شکرخندی دیگر در راه است...
ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۳۱   کلمات کلیدی:

فصل خزان رسید و "برگ" های درختان در زیر پای نگاه عابران طناز "کوبیده" می شوند!...

خوشحالیم که در خزان طبیعت نیز می توانیم بهار لبخند را در وجود ذیجود شمایان، شعله ور نگه داریم. (نترسید؛ کپسول های آتش نشانی به تعداد لازم در سالن پیش بینی شده است!)

فلذا، بدینوسیله(یا هر وسیلۀ دیگر) به اطلاع تمامی دوستان شکرخندی همیشه در صحنه می رساند که چهل و هفتمین محفل ادبی شب شعر طنز شکرخند، روز شنبه سوم مهرماه، رأس ساعت ١۶ برگزار می شود.

یکی از شکرخندیان می گفت:

             زان شبی که وعده کردی شعر طنز

                                  روز و شب را می شمارم روز و شب

جلسات شکرخند در فصول بهار و تابستان، ساعت ۵ و در فصل پاییز و زمستان ساعت ۴ بعد از ظهر تشکیل می شود. این، قول و قرار همیشگی ما با دوستان ثابت این جلسه بوده است؛ و اگر کسی از خاطر مبارک برده باشد، مشکل از فرستنده نیست؛ باید گیرنده های خود را کمی تنظیم کند! 

دوستان باکارت و بی کارت، همه می توانند تشریف فرما شوند. بیرون سالن هم که صندلی و تلویزیون LCD جهت جمعیت اضافه بر داخل سالن در نظر گرفته می شود تا سر کسی بی کلاه نماند و هیچکس دست خالی از این مجلس و محفل بیرون نرود. حتی ابوریحان بیرونی!

اکیداً به شایعات دشمن، وقعی ننهید و بدانید که تا شما باشید، لبخند هست. نه لبخند خشک و خالی؛ که «تبسم همراه با تفکر». همان شعار ثابت شکرخند از روز ازل الی یومنا هذا که در آن قرار داریم.

 پس همدیگر را دوباره خندان می بینیم و با هم خندیدن را تمرین می کنیم و از آنها که به همدیگر می خندند، اعلام برائت!....طنز،تمسخر نیست.درست صحبت کن!....(خودم را عرض می کنم و جمیع مؤمنین و مؤمنات اهل لبخند را!....)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

زمان: آخرالزمان، یوم الشّنبه مورّخ سیّم مهر 1389، ساعت 4 بعداز ظهر شرعی

مکان: ضلع شمال غربی پل سیدخندان از این طرف،خیابان جلفا از آن طرف، فرهنگسرای هنر(ارسباران) از همه طرف


راز مخوف لبخند مونالیزا !
ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۱۱   کلمات کلیدی:

این برادر هنرمندمان جناب لئوناردو داوینچی هم در طول پنج شش قرن گذشته ، خوب همۀ خلق الله را سرکار گذاشته است . این نابغۀ ساخت ایتالیا در میان صدها تابلوی که نقاشی کرد ، یک تابلو هم از چهرۀ متبسم و مشکوک یک زن ساده و نجیب و عجیب به نام «مونالیزا»رسم کرد که فقط به خاطر لبخندش بیش از تمامی نقاشی های داوینچی ، معروف و مشهور شد و الآن هر کس که وارد موزۀ لوور فرانسه می شود ، از همان نگهبان دم در ، اول سراغ مونالیزای خدابیامرز را می گیرد . انگار که دارد می رود خواستگاریش !

اظهار نظر:

         گر به تو افتدم نظر، چهره به چهره ، رو به رو

                        کشف کنم تبسمت، نکته به نکته، مو به مو

در این سده ها و سالها آن قدر راجع به اسرار این لبخند ساده و صمیمی نظر داده شده که اگر خود مونالیزا زنده می بود ، همین لبخند معمولی کمرنگش تبدیل به قهقهه های آن چنانی می شد . طوری که خود داوینچی هم از خنده روده بر شود . بعید می نماید که این نقاش کارکشته در زمان اجرای این نقاشی ، این همه حرف و حدیث و حدس و گمان را پیش بینی می کرده است. اگر می کرد، باور کنید که بقیۀ تابلوهایش را هم از همین مونالیزا می کشید. فوقش یک دستمزدی چیزی به او می داد و از وی خواهش می کرد که یک یکماهی ــ علی المدّة المعلوم ــ در چهارچوب موازین لازم، مدل نقاشی او شود. لبخندش یک چیز همچین خاصی هم نیست. یک کم زیرپوستی و کمرنگ و پنهانی است. همین. در مملکت ما هم سابقاً وجود داشته و اسنادش هم موجود است.

