                  مشتاقم از برای خدا یک شکر بخند

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

×زمان: شنبه، ساعت 30/16 ــ مورخ 1/7/1391

(اگر ساعت عوض شد، طبق ساعت عوضی!.... سه ماه پاییز و زمستان، شکرخند ساعت 4 شروع می شود و این جلسه استثنائاَ ساعت 30/4 ، چون قبلش فرهنگسرا خودش در سالن برنامه دارد.)

×مکان: ضلع شمال غربی پل سیدخندان،خیابان جلفا،فرهنگسرای ارسباران

 

 


لطفاً تماس بگیرید!
ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۸   کلمات کلیدی:

                                   

هماهنگی در پاره ای از دستگاه ها بیداد می کند. به ذهن مبارک فشار نیاورید که از گذشته ها به یاد بیاورید. همین الآن یک مورد تر و تازه اش موجود است(یا به سبک نگارشی عوامانه: موجود می باشد!). فلذا بی هیچ معطلی و تعارفی، آن را رو می کنیم؛ شاید آن دسته از کسانی که دم از وجود برخی ناهماهنگی ها می زنند، درجا از رو بروند.

ــ فقط خواهش می کنیم ضمن اطلاع رسانی صحیح رسانه ای، یک چیزی بگویید که باور کنیم.(این مطلب را نفهمیدیم چه کسی گفت. تا آمدیم بفهمیم، در رفته بود. در رفتگی هم بد چیزی است!)

عرض شود که همزمان با انتشار دفترچۀ انتخاب رشتۀ داوطلبان آزمون سراسری دانشگاه ها که این روزها بکوب مشغول انتخاب رشته اند؛ پس از تورق دفترچه، کاشف به عمل آمد که گویا 36 دانشگاه کشور، ظرفیت پذیرش دختران را در 77 رشتۀ دانشگاهی حذف کرده اند.

ظاهراً هم فقط ما و شما و خود داوطلبان عزیز ورود به دانشگاه ــ به خصوص جماعت نسوان درسخوان ــ نیستیم که تعجب کرده ایم و دوست داریم کسی برایمان توضیح دهد که چه خبر است؛ بلکه خود وزارت علوم هم منتظر است کسی توضیح بدهد که اینجا چه خبر است؟!

از قرار مسموع، وزارت علوم در مکاتبه با این مراکز آموزش عالی،خواستار توضیح مسؤولان این دانشگاه ها در بارۀ دلایل اقدام اخیر شده است. خبرگزاری مهر، بر این خبر، تکمله زده که در سال 90 تنها دو رشته از ظرفیت دختران حذف شده بود، اما امسال 77 رشتۀ کارشناسی،پذیرش دختران ندارند. خدا بدهد برکت!

بستۀ پیشنهادی: اگرچه در راستای این ماجرا علی القاعده می بایست منتظر شنیدن توضیحات قانع کنندۀ مراکز آموزش عالی مورد نظر بود، اما این دلیل نمی شود که ما همینطور دست روی دست بگذاریم و علی الرّسم فی امثالها، رهنمودی،راهکاری،چیزی پیشنهاد نکنیم.

1ــ التماس تماس: مراکز دانشگاهی وابسته به آموزش عالی، قبل از هر حذف و اضافه ای در خصوص رشته های دانشگاهی، اگر زحمتی نیست، حتماً یک تماس تلفنی با وزارت آموزش عالی حاصل بفرمایند. وزارت آموزش عالی است، نه خالی.

اگراز قبض تلفن می ترسند،خب لااقل یک پیامک ناقابل به تلفن همراه وزیر محترم آموزش عالی بفرستند.(در ضمن، شماره تلفنخانه وزارتخانه متبوعه نیز در نزد نگارنده موجود است.)

2ــ حذف و اضافه: دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه، معمولاً در یک سوم نخست هر ترم فرصتی برای حذف و اضافه دروس دارند؛ یعنی هم می توانند حذف بکنند، هم اضافه بکنند. لهذا خود مسؤولان دانشگاهی نیز بد نیست از دانشجویان یاد بگیرند و اگر می خواهند پذیرش دانشچجویان دختر را در رشته ای حذف کنند، در یک رشتۀ دیگر پذیرش آنها را اضافه نمایند.

