اولین شکرخند سال 91 را تحویل بگیرید!
ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢٩   کلمات کلیدی:

                                  

ای پستۀ تو خنده زده بر حدیث قند

                                      مشتاقم از برای خدا یک شکر بخند

با سلامی به لطافت باران بهاری و نسیم نوروزی به محضر رسمی و غیررسمی تمامی علاقه مندان به لبخند و شکرخند. امیدوارم که سال خوب و خوشی را آغاز کرده باشید و آماده باشید که در کنار هم برنامه های شکرخندی خوبی را در راستای زنده نگه داشتن جریان ادبی طنزمعاصر،بدون هرگونه تندروی و سیاست زدگی برگزار کنیم.

فلذا خوشحالم به اطلاع برسانم که نخستین جلسۀ شب شعر طنز شکرخند با یک هفته تأخیر، روز شنبه نهم اردیبهشت ماه جلالی، ساعت 17 در فرهنگسرای هنر(ارسباران) برگزار می شود. حتماً اطلاع دارید که شنبۀ اول اردیبهشت مصادف با ایام سوگواری دهه فاطمیه است و به همین دلیل، شکرخند در شنبۀ دوم این ماه برگزار می شود. در همینجا تذکر سه نکته را خالی از ضرر(!)نمی بینم:

1ــ در سال جدید نیز کمافی السابق، قرار ما برای برقراری محفل شکرخند، همان اولین شنبۀ هر ماه است. همچنان که از ابتدای طراحی و تشکیل این محفل، قرار ثابت ما با مخاطبین عزیز همین بوده و در بر همین پاشنه چرخیده است.

2ــ در سال پیش روی، هر شنبۀ اول ماهی که مقارن و مصادف با ایام سوگواری و یا روز تعطیل باشد،شکرخند به شنبۀ بعدش منتقل می شود و این قرار ثابت ما با فرهنگسرای ارسباران است که مخاطب تکلیف خودش را بداند. پس اگر شنبۀ اول نشد، شنبۀ دوم.

3ــ بازهم افراد بی کارت نگران نباشند؛ خصوصاٌ در این جلسۀ آغازین سال. کارت دار و بی کار، همه داخل سالن می شوند.ادخلوها بسلام آمنین!... کسی بیرون در نمی ماند. لای در ممکن است. به دلیل شلوغی جمعیت. سعی می کنیم که با اتخاذ سیاست درهای باز، در این زمینه نیز مشکلی نداشته باشیم.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

زمان: شنبه 9/2/1391 ــ ساعت 5 بعداز ظهر

مکان: ضلع شمال غربی پل سیدخندان ــ خیابان جلفا ــ فرهنگسرای هنر(ارسباران)


اولین طنزسال جدید رسید!
ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱٩   کلمات کلیدی:

                                       

آخیش ش ش..... عجب تعطیلات شدیداللحنی داشت این عید نوروزباستانی. از خراسان رضوی و از تربت حیدریۀ خودمان که مسقط الرأس ما می باشد، دوباره پای در پایتخت گذاشتیم تا یک سال دیگر، دور هم گل بگوییم و گل بشنفیم.

بامشارکت حافظ:

            «گل آمد گل وزآن خوشتر نباشد»

                             که اخمی بر رخت دیگر نباشد

            بزن لبخند و در رو روز روشن

                             که کاری زین عمل بهتر نباشد

در همین راستا از امروز(شنبه 19 فروردین) باز در تلویزیون، پای در کفش اخبار می کنیم و در اینجا به سبک و سیاق«بزن در رو»ی معمول خودمان، نکته ای به طنز می گوییم و در می رویم ان شاءالله. که پهلوان را زنده خوش است. به خصوص در این مقطع حساس کنونی. الحمدلله بستر لازم برای این کار هم موجود است. واز قضا اسنادش هم موجود است.

منتهی نه که کار ما برعکس است؛عدل از همین امسال که سال نهنگ است،می خواهیم هر حرف حسابی منبعد در چنته داریم، خیلی کوتاه به شرف حضور شما برسانیم. باشد که زیادی موجب جسارت نباشد. در خانه اگر کس است، یک طنز بس است. نیست؟...

پیش خودمان باشد؛این فامیل رفیع ما کار دست ما و ستون طنز ما می دهد. نمی گذارد مثل آدم، کوتاه و گویا بنویسیم. مقدمه هم بخواهیم بنویسیم، یکهومی شود مقدمۀ ابن خلدون!.... از اتاق فرمان اشاره می کنند که دارد همین مقدمه هم طولانی می شود. چنین مباد!

در اولین روزهای پس از تعطیلات خوش نوروزی، این خبر خوشتر را نسیم باد نوروزی در هوا پراکند که:«مبلغ 45،500 تومان به عنوان یارانۀ فروردین ماه،از سوی دولت به حساب ملت واریز می شود.» و الحمدلله همین پریروزشد.

گمانه زنی: این که مبلغ هنگفت یارانه، خیلی شفاف و نه یک قران از سال پیش بیش و نه یک قران کمتر از سال پیش، واریز شده است؛ ما برای دل خودمان حدسیات و گمانه هایی داریم:

 

1ــ قیمت گوجه فرنگی ــ که دانشمندان معتقدند با نمک شور میشه ــ هیچ تغییری نسبت به سال قبل نخواهد کرد. خصوصاً گوجه های میوه فروشی سر کوچۀ معشوقۀ ما که سر می شکند دیوارش. این که پیش پا افتاده است، این طور است. حالا حساب کنید چیزهای دیگرمثل مسکن و حمل و نقل و خودرو و...غیره که پیش پا افتاده نیستند و لذا اصلاً تغییر نخواهند کرد. لطفاً اصرار نکنید.×

2ــ بهای حامل های انرژی در سال جدید، به قدر یک سر سوزن زیاد نخواهد شد. دولت که خودش نمی خواهد گرانی درست کند. ملت باید مواظب باشد. قبض های آب و برق و گاز و تلفن که رسید دستتان، بلاتشبیه عین همان گل خوشبوی سعدی که در حمام روزی، رسید از دست محبوبی به دستش؛به دقت تمام انداز وراندازش کنید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

* همین مطلب را داشتم صبح امروز در برنامۀ«پاتوکفش اخبار»شبکۀ پنج سیماجون اینا با آب و تاب تعریف می کردم که تقریباً در همینجای عرایض معقول مان سیم صدا کرد و اولین تذکر واصل شد. «فذکّر...ان الذّکری تنفع المؤمنین». باشد که این تذکرات راهگشا برای ما نیز مفید و مؤثر افتد. افتاد؟...