شیخ بهایی فرماید:

             بی وفا نگار من، می کند به کار من

                                خنده های زیر لب، عشوه های پنهانی

کشف اسرار لبخند : اخیراً نیز با بالا گرفتن بیکاری در اروپا، عده ای از محققان به صرافت آن افتادند تا با استفاده از اشعۀ ایکس به راز لبخند مونالیزا بیشتر پی ببرند که ظاهراً پی بردند و اعلام کردند که راز این لبخند، در شیوۀ ویژۀ رنگ آمیزی این بخش از تابلو نهفته است. ظاهراً داوینچی از تکنیکی به عنوان «محو کاری» استفاده می کرده که برای این کار، گاه تا حدود 40ــ30 لایۀ نازک رنگی را بر روی هم ترکیب می کرده است. از قرار معلوم، آن موقع قیمت رنگ ارزانتر از حالا یا حتی مفت بوده . رنگ مفت ، مدل مفت !

کشفیات مخوف ما : علیرغم برخی «کشفیات» نزدیک به «کشکیّات» پاره ای از محققان عالم، ما که خود آخر لبخند شناسی و متخصص لبخندهای داخلی و خارجی می باشیم؛ بر این باوریم که خیلی هم نباید یک بلخند ساده را این قدر پیچیده اش کرد که هی بر قیمت تابلو مونالیزا و معروفیت داوینچی افزوده شود. به نظر ما که لبخند مورد نظر هیچ هم اسرارآمیز نیست و مثلاً می تواند ناشی از مواردی همچون موارد زیر باشد که فشرده عرض می کنیم:

1 ــ مونالیزا داشته به داوینچی می خندیده که کار بازار اقتصاد و سیاست را ول کرده، آمده از راه هنر پول در آورد .

2 ــ داشته به شوهرش می خندیده که خیال می کرده مونالیزا رفته سرزمین محصول برداشت کند.

3 ــ مونالیزا داشته به هدفمند شدن اقتصاد ایتالیا یک لبخند زیرپوستی نامشخصی  می زده که خیلی تابلو نباشد، سیاسی شود.

4 ــ مونا جان کارمند بوده و هرچه داوینچی می گفته بخند، خنده اش نمی آمده؛ چون آخر برج بوده!

5 ــ مونالیزا به علت عدم تمکن مالی نمی توانسته دندانهایش را ارتدونسی کند و موقعی که خنده می کرده، یک مقدار چهره اش نازیبا می شده که چون خانم ها هم معمولاً نسبت به این قبیل چیزها حساس می باشند، ترجیح داده یک لبخند محو تحویل داوینچی و آیندگان کنجکاودهد.

6 ــ داوینچی در حین کشیدن چهرۀ مونالیزا برای او جوک تعریف کرده که چون کمی یخ بوده، مونالیزا فقط برای سنگ روی یخ نشدن وی یک لبخند فتوژنیک زده که طرف خیط نشود.

7 ــ مونالیزا داشته طنزهایی مثل همین طنزهای ما را می خوانده که بین حالت گریه و خنده معلق مانده و چون دیده کارش از گریه گذشته است/ به این خندیده است!


روزۀ خود را با چای و شکرخند باز کنید!
ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٤   کلمات کلیدی:

                 

                      روزه من دارم و افطارم از آن لعل لب است

                                                 آری افطار شکرخند خودش مستحب است!

 

سلام بر دوستان و دوستداران محفل ادبی طنز شکرخند!.....بار دیگر خدای حامی لبخند، توفیق آن را داد تا با شکرخندی دیگر، آن هم در ماه مبارک رمضان، در خدمت شما و شاد کردن دلهای لطیف و جان های شسته تان در چشمۀ همیشه جاری رحمت و دوستی خاصّ میزبان مهربان این ماه باشیم.

بدین وسیله یا هر وسیلۀ دیگر، به اطلاع عموم شکرخندیان همیشه در صحنه می رساند که چهل و ششمین جلسۀ شب شعر طنز شکرخند، ان شاءالله روز شنبه 6 شهریورماه از ساعت 5 بعداز ظهرآغاز خواهد شد و تا لحظات ملکوتی افطار ادامه خواهد یافت و عزیزان محض باز کردن روزۀ خود به صورت اشانتیون پذیرایی خواهند شد؛ با مختصری نون و پنیر وسبزی؛ اگرچه تو بیش از این می ارزی!

برای این که در این افطاری همراه با چای و شکرخند، همان مختصر نان و پنیر مورد اشاره بیشتر به شما بچسبد؛ از نویسنده و بازیگران مجموعۀ طنز تلویزیونی «نان و ریحون» نیز دعوت به عمل آوردم که در این شکرخند رمضانی، دور هم باشیم.

طبق روال منظوم جلسات قبل، دارندگان کارت عضویت باشگاه شکرخند برای ورود و نشستن بر صندلی های سالن، اولویت دارند و پس آنگاه عزیزان بی کارت(مثل خود من!) وارد سالن خواهند شد و ان شاءالله کسی دست خالی از این محفل و مجلس بیرون نخواهد رفت. در بیرون سالن هم که تعداد زیادی صندلی سیّاردر مقابل یک تلویزیون LCD  بزرگ چیده خواهد شد. به هر حال، کاچی، به از هیچی!

برای کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ شکرخند هم می توانید مراجعه کنید:

www.shekar-khand.blogfa.com   

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مکان: ضلع شمال غربی پل سیدخندان، خیابان جلفا،فرهنگسرای هنر(ارسباران)

زمان: شنبه 6 شهریور، رأس ساعت 5 بعد ازظهر