با تخم مرغ چه کنیم؟
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢٤   کلمات کلیدی:

                               

با توجه به قیمت بالای تخم مرغ در این روزها، بسیاری از مردم که بندۀ کمترین را در کوچه و خیابان ملاحظه می کنند، از این حقیر روسیاه سؤال می نمایند که: الیوم با تخم مرغ چه کنیم؟... بخوریم؟...نخوریم؟... یک در میان بخوریم؟... برویم توی ترک؟... و قس علیهذا!....

قبل از این که بنده چیزی بگویم؛ اجازه بدهید ببینیم بقیه چه می گویند. بقیه یعنی پاره ای از مسؤولان مربوطه. عنایت بفرمایید:

1ــ دبیر ستاد ترویج تخم مرغ: هر انسانی برای حفظ سلامتش باید روزی یک تخم مرغ بخورد.

ــ مردم عزیز: چشم. به نکتۀ ظریفی اشاره فرمودید. یادم باشد حتماً روزی یک تخم مرغ بخورم!

2ــ یک کارشناس تغذیه وزارت بهداشت: تخم مرغ ها را برای نگهداری، نشویید؛ زیرا راه ورود میکروب از طریق منافذ موجود روی پوست باز می شود. باید آنها را نشسته، بلافاصله در یخچال بگذارید.

ــ همان مردم عزیز: ممنون که گفتید. مانده بودیم این همه تخم مرغ را چه جوری نگهداری کنیم و کجا بگذاریم؟

3ــ معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت: تخم مرغ شانه ای 5100 تومان است و فروش بالاتر از 6000 تومان، تخلف است.

ــ باز هم همان مردم عزیز: وای ی ی... خدای من، راست می گویید؟...رفتم که یک شانه تخم مرغ بخرم. امشب یک املت درست و حسابی افتادیم. سر راه، گوجه یادم نره!

4ــ سوپری سر کوچه: خواب دیدید، خیر باشد!...یک شانه تخم مرغ شما شد 9000 تومان!

ــ و باز هم همان مردم عزیز قبلی: ولی عرض کردند که.......

ــ .... بله، عرض کردند!

بستۀ پیشنهادی: از آنجا که از مجموع عرایض فوق، باز هم چیزی دستگیرمان نشد که بالاخره با معضل اساسی تخم مرغ چه کنیم؛ در نهایت باز مجبوریم که خودمان دست به کار ارائۀ رهنمود شویم. فلذا علی العجاله چند پیشنهاد راهبردی ــ کاربردی، تقدیم حضور می کنیم:

1ــ طرح تعویض: یک شانه تخم مرغ بدیم، یک مرغ بگیریم.

2ــ طرح تعریض: تمهیدات و تسهیلاتی برای مرغ ها به وجود آوریم که بیشتر تخم کنند.

3ــ حلوا حلوا کردن: تا اطلاع ثانوی از شکستن تخم مرغ اجتناب ورزیم و آن را روی سر بگذاریم، حلوا حلواش کنیم.

4ــ اختصاص دادن: تخم مرغ را به سفرۀ هفت سین اختصاص دهیم و سالی یک بار آن را مورد مصرف قرار دهیم. مثل آن چیزهای دیگر این سفره.

5ــ تخم مرغ چینی: مسلماً چین که جمعیت وحشتناکی دارد، قطعاً تعداد مرغ هایش هم باید خیلی زیاد باشد. از این رو ــ برای تأمین نیمرو ــ تا مدتی از چین، تخم مرغ وارد کنیم. مزیّت تخم مرغ چینی این است که زودتر هم شکسته می شود.

6ــ تفکیک تخم مرغ: اگر فعلاً قیمت تخم مرغ را نمی شود پایین کشید؛ بد نیست که اقدام به تقسیم بندی و نامگذاری رده های جدید آن کنیم. به این ترتیب:

الف ــ تخم مرغ کامل

ب ــ تخم مرغ نیم

ج ــ تخم مرغ ربع

د ــ و....دیگر اندازه های کمتر و مناسب تر!


برگزاری شدیداللحن شکرخند مهرماه
ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٦   کلمات کلیدی:

                                  

 چه خوش باشدکه بعد از یک ــ دوماهی

به  لبخندی رسی چون  «خنده ماهی»

با سلامی چو بوی خوش آشنایی!....که گاهی در شرایط حساس کنونی، آدم نمی داند چه بوی خوشی دارد آشنایی؟!....قدیمی ها گفتند؛ ما هم تکرار می کنیم. علی ایّ حال، به اطلاع عموم ملت طنزپرور ایران می رساند که پنجاه و ششمین محفل ادبی شکرخند، استثنائاً در سومین شنبۀ این ماه؛ یعنی روز شنبه 16 مهر، ساعت 4 بعد از ظهر، در فرهنگسرای هنر(ارسباران) برگزار می شود.

مستحضرید که شب شعر شکرخند از جلسۀ مرداد که برگزار شد، دیگر برگزار نشد. دلیلش نیز تعمیرات ساختمانی ــ و نه ساختاری ــ محل اجرای برنامه، یعنی سالن ارسباران بود که بحمدالله همزمان با رسیدگی به پروندۀ اختلاس 3000 میلیاردی بانک صادراتِ پول به خارج از کشور؛ تعمیرات آن پایان یافته و بار دیگر اهالی خوب شکرخند می توانند در کنار هم بنشینند و لبخند بزنند. لبخند به جماعت که افضل از لبخند فراداست. پس به یاد تمامی دوستان شکرخندی باهم دم می گیریم  مثل سابق که:

             ای پستۀ تو خنده زده بر خدیث قند

                                   مشتاقم از برای خدا یک شکر بخند

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مکان دیدار: ضلع شمال غربی پل سیدخندان ــ خیابان جلفا ــ فرهنگسرای هنر(ارسباران)

زمان ملاقات: ساعت 4 بعد از ظهر روز شنبه 16/7/1390