حتی در جاده و خیابان هم وقتی که یک مسیر را بنا به دلایلی می بندند؛ در عوض، یک مسیر پیشنهادی دیگر را باز می کنند؛ گاهی با تابلو:«مسیر انحرافی» که ربطی به جریان انحرافی معروف ندارد و ما نمی داتنیم که چرا اسمش را«مسیر فرعی»نمی گذارند که فکر آدم به هزار و یک جا نرود که ما تازه فقط یک جایش را گفتیم.

3ــ تعیین رشته خودجوش: یکسری رشته های مناسب را خود دختران، چندتا چندتا با هم جمع شوند و به مراکز دانشگاهی آموزش عالی پیشنهاد بدهند. همیشه که نباید طبق یک عادت مألوف، فقط آموزش عالی رشته هایی را برای داوطلبان همیشه در صحنه،مشخص و تعریف بکند. این که گفته اند:

          رشته ای بر گردنم افکنده دوست

                      می کشد هرجا که خاطرخواه اوست

ربطی به رشته های دانشگاهی ندارد. از آنجا که انتخاب حق همه است؛ انتخاب رشته، کاملاً انتخابی است و اگر پیشنهادی هم باشد که دیگر بالاتر از عالی است؛متعالی است. زیرنظر وزارت آموزش متعالی(عالی سابق!).


برگزاری شصت و ششمین اجلاس شکرخند در آستانۀ اجلاس سران!
ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱   کلمات کلیدی:

 

لبخند...نخیر؛ از قرار معلوم، نه زلزله با تمام تلخی تکان دهنده اش می تواند در عزم پولادین اهل شکرخند، ساکنان جزیره تفکر و لبخند، خللی ایجاد کند؛ و نه هم برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها با همۀ امنیتی بودنش که علی القاعده روی کلّ مملکت اثرمی گذارد و مراکز بسیاری را در پایتخت تعطیل می کند. انگار که ما از کلّ مملکت، یک چیزی فراتریم....خدا وجود مبارک ما را حفظ کناد!....

فلذاست که شصت و ششمین محفل ادبی شعر طنز شکرخند، یوم الشّنبه چهارم شهریور ماه یکهزار و سیصد و نود ویک شمسی، رأس ساعت پنج بعداز ظهر در فرهنگسرای ارسباران، به شدت هرچه تمامتر برگزار می شود. حضور تمامی عزیزان علاقه مند به تبسم و تفکر، باعث شادی روح طنزپردازان عالم خواهد شد.

 بازهم تأکید و تکرار می شود که ورود برای تمامی علاقه مندان آزاد است؛ با این توضیح که اول دارندگان کارت عضویت شکرخند، داخل سالن می شوند؛ و سپس کسانی که کارت ندارند؛ مثل خودم!...(این توضیج غیرضروری، به جهت جلوگیری شدیداللحن از پاره ای اشکالتراشی ها و شبهه افکنی های برخی افراد مسأله دار عرض شد!)

یک پیشنهاد دوستانه:

برای همدردی و همراهی با زلزله زدگان و مصیبت دیدگان آذربایجان عزیز، در نظر دارم که اگر دوستان و همراهان شکرخندی بپسندند و قبول کنند، کمک های نقدی اهل شکرخند را جمع کنیم تا با همین اسم وعنوان، تقدیم هموطنان زلزله زده شود. عزیزان اگر با پیشنهاد من موافق بودند، هر مبلغی را که دوست داشتند، به نیت این همراهی، با خود به همراه بیاورند.

 همراه شو عزیز...همراه شو عزیز...تنها نمان به درد....کاین درد مشترک....هرگز جدا جدا، درمان نمی شود.....

با این کار می توان ملموس تر و روشن تر نشان داد که همراه با لبخند هم می شود دست دیگران را گرفت. بعد از زلزله، کودکان یتیمی هستند که بیش از هرچیز، به لبخند یک آشنا نیاز دارند؛ همزمان که قرص نانی و نوازشی می گیرند....

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

زمان: ساعت 17 روز شنبه 4/6/91

مکان: ضلع شمال غربی پل سیدخندان،خیابان جلفا،فرهنگسرای ارسباران